Örümcek Korkunuzu 7 Saniyede Yenebilirsiniz


57
9 shares, 57 points

Bir örümcek gördüğünüzde en iyi strateji kaçmak. Ve belki de evini içinde çok. Eğlence eğlencelidir, ancak bu fobi birçok insanı Ron Weasley’e dönüştürüyor. Bununla birlikte, bu araştırma , bu korkunun semptomlarını ortadan kaldırmak için oldukça ilginç bir yol olduğunu göstermiştir. Ve gerçekte bu tüyler ürpertici şeylerle uğraşmak zorunda bile değilsin.

Nestfun , herkesi korkularıyla mücadele etmeye teşvik eder ve bu yöntemin rahatsızlıktan daha fazla zevk getireceğinden emindir.

Yapmanız gereken tek şey bir film izlemek.

Örümcek Korkunuzu 7 Saniyede Yenebilirsiniz
© Spider-Man 2 / Columbia 

Örümcek Adam’ın bileklerinden bir ağ atabildiğini, duvarlara tırmandığını ve hatta baş aşağı öpebildiğini biliyoruz. Ancak İsrailli bilim adamları tarafından yapılan bir  araştırma , yukarıda bahsettiğimiz her şeyi yenecek bir süper güce daha sahip olabileceğini gösterdi. Araknofobiyi evcilleştirme yeteneği budur. Bu filmi sadece 7 saniye izlemenin korkularınızın şiddetini önemli ölçüde azalttığı ortaya çıktı .

Örümcek Korkunuzu 7 Saniyede Yenebilirsiniz
© The Shining / Warner Bros.   © vidarnm / Unsplash

Deney boyunca araştırmacılar katılımcıları müdahale ve kontrol gruplarına ayırdılar ve kısa videolar gösterdiler. Müdahale grubunun 7 saniye izledi sahneyi gelen Örümcek Adam filmi. Klipte, kamera başlangıçta bir ofis görüntüsünü gösterir ve ardından odağını web üzerinde oturan bir örümceğe kaydırır. Kontrol grubu yalnızca Marvel klasik filminin açılışını gördü .

Klipleri izlemeden önce ve sonra katılımcılar aynı anketi yanıtladılar. Süper kahraman çizgi roman ve filmler ile aşinalıklarını fobik semptomlarla ölçtüler. Sonuçların oldukça etkileyici olduğu ortaya çıktı – film klibi katılımcının kendi değerlendirdiği korku düzeylerini% 20 azalttı .

Örümcek korkusu: Maruz kalma terapisine yakın.

Örümcek Korkunuzu 7 Saniyede Yenebilirsiniz
© Aşk, Rosie / Constantin Film   © mikrofoto / Pikabu  

Bu bulgular maruz kalma terapisi fikri ile desteklenebilir  . Amacı, insanların kendilerini genellikle süzülen şeylere maruz bırakarak korkularıyla yüzleşmelerine ve üstesinden gelmelerine yardımcı olmaktır. Ve bir şekilde çalıştığını görebiliyoruz, çünkü Marvel açılış videolarını az önce izleyen kontrol grubundaki insanlar aynı terapötik etkiyi rapor etmediler .

Aynı şey, karıncalardan korkan insanlar için de geçerlidir.

Örümcek Korkunuzu 7 Saniyede Yenebilirsiniz
© Karınca-Adam / Marvel Stüdyoları 

Daha da önemlisi, çalışma sadece araknofobi değil, mikop korkusunu veya karınca korkusunu da inceledi . Neyse ki, fikirleri sınamalarına izin veren Ant-Man adlı bir film var . Bu filmin sonuçları aynıydı. Öyleyse, örümceklere karşı hiçbir şeyiniz yoksa, ama karıncalar omurganızdan ürperti gönderirse, sizin için bir de  video var.

Örümcek Korkunuzu 7 Saniyede Yenebilirsiniz
© mikrofoto / Pikabu  

Şimdilik, bu fobi azaltma fenomeninin ne kadar süreceği ve herkese uygulanıp uygulanamayacağı henüz belli değil. Örneğin, insanlar tüm filmi izlerse daha uzun sürer mi? Araknofobiyi sonsuza dek başka yöntemler olmadan tedavi etmek mümkün müdür?

Yine de, araştırmacılar bu bulguların dikkate değer olduğuna inanıyorlar çünkü bu çizgi roman kahramanlarını kullanan ilk çalışmaydı ve gerçek örümceklerin olmadığı kısa videolar ve kontrollü ortamlar bile önemli sonuçlara yol açabiliyor .

Örümcekler seni korkutuyor mu? Bu yöntemin gerçekten işe yarayacağına inanıyor musunuz?Like it? Share with your friends!

57
9 shares, 57 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
8
Nefret
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
2
Şaşırtıcı
Başarısız Başarısız
12
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
10
Eğlenceli
Aşk Aşk
5
Aşk
Çok komik Çok komik
6
Çok komik
Aman Tanrım Aman Tanrım
2
Aman Tanrım
Başarılı Başarılı
12
Başarılı

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir