Paralel Bir EvreneSunulan 14 Muhteşem Bina


55
6 paylaş, 55 points

Herkes, antik çağlardan Dünyanın 7 Harikası’nı duydu. Ama inanın ya da inanmayın, dikkatimizi hak eden daha muhteşem binalar var.
14. Wujin, Çin’deki Lotus BinasıÇin’in Wujin merkezinde, yapay bir gölden çiçek açan, Lotus Binası’dır. Güzel bina, adını ve şeklini çiçek açan nilüfer çiçeğinden alır. Mimarın fikri, havaya veya mevsime rağmen muhteşem bir atmosfer yaratmaktı. Bina, şehrin planlama bürosunun bölümlerine ev sahipliği yapmaktadır.
Paralel Bir EvreneSunulan 14 Muhteşem Bina 1
13. Alpler’de inanılmaz bir otelBu hala bir kavram, ama biz geçemedik. Bu otel Alplerde inşa edilmesi planlanmaktadır. Bina yaratıcısı Andrii Rozhko’dur ve dramatik dağ manzarasından esinlenmiştir. Otel engebeli bir uçurumun kucağına ve çarpıcı bir cam cepheye sahiptir.
Paralel Bir EvreneSunulan 14 Muhteşem Bina 2
12. Bahapur, Hindistan köyünde Lotus TapınağıLotus çiçeğinin şeklindeki bir başka büyük bina, Bahai İnançının ana ibadet evidir . Kapıları, dine bakılmaksızın herkese açıktır. 9 kapı, tüm dinlerin birliğini simgeleyen tapınağın merkez salonuna götürür.
Paralel Bir EvreneSunulan 14 Muhteşem Bina 3
11. Rotterdam, Hollanda Kübik EvleriRotterdam’daki Overblaak Caddesi’nde 40 evden oluşan bir grup var. Tüm dünyanın tersine döndüğü izlenimini veriyorlar. Evler, mimar Piet Blom tarafından inşa edildi ve tüm duvarlar ve pencereler 45 derece açılı.Bu arada, içeride özel daireler var. Onlardan birinde yaşamak nasıl bir şey olduğunu merak ediyoruz!
Paralel Bir EvreneSunulan 14 Muhteşem Bina 4
10. Brüksel, Belçika’daki AtomiumBinayı görenler bunun sadece metalden yapılmış büyük bir heykel olduğunu düşünebilirler. Ancak, tam özellikli bir yapıdır. Tüpleri takip ederek, küreler arasında hareket edebilir ve bir bilim müzesine ya da bir restorana ulaşabilir. Atomium, 9 demir atomunu, bir demir kristalinin vücut merkezli kübik birim hücresi şeklinde tasvir eder.
Paralel Bir EvreneSunulan 14 Muhteşem Bina 5
9. Valensiya, İspanya Sanat ve Bilim ŞehriBu, modern mimarinin göze çarpan bir örneğidir ve Valensiya’daki parkın ortasındaki su üzerinde yer almaktadır. Gerçekten fütüristik görünüyor ve fantastik bir canavarın iskeletini hatırlatıyor. Kompleks 5 binadan oluşmaktadır: kapalı bir plaza, bir IMAX sinema, bir park, bir bilim müzesi ve bir oşinografik park.
Paralel Bir EvreneSunulan 14 Muhteşem Bina 6
8. Bakü, Azerbaycan Heydar Aliyev MerkeziHeydar Aliyev Merkezi, muhtemelen Bakü’deki en ilginç ve tanınmış binadır. ”Yabancı” şekillere olan sevgisi ile tanınan zeki kadın mimar Zaha Hadid, binanın sıvı şeklini tasarladı. İçerisinde sergi salonları ve ofisler var.
Paralel Bir EvreneSunulan 14 Muhteşem Bina 7
7. Malmo, İsveç’te Emporia alışveriş merkeziBu alışveriş merkezi İskandinavya’nın en büyüğü. Çift kıvrık cam, düşecekmiş gibi bina boyunca kesen köşegen kesimi sarar. İçeride, ziyaretçiler ve alışveriş yapanlar renkli yürüyen merdivenler, oturma sıraları yerine salıncaklar ve asma bahçeleri bulabilirler.
Paralel Bir EvreneSunulan 14 Muhteşem Bina 8
6. La Muralla Roja Calpe, İspanya’daİspanya’nın güneyinde herkesin yaşamayı seveceği bir konut projesi var. Adı “kırmızı duvar” olarak tercüme edilebilir ve bina Arap Akdeniz bölgesinin popüler mimarisine açık referanslar yapar. Binanın içinde kırmızı renk mor ve maviye dönüşür.
Paralel Bir EvreneSunulan 14 Muhteşem Bina 9
5. Singapur’da Sanat Bilimi MüzesiBu müze, Singapur’un başlıca turistik mekanlarından biridir. Şekli kavrulmuş avuç içlerinden birini veya bir lotus çiçeğini hatırlatır. Üstlerindeki bir gemiyle arka planda bulunan 3 gökdelen, lüks bir otel ve Singapur’un bir başka mimari şaheseri olan Marina Bay Sands.

4. Abu Dabi, BAE Kapısı520 ft ve 35 katlarında, şehirdeki en yüksek binalardan biridir. Guinness World Records, Capital Gate’i “dünyanın en uzak eğimli insan yapımı kulesi” olarak onayladı. Kule 18 derece eğimlidir (karşılaştırma için Pisa Kulesi sadece 4 derece eğilir).Gökdelenin ikinci adı, Abu Dabi’nin Pisa Kulesi’dir
Paralel Bir EvreneSunulan 14 Muhteşem Bina 10
3. Markthal, Rotterdam, HollandaBu Pazar Salonu, dünyanın en güzelidir. Hollanda Kraliçesi bile açılış törenine geldi. Piyasa, bir kemer şeklinde bir konut binasının içinde yer almaktadır. Binanın içi Arno Coenen tarafından sanat eserleri ile süslenmiştir: meyveler, sebzeler, balıklar ve çiçekler. Bu yüzden bazıları Rotterdam pazarına Sistine Şapeli adını veriyor. Resim burada görülebilir .
Paralel Bir EvreneSunulan 14 Muhteşem Bina 11
2. Guggenheim Müzesi, Bilbao, İspanyaBu, Dekonstrüktivizm tarzında dünyanın en muhteşem binalarından biridir. Mimar Philip Johnson, bunu “zamanımızın en büyük binası” olarak nitelendirdi. Müzenin hem kalıcı hem de geçici sergileri var. Kalıcı sergi, 20. yüzyıl sanatına adanmıştır. New York’taki Guggenheim Müzesi ile karıştırmayın!
Paralel Bir EvreneSunulan 14 Muhteşem Bina 12
1. Graz, Avusturya Kunsthaus GrazBu modern sanat galerisi “Dost Alien” olarak adlandırılıyor. Bazı insanlar bir balinanın kalbi ya da binanın şeklindeki kudretini görürler. Kunsthaus, binaların organik, amip şekilli bir yapıya sahip olduğu mimaride bir hareket olan, blob mimarisinin yenilikçi tarzında yapılmıştır. Üstelik, “Alien” geceleri parlıyor.
Paralel Bir EvreneSunulan 14 Muhteşem Bina 13
Bonus: Sıra dışı bir açıdan mimariMedya sanatçısı, Barselona’dan Victor Enrich , inanılmaz mimari yapılar yaratıyor, mevcut mimariyi yıkıyor ve yeniden yapılandırıyor. Hayal gücü ve bilgisayar destekli fotoğrafik manipülasyonun büyüsü sayesinde gökdelenler ve diğer binalar bükülüyor, bükülüyor ve içeriye dönüyor.En çok hangi binalar sizi etkiledi? Hiç birini gerçek hayatta gördün mü?
Paralel Bir EvreneSunulan 14 Muhteşem Bina 14Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

55
6 paylaş, 55 points

Tepkileriniz Nedir?

Nefret Nefret
2
Nefret
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
10
Şaşırtıcı
Başarısız Başarısız
6
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
5
Eğlenceli
Aşk Aşk
13
Aşk
Çok komik Çok komik
1
Çok komik
Aman Tanrım Aman Tanrım
10
Aman Tanrım
Başarılı Başarılı
6
Başarılı

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Format Seç
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmak isteyen bir dizi soru
Bilgi yarışması
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullanmak
Öykü
Gömülü ve Görseli Biçimli Metin
Oylama
En iyi liste maddesine karar vermek için oy kullan ya da oy kullan
Video
Youtube, Vimeo or Vine videoları
Müzik
Soundcloud veya Mixcloud Embed
Resim
Fotoğraf veya gif
Gif
Gif formatı