Orta Çağ Hakkında Gerçekleri Gizleyen 10 Kavram Yanılgısı


76
8 shares, 76 points

Ortaçağ, insanlık tarihinin en gizemli aşamalarından biridir. 5. yüzyıldan 15. yüzyıla kadar sürdü. Bu zaman hakkında konuştuğumuzda, genellikle kirli insanları sokaklara çöp atarak, büyük cehaletten ve çok savaştan geçiriyoruz. Ama bunlar sadece basmakalıp ve onlara inanmayı bırakmalıyız.

Nestfun , bugün hala inandığımız Orta Çağ hakkındaki en yaygın efsaneleri yakalamak için birçok tarih kitabı okudu.

Efsane # 10: Bütün sokaklar son derece kirliydi ve insanlar banyo yapmadan yıllarca giderdi.

Orta Çağ Hakkında Gerçekleri Gizleyen 10 Kavram Yanılgısı
© Monty Python ve Kutsal Kase /  © King Arthur: Kılıç Efsanesi / Warner Bros.

İster inanın ister inanmayın, sabun “kirli” Orta Çağ’da icat edildi. Büyük şehirlerde çok sayıda sabun üreticisi vardı. Yoksul insanlar , hac bölgelerinin yakınında bulunan halka açık hamamları ziyaret ederdi .

Aristokrasi, hijyenik prosedürleri gösterilere dönüştürmek için kullanılır. Ahşap banyoları ipekle kapladılar , şarap içer ve yıkanırken satranç oynarlardı. Temiz giysiler bir kişinin asil olduğunu ve niyetlerinin kıyafetleri kadar temiz olduğunu göstermiştir.

“Doktorunun tavsiyesiyle hayatında sadece iki kez yıkanan Louis XIV’den ne haber?” Diye sorabilirsiniz. Her şeyden önce Sun King, 18. yüzyılda öldü. Aydınlanma Çağı olarak bilinen bu süre zarfında, insanlar hijyenlerini önemsemediler ve sadece yüzlerini, ellerini ve boyunlarını yıkamak için kullandılar. Hamamlar 19. yüzyılın sonunda popüler oldu. Şimdi Orta Çağları Aydınlanma Çağı ile karıştırmamanızı anlamışınızdır.

Efsane 9: Orta Çağ’da hiç ilaç yoktu.

Orta Çağ Hakkında Gerçekleri Gizleyen 10 Kavram Yanılgısı
© Paulus Fürst Excud / commons.wikimedia   © commons.wikimedia  

Tıp doktorlarının kan alma ve dua etme ile tüm hastalıkları tedavi etmek için kullandığı, insanlar doktora dönmediği ve Tanrı’dan yardım istemeyi tercih ettikleri, yalnızca hastaları tedavi etmek için kullanılan keşiş ve veba doktorlarının olduğu gibi, ortaçağ tıpıyla ilgili birçok şaşırtıcı şey duyduk. insanlar. Fakat bu efsanelerin herhangi biri doğru mu?

Başlangıçta, tıp manastırlarda başladı. Hastaneler, erken bilimsel çalışma çalışmaları ve farklı ilaçlar burada üretildi. Daha sonra, berberler ilaçla ilgili her şeyi yapmaya başladı. Evet, insanların saçlarını ve sakallarını keserdi ve ameliyatlar yaptı, çıkıkları tedavi etti, kırıkları iyileştirdi, dişlerini çekti ve hatta masaj yaptı.

13. yüzyılda, doktorlar ameliyatlar sırasında anestezi kullanmaya başladı, yara dikilmeyi ve otopsi yapmayı öğrendi ve hatta karantina kavramını icat etti. Bakın, Orta Çağ sadece kan dökülmesinden ibaret değildi!

Efsane # 8: Sadece keşişler eğitildi.

Orta Çağ Hakkında Gerçekleri Gizleyen 10 Kavram Yanılgısı
© Rembrandt Harmenszoon van Rijn / commons.wikimedia   © Jan Polack / commons.wikimedia  

Çoğu okul manastırların yakınında bulunuyordu, ancak bu sadece keşişlerin çalışma fırsatı buldukları anlamına gelmiyor. Piskoposlar, rahipler ve deaconlar kilise hizmetlerini yürütmek için eğitilmeliydi. Asil genç insanlar bir eğitim almak için manastırlara gönderildi ya da ebeveynleri ev tabanlı bir eğitim için öğretmen kiraladı.

11. yüzyılda, millet, köken ve dinlerinden bağımsız olarak tüm insanlar için okullar kuruldu. 7 liberal sanat gramer, retorik, diyalektiği, aritmetik, geometri, astronomi ve müzik oluşan incelemek için zorunlu idi. Tıp, teoloji ve hukuk isteğe bağlıydı. 12. ve 13. yüzyıllarda, ilk üniversiteler ortaya çıktı ve orada Latin dilinde eğitim verildi. Sadece 3 çalışma alanı vardı: tıp, teoloji ve hukuk.

Efsane # 7: Orta Çağ sıkıcı bir dönemdir ve hiçbir bilimsel keşifle bağlantılı değildir.

Orta Çağ Hakkında Gerçekleri Gizleyen 10 Kavram Yanılgısı
© 192635 / pixabay   © Konevi / pixabay  

Kilise bilim insanlarına karşı savaşmadı ya da tehlikede onları yakmadı. Dini fikirlere karşı çıkma fikri 19. yüzyılda filozof John William Draper’a aitti . Teorisi popüler oldu, ancak eleştirildi ve tarihi bir aldatmaca olarak adlandırıldı. Kilise, sapıklık için bir kişiyi (ordudakiler, köylüler, sıradan vatandaşlar ve hatta keşişler gibi) dini öğretilerin geri çekilmesi için cezalandırabilir.

İnsanlar tarıma bağımlıydı ve hayatlarını kolaylaştırmak için at nalı, pulluk, boyunduruk ve yel değirmeni icat edildi. Deri eşyaların üretiminde yel değirmenleri kullanılmıştır. Yüksek fırın ve yeni metal işleme yöntemleri de ortaya çıktı.

Yatay dokuma tezgahları ve dengesizlikler, insanların büyük miktarlarda kumaş üretmesine izin verdi. Bu sırada düğmeler icat edildi ve önemli bir moda aksesuarı haline geldi. Günlük yaşamlarında insanlar mekanik saatler, gözlükler ve aynalar kullandılar. Baskı ve ilk baskı makineleri de görünmeye başladı. Hem pusulanın hem de gemi tekerleğinin icadı, denizcilerin de yeni keşifler yapmasına izin veriyor.

Efsane # 6: Giordano Bruno yandı, çünkü o bir bilim insanıydı ve dünyanın yuvarlak olduğunu kanıtladı.

Orta Çağ Hakkında Gerçekleri Gizleyen 10 Kavram Yanılgısı
© commons.wikimedia  

“Peki ya Giordano Bruno? Bilimsel keşiflerinden dolayı tehlikede kalmıştı ”diyebilirsiniz. Ancak bu sadece ilkokulda bize söylenen bir efsanedir.

Giordano Bruno , Orta Çağ değil, Rönesans döneminde yaşayan bir keşişdi. Evrenin sonsuz olduğunu, yıldızların güneşten uzak olduğunu ve güneş sisteminin dışında birçok gök cisiminin olduğunu ileri sürdü.

Bir zamanlar Venedikli asil, Giovanni Mocenigo ile tartışmıştı. Mocenigo kırıldı ve birkaç ihbarda bulundu. Giordano Bruno’nun insanlara keşişlerin eşekler olduğunu, Bakire Meryem’in İsa’nın annesi olmadığını ve İsa’nın sahte mucizeler yaratan bir sihirbaz olduğunu söylediğini iddia etti. Bruno daha sonra tutuklandı ve 6 yıl hapis yattı. 1600 yılında, bir sapkın olarak tehlikede yakıldı. İddianamede, Bruno’nun bilimsel çalışmaları için idam edildiğini söyleyen tek bir söz yok.

Efsane # 5: Zırh çok ağırdı, şövalyeler atlarla iplerle kaldırıldı.

Orta Çağ Hakkında Gerçekleri Gizleyen 10 Kavram Yanılgısı
© wadams / pixabay   © blinow61 / depositphotos  

Zırhın o kadar ağır olduğuna inanmak , şövalyelerin hareket edemeyeceği oldukça yaygın bir efsanedir. Ama kim kavga sırasında düzgün hareket edemeyen hantal bir şövalye gönderir?

Ortaçağ şövalyelerinin kıyafetleri, günümüzdeki itfaiyecilerin üniformasından 2 kat daha hafif olan yaklaşık 45 lb ağırlığındaydı. Tarihi yeniden yapılanma ile uğraşan insanlar, herhangi bir yardım almadan zırh giyen akrobatik numaralar yapabilirler.

Efsane # 4: Şövalye turnuvaları rahat bir etkinlikti.

Orta Çağ Hakkında Gerçekleri Gizleyen 10 Kavram Yanılgısı
© Baranov_Evgenii / depositphotos   © rose4 / depositphotos  

Şövalyelerin becerilerini geliştirmek için 5. yüzyılda turnuvalar icat edildi ve bir çeşit spor yarışmasıydı. Ortaçağ görgü kuralları, ortaçağ savaşlarının doğası üzerinde büyük bir etkiye sahipti, bu yüzden kanlı savaşlar yerine turnuvalar vardı.

14. yüzyıldan beri, turnuvalar onları şimdi bildiğimiz şekilde aramaya başladı. Savaştan bir feodal efendinin geri dönüşü veya bir haçlı seferi, düğün, varis doğuşu, önemli bir belgenin imzalanması vb. Gibi özel durumlarda yapıldılar. Sadece kendilerine özel zırh alabilecek madencilerin katılmasına izin verildi. Turnuvalar travmatik ve hatta ölümcül oldu: 1175’te Almanya’da 17 şövalye ve 1240’da Neuss’ta 60’tan fazla kişi öldü. Gördüğünüz gibi, şövalyeler bir bayanın mendili için savaşmadı.

Efsane # 3: Joan of Arc tehlikede yakıldı, çünkü cadı kabul edildi.

Orta Çağ Hakkında Gerçekleri Gizleyen 10 Kavram Yanılgısı
© Haberci: Joan of Arc / Columbia Filminin Hikayesi  

Yüzyıl Savaşına katılan bu ünlü kadın, Avrupa tarihinde önemli bir rol oynadı. Joan , Tanrı’nın elçisi olarak biliniyordu ve insanlara ilham veren ve zaferlerine inanmalarını sağlayan bir tür semboldü. Kız, Burgunyalılar tarafından yakalandığında sadece 19 yaşındaydı. Kral, haklarına rağmen onu kurtarmayı reddetti, bu yüzden Orléans Maid, İngilizlere 10.000 altın karşılığında satıldı.

Erkek kıyafeti giydiği için kafir ilan edildi. Joan, ömür boyu hapis cezası karşılığında suçlu olduğunu itiraf etmeye teşvik edildi ve kabul etti. Birkaç gün sonra, tekrar erkek pantolonu giydiği bahanesiyle, tehlikede yakılarak ölüm cezasına çarptırıldı.

Efsane # 2: Etin tadını gizlemek için baharatlar kullanıldı.

Orta Çağ Hakkında Gerçekleri Gizleyen 10 Kavram Yanılgısı
© commons.wikimedia  

Orta Çağ’da baharatlar gerçekten popülerdi. Afrika ve Asya’dan getirildiler ve sadece yemeklerde değil tıpta da kullanıldılar. Bir ineğe 1 pound hindistan cevizi takas edilebilir. Para cezası ödemek için para yerine baharatlar kullanıldı.

Birkaç kilo biber ya da safran alabilen insanlar şımarık et yememişlerdir. Baharatların ve baharatların yaygın kullanımı sadece modaya uygun bir fenomendi.

Efsane # 1: Demir kızlık, işkence için popüler bir araçtı.

Orta Çağ Hakkında Gerçekleri Gizleyen 10 Kavram Yanılgısı

Demir kızlık görünümü olmadan Orta Çağ hakkında hiçbir film muhtemelen yoktur  . Uzun keskin dikenli bir tahta lahit, herkesin gerçeği konuşmasını sağlayabilir. Bu ikonik araç bile ünlü rock grubu Iron Maiden’a adını verdi . Ancak burada sadece bir sorun var – demir kızlık 18. yüzyılın sonunda icat edildi ve işkence için kullanıldığını ispatlayan hiçbir bilgi yoktu. Büyük olasılıkla, parlak bir tarihi aldatmaca idi.

Ortaçağ hakkında başka efsane tanıyor musun? Birlikte yeni şeyler öğrenelim!Like it? Share with your friends!

76
8 shares, 76 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
9
Nefret
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
4
Şaşırtıcı
Başarısız Başarısız
13
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
12
Eğlenceli
Aşk Aşk
6
Aşk
Çok komik Çok komik
8
Çok komik
Aman Tanrım Aman Tanrım
4
Aman Tanrım
Başarılı Başarılı
13
Başarılı

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir