Karın Ağrınız Sağlığınız Hakkında Ne Diyor


64
9 shares, 64 points

Karın farklı bölgelerinde yanma, donukluk, keskin ağrı veya kramp, vücudunuzun o an nasıl hissettiği hakkında çok şey söyleyebilir. Göbek çok sayıda önemli organ ve sinir ucu içerdiğinden, farklı yerlerde ağrıya neden olabilecek birçok faktör vardır. Sağlıksız bir diyet, çok fazla yiyecek, sigara içmek ve bazı ilaçlar ülser, safra taşı ve hatta mide yanmasına neden olabilir. Bu yüzden acının yerini tespit etmek ve gerekli önlemleri hemen almak önemlidir.

Nestfun, bir kez daha sağlıklı bir yaşam tarzının önemine dikkat çekmek ve size önemli ve dikkat edilmesi gereken her şey hakkında bilgi vermek istiyor.

Üst karın ağrısı: Aşırı gaz

Karın ve Mide ağrılarının nedenleri

Eğer üst bir sancı yaşıyorsanız sizin Mide veya karında ve şişkinlik hissediyorsanız, muhtemelen orada aşırı gaz var anlamına gelebilir. Ayrıca başka semptomlar da yaşayabilirsiniz: dalgalar halinde gelen ve midenizin şişmesine neden olan ağrı, midenizde bir şey hareket ediyormuş gibi hissedersiniz ve gazı yakıyor ya da geçiriyorsunuzdur.

Nedenleri: Çabuk yemek ve ağzınızla hızlı yutmak bu hisse neden olabilir. Gazlı içecekler, bira, mandıra ürünleri ve fasulye midede aşırı gaz oluşumuna neden olur.

Çözüm: Bu rahatsız edici durumu önlemek için yukarıda listelenen yiyeceklerden daha az tüketmek daha iyidir.

Alt göğüs bölgesinde veya karın bölgesinin üst kısmında ağrı: Mide ekşimesi

Karın ve Mide ağrılarının nedenleri

Mide ekşimesi (asit reflü) alt göğüs bölgesinde ve karnınızın üst kısmında yanma ağrısı oluşturur . Ayrıca, boğazınızda yanma hissedebilirsiniz ve bazen boğazınızda hissedebileceğiniz tuhaf bir asidik tadı getirir.

Nedenleri: Mide yanmasını tetikleyebilecek bir sürü gıda var . Bunlar arasında: yağlı ve baharatlı yiyecekler, alkol (özellikle kırmızı şarap), çiğ soğan, çikolata, narenciye, kahve ve kafeinli içecekler. Dahası, sigara içmek mide ekşimesini daha da kötüleştirir.

Çözüm: Aşırı yememeye çalışın – gün boyunca 2-3 büyük öğün yerine 5 ila 6 küçük öğün yemek daha iyidir. Ayrıca, karnınızdaki baskıyı önlemek ve sigarayı bırakmayı denemek için bol elbise giymeniz önerilir.

Üst karın bölgesinde şiddetli ağrı: Ülserler

Karın ve Mide ağrılarının nedenleri

Ülserler, üst karın ve mide bölgenizdeki keskin ağrının nedeni olabilir . Ülserler mide zarınız hasar gördüğünde ortaya çıkar, ayrıca güçlü ağrı kesiciler tarafından da tetiklenebilirler. Ülserin diğer belirtileri şunlardır: iştah, bulantı, kanlı veya koyu dışkıdaki değişiklikler, açıklanamayan kilo kaybı, kusma ve göğüs ağrısı.

Nedenleri: Aspirin, ibuprofen veya diğer anti-enflamatuar ilaçların sık kullanılması ve çok fazla alkol içmek ve içilmesi mideyi olumsuz yönde etkiler ve ülserlere neden olur .

Çözüm: Ülseri önlemek için günde 2’den fazla alkollü içki içmemesi ve ilaçlarla karıştırmaması önerilir. Ağrı kesicileri sınırlandırmalı ve her yemekten önce ellerini yıkamalısın. Kepekli tahıllar içeren, meyve ya da sebzelerle karıştırılmış bir diyet yemek ve sigarayı bırakmak çok önemlidir.

Kramp ve şişkinlik: İrritabl Bağırsak Sendromu

Karın ve Mide ağrılarının nedenleri

Sindirim sisteminiz hassassa, o zaman göbek bölgesinde kramp ve şişkinlik hissedebilir ve İrritabl Bağırsak Sendromunu tetikleyebilirsiniz. Bu durumda 2 olası sonuçlar olabilir. Sindirim sisteminiz çok hızlı çalışmaya başlayacak ve ishale yol açacaktır ya da her şey yavaşlar ve kabız olmanıza neden olur.

Nedenler: IBS’ye neyin neden olduğu hala bilinmemektedir, ancak bunun anormal gastrointestinal sistem hareketlerinin belirli bir kombinasyonundan, bunun bedensel fonksiyonlar konusundaki farkındalığın artmasından ve beyin ile gastrointestinal sistem arasındaki iletişimdeki bozulma nedeniyle olabileceğine inanılmaktadır .

Çözüm: Bu durumda, hangi yiyeceklere karşı duyarlı olduğunuzu kontrol etmek ve alımlarını azaltmak daha iyidir.

Kramp ve ishal: Gastroenterit (mide gribi)

Karın ve Mide ağrılarının nedenleri

Karın bölgesinde keskin bir ağrı ve kramp hissederseniz, sulu (genellikle kanlı olmayan) ishal, mide bulantısı, kusma, ara sıra kas ağrıları veya baş ağrısı ve düşük dereceli ateş varsa gastroenteritiniz olduğunu gösterebilir .

Nedenleri: Kontamine yiyecek veya su yerseniz veya içerseniz veya enfekte bir kişinin aksesuarlarını, havlularını ve kişisel eşyalarını kullanırsanız, gastroenterit bulaşabilir.

Çözüm: Virüs bulaşmasını önlemek için kendinizi aşılayın, yemeden önce ellerinizi yıkayın, evdeki herkesin ayrı kişisel eşyalar kullandığından emin olun ve sert yüzeyleri dezenfekte edin.

Hafif ağrı ve hazımsızlık: Laktoz intoleransı

Karın ve Mide ağrılarının nedenleri

Mide ağrısı ve şişkinlik, laktoz intoleransını belirten bazı yaygın semptomlardır. Bu ishal, artan gaz veya kabızlığa neden olabilir. Diğer bazı belirtiler arasında baş ağrısı, yorgunluk, konsantrasyon kaybı, kas ve eklem ağrısı, ağız ülseri ve idrarla ilgili problemler olabilir.

Nedenleri: Normalde laktoz intoleransı,  bağırsak enzimi laktaz eksikliğinden kaynaklanır . Laktozu 2 küçük şekere (glikoz ve galaktoz) böler ve laktozun bağırsaktan emilmesine izin verir.

Çözüm: Laktoz intoleransı olduğunu fark ederseniz, laktoz içermeyen bir diyet izlemeniz önerilir. Bununla birlikte, süt ürünlerinden aldığımız kalsiyum ve diğer faydalı elementleri kaybetmediğinizden emin olmak için brokoli, lahana, ton balığı, somon ve soya sütü gibi kalsiyum takviyeli ürünler gibi daha fazla ürün yemeye çalışın.

Gaz, kronik ishal, şişkinlik: Gluten intoleransı

Karın ve Mide ağrılarının nedenleri

Bir glüten intoleransının birçok belirtisi vardır ve en yaygın olanları şunlardır: ishal, kabızlık, koklamak dışkı, şişkinlik, karın ağrısı, cilt sorunları, açıklanamayan kilo kaybı ve depresyon.

Nedenler: Eğer hoşgörüsüz bir gluten varsa, o ekmek, makarna, ya da (örneğin Oyun hamuru gibi) buğday bazlı malzemelerle buğday ve gıda dışı öğeleri içeren başka yiyecek gibi ürünler, kozmetik veya banyo ürünleri tetikleyebilir bu semptomlar.

Çözüm: Gluten hassasiyetinizi kontrol etmek için, buğday bazlı yiyecek ve ürünlerden uzak durmaya çalışmanız ve olası tıbbi tedaviler konusunda doktorunuza danışmanız önerilir.

Sağ üst karın bölgesinde ve omuz altında şiddetli ağrı: Safra taşı

Karın ve Mide ağrılarının nedenleri

Vücudunuzda safra kesesi taşı olduğunu belirtmek o kadar kolay değil. Sindirim suyunu karaciğerden ince bağırsağa taşıyan kanallardan birine iltihaplanırsa, orada olduklarını gerçekten anlayacaksınız. Bu durumda, belirtiler olacaktır: sağ üst karın bölgesinde şiddetli ve ani ağrı, ateş, titreme ve bulantı.

Nedenleri: Safra kesesi taşlarının oluşumunu tetikleyebilecek risk faktörleri vardır: fazla kilolu veya obez olmak, hareketsiz olmak, hamilelik, yüksek yağlı ve yüksek kolesterollü yiyecekler tüketmek, yeterince lifli yiyecekler yememek, kalıtım, diyabet ve ilaç almak oral kontraseptifler veya hormon tedavisi ilaçları gibi östrojen içerenler.

Çözüm: Safra taşı oluşumunu önlemek için bazı basit kurallara uymalısınız. Öğün atlamayın, kilonuzu kontrol edin, eğer bir diyet uygularsanız – hızlı kilo kaybı safra taşı riskini artırır. Ayrıca, sağlıklı bir kiloyu korumaya çalışın. Obez veya zayıf olmak vücudunuzu yüksek risk altına sokar.

Alt sağ karın ağrısı: Apandisit

Karın ve Mide ağrılarının nedenleri

Ek bir iltihaplanma apandisit denir. Acil tıbbi tedavi gerektiren tehlikeli bir durumdur . Apandisit belirtileri, göbek veya sağ alt karın bölgesinden hareket eden üst karın bölgesi, karın şişliği, yüksek ateş ve gaz geçirememesi gibi keskin bir acıdır.

Nedenleri: Apandisitin nedenleri şunlar olabilir: apendiks içindeki tıkanmış açıklıklar, genişleyen ek duvar dokuları (gastrointestinal kanaldaki veya vücudun başka bir bölümündeki bir enfeksiyon nedeniyle), parazitler veya apandiseal lümeninize zarar verebilecek büyümeler Karın

Çözüm: Biz apandisit önleyemeyiz. Apandisit, sağlıklı bir diyete sadık kalan ve taze sebze ve meyveler gibi lif içeriği yüksek yiyecekler yiyen kişilerde daha az görülür. Apandisit olabileceğinizi düşünüyorsanız, durumunuzu kontrol etmek için derhal doktorunuzu arayın ve uygun tedaviyi uygulayın.

Önemli: Bu rahatsız edici duygulardan herhangi biri size gelirse, lütfen derhal doktorunuza başvurun.

Bu çan kulelerinin herhangi birini hiç yaşadınız mı? Ağrının yeri yukarıda açıklanan nedenle uyuşuyor mu? Yorum bölümündeki deneyiminizden haberdar olmak isteriz!

KaynakLike it? Share with your friends!

64
9 shares, 64 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
12
Nefret
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
6
Şaşırtıcı
Başarısız Başarısız
2
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Aşk Aşk
9
Aşk
Çok komik Çok komik
10
Çok komik
Aman Tanrım Aman Tanrım
6
Aman Tanrım
Başarılı Başarılı
5
Başarılı

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir