Notre-Dame için Umut Verecek 15 Tarihi Yapı


57
6 shares, 57 points

15 Nisan 2019’da, dünya Paris’teki Notre-Dame’ın bir yangından yavaşça tahrip edildiğini üzüntüyle izledi. Tarihi yapı yeniden inşa edilmiştir. Eski ihtişamına geri dönmesi pek mümkün görünmüyor olabilir, ancak tarih boyunca aynı öneme sahip birçok bina, doğal nedenlerden savaşa kadar çeşitli nedenlerle tahrip edildi. Ve her şeye rağmen, şimdi her zamanki gibi güzel duruyorlar.

Nestfun , küllerden yükselmenin mümkün olduğunu kanıtlayan, her zamanki kadar muhteşem görünen tarihi bir bina koleksiyonu bir araya getirdi.

1. Reims Katedrali / Notre-Dame de Reims

Tarihi Yapılar: Reims Katedrali / Notre-Dame de Reims
© Wikipedia Commons   © Johan Bakker / Wikipedia Commons  

Fransa krallarının taç giyme töreni için geleneksel bir yer olarak bilinen Reims Katedrali, I. Dünya Savaşı’nda bir hastane olarak görevlendirildi. O zamanlar, sürekli bombalamalar nedeniyle, bu güzel kilisenin tahrip edildiği görüldü. Restorasyonu 1919’da başladı ve 1938’de yeniden açıldı. Yenilemeler hala sabit olmasına rağmen, katedral çöküşünden büyük ölçüde kurtarıldı.

2. Monte Cassino Manastırı

Tarihi Yapılar: Monte Cassino Manastırı
© Wittke / Bundesarchiv   © Wikipedia Commons  

Bir tepenin üzerinde bulunan, İtalya’daki Monte Cassino Manastırı, II. Dünya Savaşı’nda Alman kuvvetleri için önemli bir yerdeydi. Ne yazık ki, bu nedenle , Şubat 1944’te müttefiklerin bombalanmasından sonra harabelere bırakıldı  . Savaş koleksiyonu başlamadan önce Vatikan’a transfer edildiğinden beri, sanat koleksiyonlarının çoğu kurtarıldı. Restorasyon çalışmaları 1964 yılında tamamlanmıştır.

3. Dresden Frauenkirche

Tarihi Yapılar: Dresden Frauenkirche

Diğer pek çok tarihi bina gibi, Dresden Frauenkirche de duvarlarını II. Dünya Savaşı sırasında hava saldırılarındaki ateşli bombalarla yıktı. Almanya’nın Dresden şehrinde bulunan kalıntılarının yaklaşık 50 yıl boyunca savaş anıtı olduğu kabul edildi. Ancak Almanya’nın yeniden birleşmesinden sonra yeniden yapılanma süreci başladı ve bu hızla savaş sonrası umudun bir sembolü haline geldi . Kilise üzerindeki çalışmalar 2005 yılında bitmiştir.

4. Aziz Nikolaos Kilisesi

Tarihi Yapılar: Aziz Nikolaos Kilisesi
© Wikipedia Commons   © skyscrapercity.com  

Yine bir diğer savaş kazası olan Hırvatistan’ın Karlovac kentindeki St. Nicholas kilisesi, II. Sırp Ortodoks kilisesi olduğu ve halkının zengin tarihini temsil ettiği için Sırp topluluğu bir kez daha bütünleşmek için birleşti . Kilisenin neyi ifade ettiğini gösteren bu esneklik ve takdir duygusu, 2007’de tamamen yenilenmesine neden oldu.

5. Kurtarıcı İsa Katedrali

Tarihi Yapılar: Kurtarıcı İsa Katedrali
© Wikipedia Commons   © Alvesgaspar / Wikipedia Commons  

Joseph Stalin’in Sovyetler Birliği’nin ilk günlerinde dini karşıtı kampanyası nedeniyle, Kurtarıcı İsa Katedrali’nin yıkılması emredildi. 5 Aralık 1931’de, asırlık Rus kilisesi molozlara düşürüldü ve mermeri yakındaki metro istasyonlarını dekore etmek için kullanıldı . SSCB’nin dağılmasının ardından, aynı tasarım asıl mimarı kullanılarak yeniden inşa edildi.

6. Königsberg Katedrali

Tarihi Yapılar: Königsberg Katedrali
© Wikipedia Commons   © Instagram Hesabındaki Resim ve Videoları © foto_vl_25  

Yaygın olarak filozof Immanuel Kant’ın dinlenme yeri olarak kabul edilen bu gotik tarzdaki katedral, II. Dünya Savaşı sırasında büyük hasar gördü. Orijinal durumuna geri getirme görevi 1990’ların başında başlamış ve 2005’te bitmiştir. Bu Rus dönüm noktası şimdi 2 şapel ve bir müzeye sahiptir ve günlük organ konserleri için tercih edilen mekandır .

7. Kraliyet Şatosu

Tarihi Yapılar: Kraliyet Şatosu
© Wikipedia Commons   © Wikipedia Commons   © Wikipedia Commons  

Polonya, Varşova’nın kalbinde bulunan Kraliyet Sarayı, 16. yüzyıla kadar uzanmış ve daha sonra II. Dünya Savaşı sırasında Alman birlikleri tarafından yıkılmış ve yıkılmıştır. Savaş sona erdikten hemen sonra, orijinal binanın kalan parçalarını kurtarma çalışmaları başladı. 2010 yılına kadar gönüllü katkıları sayesinde tamamen yeniden inşa edildi ve şimdi Polonya’nın en popüler ve önemli anıtlarından biri olarak duruyor.

8. Selby Manastırı

Tarihi Yapılar: Selby Manastırı
© selby_abbey / Twitter  

İngiltere’deki Orta Çağ’dan kalma manastır kiliselerinden biri olan Selby Manastırı, muazzam tarihi değeri olan bir simge yapıdır . Ancak, 1906’da organ odasında çıkan yangına neredeyse tamamen kaybedildi. Koğuşun çatısı ve tüm iç donanımlar tamamen tahrip edildi, ancak itfaiyeciler 14. yüzyıldan itibaren vitray pencereyi kurtarmayı başardılar. Sadece 3 yıllık restorasyon çalışmasından sonra 1909’da yeniden açıldı, ancak 1912’ye kadar tamamlanamadı.

9. San Marco Campanile

Tarihi Yapılar: San Marco Campanile
© Fondazione Venezia Servizi   © © __________ shirley 
/ Instagram 

İtalya, Venedik’teki San Marco Bazilikası’nın çan kulesi, ziyaretçilerine yüzyıllardır nefes kesici manzaralar sunuyor. Ancak  Galileo’nun teleskopunu gösterme alanı, 14 Temmuz 1902 sabahı, kötü koruma durumuna bağlı olarak çöktü. Venedik’in peyzajında ​​bırakılan boşluk 1912’de açıldığında restore edildi ve yerliler ve turistler bir kez daha sunabileceği her şeye erişebildi: ister manzara ister güzel mimari.

10. Reichstag

Tarihi Yapılar: Reichstag
© Wikipedia Commons   © Matthew Field / Wikipedia Commons  

Almanya’daki en popüler cazibe merkezlerinden Reichstag, 1933’te ilk yakıldığında parlamentoya ev sahipliği yaptı. On yıl sonra, daha karanlık zamanlar görecekti. Adolf Hitler ve birliklerinin ellerinde, bu tarihi bina yıkıldı ve sonunda yıkıldı. Onarmaya yönelik çabalar 1960’larda başladı, ancak ülkenin yeniden inşasının başlayacağı ülkenin birleşmesinden sonra değildi. Federal Parlamento’nun Reichstag’a geri dönmesiyle kutlanan bir yıl olan 1999’da tamamlandı.

11. Saint-Gervais de Falaise

Tarihi Yapılar: Saint-Gervais de Falaise
© Histomil.com   © Wikipedia Commons  

11. Yüzyıldaki Fatih William’ın isteği üzerine, küçük Fransız kasabası Falaise’de St. Gervais kilisesi yapıldı. 1944 yazına kadar bütün büyüklüğünde zaman testinden kurtuldu. Sonra II. Dünya Savaşı sırasında büyük hasar gördü. Ancak sağlam yapısı nedeniyle sadece çan kulesi çöktü. Takip eden on yılda restore edildi ve şimdi Normandiya tarihinin bir sembolü olarak hareket ediyor  .

12. Parlamento binaları

Tarihi Yapılar: Parlamento binaları
© Wikipedia Commons   © Instagram 

3 Şubat 1916, Kanada tarihi için karanlık bir gündü. Ottawa’daki Parlamento Tepesi’ndeki Parlamento Binaları aniden alevler içinde yükseldi ve kötü kış mevsimi ile mücadele eden itfaiye için büyük bir baş ağrısıydı. Ne yazık ki, bu gotik tarzdaki binaların orta bloğu büyük ölçüde hasar gördü ve yalnızca kütüphane kurtarılabildi . Yeniden yapılanma birkaç ay sonra başladı ve 11 yıl sonra tamamlandı.

13. Potsdam Kent Sarayı

Tarihi Yapılar: Potsdam Kent Sarayı
© Bundesarchiv / Wikipedia Commons   © gladys_congcong / Instagram

Bir zamanlar Prusya Kralları’nın ikametgahı olan Potsdam’ın Şehir Sarayı zor zamanlardaki payını aldı. II. Dünya Savaşı’nda ağır hasar görmesinin yanı sıra, Doğu Alman komünist rejimi tarafından tasfiye edildi. Söylemeye gerek yok, onun yeniden inşası tamamlamak için birkaç yıl süren bir zorluktu. Bununla birlikte, bina yepyeni bir iç ve dış yapıya  kavuşturuldu ve şimdi Brandenburg eyaletinin parlamentosuna ev sahipliği yapıyor.

14. Berlin Katedrali

Tarihi Yapılar: Berlin Katedrali
© GumdropGoober / Reddit   © Thomas Wolf / Wikipedia Commons  

Yüzyıllar öncesine dayanan bir  geçmişe sahip olan Berlin Katedrali’nin büyüleyici masallarında kaybolmak kolaydır. Ama elbette her şey bir gül yatağı değildi. II. Dünya Savaşı binaya zarar verdi ve ağır hasar gördü. Yeniden yapılanma başladığında 1975 yılına kadar kötü durumda kaldı. 1993 yılında tamamlanan bu yıllardır ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir.

15. Tarihi Yapı: York Minster

Tarihi Yapılar: York Minster
© Terry Buchanan / Facebook   © Instagram

York Minster’ın hikayesi, Paris’teki Notre-Dame’in hikayesine benzer şekilde benzer. 1984 yılında, kilisenin güney kısmında yangın çıktı ve bu da çatının çökmesine neden oldu. Birçoğunun rölyefine göre, binadaki çeşitli tarihi nesneler zamanla kurtarıldı. Bugünlerde, 4 yıllık restorasyon çalışmasından sonra, York Minster tamamen iyileşti ve Avrupa’nın en iyi ortaçağ binalarından biri olmaya devam ediyor .

Paris’teki Notre-Dame’in bir kez daha inşa edilmesinin daha önce olduğu kadar iyi olacağını düşünüyor musunuz? Yorumlarınızdaki düşüncelerinizi bizimle paylaşın!Like it? Share with your friends!

57
6 shares, 57 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
10
Nefret
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
5
Şaşırtıcı
Başarısız Başarısız
1
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
13
Eğlenceli
Aşk Aşk
8
Aşk
Çok komik Çok komik
9
Çok komik
Aman Tanrım Aman Tanrım
5
Aman Tanrım
Başarılı Başarılı
1
Başarılı

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir