Kedinize vermemeniz gereken 10 Yiyecek


50
5 shares, 50 points

Kediler tatlı şeyleri tadamazlar. Ayrıca, bazı yiyecekler sadece onlar için tatsız değil, aynı zamanda sağlıkları için de çok tehlikelidir. Bu yüzden iyi sahip olduğumuzu düşünürken, aslında onlara zarar veriyor olabiliriz. Kedilerimize bile zehirli yiyecekler var ve onlara dikkat etmemiz gerekiyor, çünkü her zaman üzgün olmaktan daha güvenli olmak daha iyidir.

Nestfun , kedilerinize iyi dileklerde bulunur ve sağlıklı ve uzun ömürlü olmalarını ister, bu yüzden onları beslemekten kaçınmanız gereken 10 çeşit yemekleri araştırdık.

1. Süt ve süt ürünleri

Kedinize vermemeniz gereken 10 Yiyecek
© sleepahol / reddi   © depositphotos  

Yetişkin kedilerin çoğunda  laktoz intoleransı vardır . Her ne kadar süt ve süt ürünlerinin lezzetini sevseler de, midelerine çok zararlı olduğu için asla beslenmemelidir. Süt alımında kusma ve ishal meydana gelebilir. Kediniz susamışsa, onun yerine su verin.

2. Çikolata ve şeker

Kedinize vermemeniz gereken 10 Yiyecek
© depositphotos   © jpilot / easyfotostock / Eastnews

Çikolatada kedilere çok zarar verebilecek 2 bileşen vardır: insan vücudu tarafından kolayca emilebilen, ancak kediler tarafından çok fazla absorbe edilemeyen kafein ve teobromin . Bir kedi çikolata yediğinde, içerik maddeleri kendileri için toksik hale gelir ve karaciğer yetmezliğine neden olabilir.

Bizim de kedi şekerlerimizi beslememiz önerilmez. Pek çok şeker, bizim için olduğu gibi bir kedinin sağlığına çok zarar verebilecek şeker yüklüdür. Ayrıca, bir miktar şeker kedilerimizi bile zehirleyebilir ve onları boğabilir .

3. Çiğ et ve balık

Kedinize vermemeniz gereken 10 Yiyecek
© depositphotos  

Çiğ et ve balık antibiyotiklere dirençli bakteri ve parazitler içerebilir ve ciddi hastalıklara neden olabilir. Aşırı yağları da pankreas iltihabı olan pankreatit denilen bir duruma neden olabilir .

4. Çiğ yumurtalar

Kedinize vermemeniz gereken 10 Yiyecek
© Couler /   × © depositphotos  

Çiğ yumurtalar asla kedilere verilmemelidir. Yumurtalar çiğ olduğunda, içinde bağırsaklarını etkileyebilecek bir  bakteri bulunabilir. Ayrıca, çiğ yumurtaların içinde kedilerin emmesi çok zor ve vitamin eksikliğine neden olabilecek bir protein vardır . Kedinize yumurta beslemek istiyorsanız, pişirilmiş yumurtaları besleyin ve tercihen bunları yiyecekleriyle karıştırın.

5.Kedilerin yememesi gerekenler: Soğan, sarımsak ve frenk soğanı

Kedinize vermemeniz gereken 10 Yiyecek
© depositphotos   © depositphotos Instagram

Bu yiyeceklerin küçük bir miktarı bile kediler için çok tehlikeli olabilir. Soğan, sarımsak ve frenk soğanı yemek onları hemolitik anemi geliştirir ve kırmızı kan hücreleri kırılgan hale gelir. Bu durumda, kediler nefes darlığı, karın ağrısı ve renksiz idrar hissedeceklerdir.

6. Üzüm ve kuru üzüm

Kedinize vermemeniz gereken 10 Yiyecek
© depositphotos  

İnsanlar için bu sağlıklı atıştırmalıklar, kedilerimizde ciddi sorunlara neden olabilir. Üzüm ve kuru üzüm onlar için çok toksiktir ve daha sonra ciddi böbrek hastalıkları haline gelebilecek böbrek yetmezliğine neden olabilir. Bu reaksiyonun nedenleri hala bilinmemektedir.

7. Maya hamuru

Kedinize vermemeniz gereken 10 Yiyecek
© depositphotos  

Ham yerken maya hamuru ile ilgili en büyük sorun, yutulduktan sonra bağırsakları tıkayarak yükselmesidir . Buna ek olarak, mayalandıktan sonra maya, kedilere çok zehirli olabilecek alkol içeren şekerler yaratır .

8. Kedilerin yememesi gerekenler: Kuruyemiş

Kedinize vermemeniz gereken 10 Yiyecek
© depositphotos   © depositphotos 

Fındıkta yağ oranı çok yüksektir ve kedilerimizin kolayca kilo almasını sağlayabilir. Fındık, bizim için sağlıklı olan proteinler ve yağlar içerirken, kediler onları kolayca sindiremezler . Yüksek seviyede yağ, ayrıca kusmaya neden olabilecek mide problemlerine de yol açabilir  .

9. Mantarlar

Kedinize vermemeniz gereken 10 Yiyecek
© depositphotos  

Kedilerimize mantar vermekten kaçınmalıyız. Küçük miktarda mağazadan satın alınan mantarlar zarar vermese de, bazı mantar türlerinde kedilerde ciddi sorunlara neden olabilecek toksinler vardır . Belirli bir mantar türünün yemek için uygun olup olmadığını kontrol etmek her zaman daha iyidir.

10. Domatesler

Kedinize vermemeniz gereken 10 Yiyecek
© depositphotos  

Olgunlaşmamış domatesler ve bunların yaprakları ve sapları, kediler için çok toksik olan tomatin adlı bir maddeye sahiptir. Bu maddenin yutulması, kusmaya, şişkin öğrencilere , iştah kaybına ve diğer birçok semptomlara neden olabilir.

Kedinizin daima istediği özel yiyecekler var mı? Yorumlarda bizimle paylaşın!Like it? Share with your friends!

50
5 shares, 50 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
6
Nefret
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
1
Şaşırtıcı
Başarısız Başarısız
10
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
9
Eğlenceli
Aşk Aşk
4
Aşk
Çok komik Çok komik
5
Çok komik
Aman Tanrım Aman Tanrım
1
Aman Tanrım
Başarılı Başarılı
10
Başarılı

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir