Kısırlığa Sebep Olabilecek 5 Şey ve Nasıl Engellenir


70
7 shares, 70 points

Kısırlık İstatistiklere göre, Türkiye’deki her 100 kadından yaklaşık 10’unun hamile kalmakta problemleri var  . İnsan vücudu, yeni bir hayat yaratma konusunda gizemli yollarla hareket eder ve aynı zamanda bir gizem olabilen kavramın olasılığını etkileyebilecek bazı faktörler de vardır. Bazen en önemsiz şeyler doğurganlığı azaltabilir ve hamile kalma şansınızı mahvedebilir.

Nestfun olarak , kısırlığın birçok kadın için hassas bir konu olduğunu anlıyor, bu nedenle doğurganlığı etkileyebilecek faktörlere ışık tutmak ve sizi zararlılar hakkında uyarmak istiyoruz.

Doğurganlığı kötüleştiren şeyler

1. Aşırı egzersiz

Kısırlığa Sebep Olabilecek 5 Şey ve Nasıl Engellenir

Egzersiz doğurganlığı artırabilirken, özellikle obeziteye sahip kadınlar arasında, fazla egzersiz yapmak  yarardan daha fazla zarar verebilir . Doktorlar, yoğun ve aşırı egzersiz etkilediğini düşündürmektedir. düşük projesteron seviyesine , hormon düzeyleri ve adet döngüsüne müdahalesinde bile etkilenmektedir. Bu döllenmiş bir yumurtanın implantasyonunu önleyebilir.

Sık egzersiz yapan ve kilo vermeyi hedefleyen kadınların kalori alımını sınırlandırması ve dengesiz bir diyet yapması daha olasıdır. Bir kadın çok zorlanırsa, bu durum vücutta stres yaratır, doğurganlığı azaltır. Bu, kadınların egzersiz yapmayı bırakması gerektiği anlamına gelmez, ancak vücudu dinlemek ve gerekirse yavaşlamak daha fazla sonuç getirecektir.

2. Yüksek stres seviyeleri

Kısırlığa Sebep Olabilecek 5 Şey ve Nasıl Engellenir

Kısırlık ve stres arasındaki kesin bağlantı hala bilinmemektedir, ancak birçok araştırmacı psikolojik stres ve kaygının gebe kalma şansını etkilediği sonucuna varmıştır . Bazı kadınlar stresden diğerlerinden daha fazla etkilenebilir . Ayrıca birçoğu, bir kadın için depresyona ve aşırı strese neden olan ve kısır bir döngüyü başlatan hamile kalmama endişesi duymaya başlar.

Yüksek kortizol ve adrenalin seviyeleri vücudun çalışmasını etkileyebilir. Bu, kronik sağlık koşullarını kötüleştirir ve obezite ve metabolik işlev bozuklukları gibi yeni hastalıklar olasılığını açar. Dikkatlilik uygulamak ve stresle başa çıkma teknikleri hakkında daha fazla şey öğrenmek, stresin vücut üzerindeki etkisini ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir.

30. yaş

Kısırlığa Sebep Olabilecek 5 Şey ve Nasıl Engellenir

Bir kadının yaşamı boyunca yaşayacağı yumurta sayısı, doğduğunda belirlenir. Bir kadın yaşlandıkça yumurta yaşlanır ve kalitesi kötüleşir. 20’li yaşlarında, bir kadının her ay hamile kalma şansı% 25-30’dur. Bu olasılık 40 yaşına kadar% 5’e düşer.

Elbette, her kadın farklıdır ve hamile kalma girişiminin sonucunu kesin olarak tahmin etmek imkansızdır. Bununla birlikte doktorlar, yaşın doğurganlığı etkileyen önemli bir faktör olduğunu ve IVF tedavisinin bile her zaman yaş komplikasyonlarının üstesinden gelemeyeceği konusunda uyarmaktadır .

4. Kısırlığa Sebep: Sağlıksız kilo

Kısırlığa Sebep Olabilecek 5 Şey ve Nasıl Engellenir

Amerikan Üreme Tıbbı Derneği’ne göre, hem aşırı kilo hem de zayıf olmak, infertilite vakalarının% 12’sinde kısırlığın başlıca nedenidir  . Sağlıksız kilo sırayla, içinde, hormon düzeyleri ile sorunlara neden olabilir  yumurtlama bozuklukları, düzensiz adet döngüsü için, ve düşükler için riskini yükselir.

Neyse ki, bu kısırlık nedeni genellikle tersine çevrilebilir. Kilolarını normale döndüren kadınların% 70’i ek bir tedavi olmadan gebe kalmayı başardılar . Kadınlar vücut kitle indeksinin (BKİ) sağlıklı bir aralıkta olduğundan emin olmalı ve bir diyet planı için bir diyetisyene danışmalıdır.

5. Bazı kimyasallara maruz kalma

Kısırlığa Sebep Olabilecek 5 Şey ve Nasıl Engellenir
© shutterstock.com  

Vücudumuza uyguladığımız kozmetik ürünlerin ve kullandığımız ev temizlik kimyasallarının güvenli olduğunu varsayıyoruz, ancak bu her zaman böyle değildir. Araştırmalar , ftalat ve parabenler gibi bazı kimyasalların endokrin bozulmalarına ve diğer ilgili sorunlara neden olabileceğini göstermektedir. Çalışma, bu kimyasallar laboratuvarda test edildiğinde güvenliyken, bilim insanlarının vücutta birbirleriyle nasıl etkileşime girdiklerini tam olarak bilmediklerini öne sürüyor.

Daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulurken, üzgün olmaktan daha güvenli olmak daha iyidir. Daha fazla doğal kozmetik ürün seçmeye çalışın ve temizlik kimyasallarına maruz kalma riskinizi sınırlandırın. Sert kimyasalların yerine kullanabileceğiniz birçok doğal temizlik tarifi vardır.

Doğurganlığı nasıl artırabilirim?

1. Pratik yoga.

Kısırlığa Sebep Olabilecek 5 Şey ve Nasıl Engellenir

Yoga, fazla egzersiz yapmadan aktif kalmak için harika bir yol değil, aynı zamanda hamile kalmakta zorluk çeken kadınlar için de etkili olabilir. Bazı yoga pozları pelvise giden kan akışını arttırır ve endokrin sisteminin çalışmasını iyileştirir . Bonus olarak, yoga, doğurganlığı olumsuz yönde etkileyen stres ve endişe düzeylerini azaltır.

Yoga, doğurganlığı artırmak için çeşitli pozlar sunar. Örneğin, kan dolaşımını iyileştirmek için Setu Bandhasana ve Viparita Karani ile çalışmaya başlayabilirsiniz . Sonra hormonlarını dengelemek için Uttanasana’ya taşın  . Ve bedeninizi ve zihninizi gevşetmek için egzersizinizi Balasana ile bitirin .

2. Vajinal bölgede kullandığınız ürünlere dikkat edin.

Kısırlığa Sebep Olabilecek 5 Şey ve Nasıl Engellenir
© shutterstock.com   © depositphotos.com  

Bazı ürünler bir kadının vajinal pH seviyesini etkileyebilir ve hamile kalmak için düşmanca bir ortam yaratabilir. Örneğin, duş alma vajinal enfeksiyonların ve CYBE gelişimine katkıda bulunabilir.

Yanlış yağlama maddelerinin seçilmesi, hamile kalmak için tüm çabalarınızı da engelleyebilir. Zararlı içerik içermeyen “doğurganlık dostu” yağlayıcıları tercih etmek daha iyidir  Bu yağlar servikal mukusu taklit eden ve spermlere zarar vermeyen veya hareketliliğine müdahale etmeyen pH nötrdür.

3. Çeşitli ve dengeli besinler yiyin.

Kısırlığa Sebep Olabilecek 5 Şey ve Nasıl Engellenir

Temel beslenme kurallarına uymanın yanı sıra, bol miktarda lif ve sağlıklı yağ tüketmek ve abur cuburdan uzak durmak gibi, menünüzü çeşitlendiren ve gerekli vitamin ve minerallerle zenginleştiren ürünlere dikkat edin. Örneğin, greyfurtlar yumurta sağlığını ve düşük C vitamini seviyelerini iyileştiren ve hormonal bir dengesizliğe katkıda bulunabilecek olan poliamin putresin bakımından zengindir  .

Ve baharatları unutma! Bir araştırma çalışması, tarçın tüketen kadınların , plasebo alanlara kıyasla yumurtlama ve adet düzenliliğini iyileştirdiğini göstermiştir.

4. Diyetinize belirli vitaminleri ekleyin.

Kısırlığa Sebep Olabilecek 5 Şey ve Nasıl Engellenir

Bazı vitaminlerin eksikliği doğurganlığı azaltabilir . Vücuttaki tüm vitaminler dengede olmalıdır, ancak bazıları hamile kalma ve sağlıklı bir gebeliğin korunmasında daha önemli bir rol oynamaktadır. Onlar içerir:

  • Folik asit : vücudu çocuk doğurmak için hazırlarken folik asit şarttır, çünkü hamileliğin ilk haftalarında bebeğin gelişimi ile ilgili problemleri azaltır.
  • Çinko : çinko, doğurganlık ve döllenme kabiliyetlerini artıran yumurtaların kalitesine katkıda bulunur.
  • Omega-3 yağ asidi : omega-3 yağ asitleri genel sağlığınızı iyileştirir ve doğurganlığı arttırır, bu da rahim kan akışını iyileştirir ve servikal mukusu artırır.
  • Demir : demir, enerji seviyelerini yüksek tutmak ve yumurtlama eksikliğini önlemek için gereklidir.

5. Daha az kahve için.

İyi haber, kafeini tamamen kesmek zorunda olmamanız. Ancak uzmanlar kafein alımını sınırlamaktan daha iyi bir fikir olabileceğini öne sürüyorlar. Günde 2 fincandan fazla kahve içmemeye çalışın (yaklaşık 200 mg kafein).

Unutmayın ki kahve, kafein içeren tek ürün değildir . Çay, soda, çikolata ve enerji içecekleri de kafein içerir, bu nedenle ürün etiketine dikkat edin ve günlük alımınızı sayarken bunları dahil etmeyi unutmayın.

Doğurganlığı etkileyebilecek diğer faktörleri biliyor musunuz? Deneyimlerinizi yorumlarda paylaşın.Like it? Share with your friends!

70
7 shares, 70 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
5
Nefret
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
13
Şaşırtıcı
Başarısız Başarısız
9
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
8
Eğlenceli
Aşk Aşk
2
Aşk
Çok komik Çok komik
4
Çok komik
Aman Tanrım Aman Tanrım
13
Aman Tanrım
Başarılı Başarılı
10
Başarılı

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir