NASA’nın InSight uzay aracı, Kızıl Gezegendeki ilk depremi tespit etti


86
9 paylaş, 86 points

Ne yazık ki, NASA’nın ihtiyacı olandan daha küçük bir depremdi.

NASA’nın kasım ayından bu yana Mars yüzeyinde duran InSight toprakları, Kızıl Gezegendeki ilk olası depremini yeni tespit etti . Gezegenin içinden gelen karışıklıkları dinlemek için uzay gemisinin devam eden görevinde büyük bir ilk. Ne yazık ki, sözde “marsquake”, bilim adamlarının Mars’ın yapısı hakkında daha fazla bilgi edinmelerine yardımcı olmak için çok küçüktü. Ancak olay, Mars’ın sismik olarak aktif olduğunu ve InSight’ın gelecekte daha fazla deprem toplayabileceğini kanıtlıyor.

Mayıs 2018’de başlatılan InSight’ın nispeten basit bir hedefe sahip: Mars’a yaslanıp bu marsquake’leri dinliyor. Bunu yapmak için, uzay aracı, Fransa’nın uzay ajansı CNES tarafından inşa edilen inanılmaz derecede hassas, kubbe şeklinde bir sismometre ile donatılmıştır. Enstrüman o kadar hassastır ki aslında Mars’ın kabuğundaki en ufak tefek bozulmaları kaldırabilmek için bir vakumda kapatılmalıdır. InSight, 19 Aralık’ta Mars yüzeyine SEIS adı verilen sismometreyi dikkatlice yerleştirdi ve uzay aracı o zamandan beri deprem almaya çalışıyor.

6 Nisan’da İlk Veriler Geldi

Bu ilk işaret 6 Nisan’da geldi ve bu da Mars’ın en azından tutabildiğini kanıtladı. InSight ekibi depremin Mars’ın içinden geldiğinden ve rüzgarın veya enstrümanı sallayan başka bir dış kuvvetin neden olmadığından emin. Şimdiye kadar, InSight sismik faaliyetin diğer üç sinyalini aldı, ancak hepsi 6 Nisan olayından çok daha zayıftı. Depremin nedeni hala bilinmemektedir, ancak toparlanması sismometreyi oluşturan ekip için hala büyük bir onaydır. SEIS’in baş araştırmacısı Philippe Lognonné, “İlk marş depomuz için aylardır bekliyoruz” dedi. “Sonunda Mars’ın sismik olarak aktif olduğunu kanıtlamak çok heyecan verici. Daha fazla çalıştıktan ve verilerimizi modelledikten sonra ayrıntılı sonuçları paylaşmayı umuyoruz. 

NASA'nın InSight uzay aracı, Kızıl Gezegendeki ilk depremi tespit etti 4

Resim: NASA
InSight’ın sismometresi, Mars yüzeyine yerleştirildikten sonra.
 

Bilim adamları,mars da ki kökenlerinin, buradaki Dünyadaki sismik faaliyetlerin kökenlerinden biraz farklı olduğuna inanıyor. Gezegenimizin depremlerinin çoğu, plaka tektoniğinin bir sonucudur. Yer kabuğunun büyük kısımları (plaka olarak adlandırılır) sürekli olarak birbirlerine sürtünür ve sürtünür ve bu hareket kısmen yeryüzünün derinliklerindeki ısı ile sürülür . Daha serin ve daha az aktif olan Mars’ta depremlerin gezegenin kayalık kabuğundaki çatlaklar boyunca daha küçük hareketlerden kaynaklandığı düşünülmektedir. Gezegen zamanla soğudukça kayaları küçülür ve enerjiyi serbest bırakır, muhtemelen bir miktar sallanmaya neden olur. Bu muhtemelen Ay’da depremlere neden olan aynı mekanizmadır – NASA’nın Apollo astronotlarının 1960’lı ve 70’li yıllarda ay yüzeyine çıktığında aldıkları olaylar.

Sonuçta, InSight’ın arkasındaki misyon ekibi, Mars’ın neyden yapıldığını bulmak için uzay aracının marsquake tespitlerini kullanmayı umuyor. Bir depremin dalgaları gezegendeki farklı kayaların ve malzemelerin tümünden geçer, bu nedenle bu sinyaller Mars’ın iç yapısı hakkında önemli bilgiler sağlar. Gezegenin ultrasonunu almak gibi bir şey.

BU ILK ETKINLIK RESMEN YENI BIR ALANI BAŞLATTI: MARSLI SISMOLOJISI

6 Nisan’daki deprem, bilim adamlarının bu hedefe ulaşmalarına yardımcı olmak için çok küçükken, NASA’nın yakında çalışacak daha fazla veriye sahip olacağına dair umut var. InSight’ın NASA’nın Jet Propulsion Laboratory’deki baş araştırmacısı Bruce Banerdt, “Şimdiye dek arka plan gürültüsünü topluyoruz, ancak bu ilk etkinlik resmen yeni bir alanı başlattı: Martian sismolojisi”.

Bu arada, InSight lander diğer büyük enstrümanıyla hala sorun yaşıyor. Ayrıca uzay aracı Mars’a dünyanın iç sıcaklığını almak için gezegenin yüzeyine girecek şekilde tasarlanmış kendiliğinden darbeli bir matkapla donatıldı. Ne yazık ki, InSight’ın tatbikatı, “köstebek” olarak adlandırılan 28 Şubat’ta toprağa çarparken sıkışıp kalmıştı. Köstebeğin delme işlemi sırasında bir miktar yoğun kayaya çarpması olasıdır ve bilim adamları bu cihazı gezegenden daha derine inebilecek şekilde serbest bırakmanın yollarını buluyor olabilir. Köstebek tomurcuklanmadı.
NASA, umarım yakında köstebek için bir çözüm bulup, uzay aracının her iki büyük aracının da Kızıl Gezegen hakkında mümkün olduğunca çok şey öğrenmesini sağlayacaktır.Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

86
9 paylaş, 86 points

Tepkileriniz Nedir?

Nefret Nefret
8
Nefret
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
2
Şaşırtıcı
Başarısız Başarısız
12
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
10
Eğlenceli
Aşk Aşk
5
Aşk
Çok komik Çok komik
6
Çok komik
Aman Tanrım Aman Tanrım
2
Aman Tanrım
Başarılı Başarılı
12
Başarılı

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Format Seç
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmak isteyen bir dizi soru
Bilgi yarışması
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullanmak
Öykü
Gömülü ve Görseli Biçimli Metin
Oylama
En iyi liste maddesine karar vermek için oy kullan ya da oy kullan
Video
Youtube, Vimeo or Vine videoları
Müzik
Soundcloud veya Mixcloud Embed
Resim
Fotoğraf veya gif
Gif
Gif formatı