Protein Eksikliği Olduğunu Gösteren 8 İşaret


70
325 shares, 70 points

Proteinlerin vücudumuzun işleyişinde hayati bir rol oynadığı iyi bilinmektedir. Ve eğer bir protein eksikliğiniz varsa, vücudunuz acı çekecektir. Bir araştırma dünya çapında yaklaşık 1 milyar insanın protein eksikliği olduğunu söylüyor. Özellikle Orta Afrika ve Güney Asya’da: çocukların% 30 kadarı çok az protein almaktadır.
8. Gıda istekleriHer zaman acıkırsanız ve yiyecek ve atıştırmalık için istek duyuyorsanız , bu düşük protein, yüksek karbonhidrat ve şeker diyetinden kaynaklanabilir. Sorun, kalori miktarı ile karşılaştırıldığında protein miktarının düşük olduğu yüksek kalorili yiyeceklere sınırsız erişiminiz olabilir.

7. Kas kütlesi ve eklem ağrısı kaybıKaslar vücudun en büyük protein rezervuarıdır. Kas güçsüzlüğü, ağrı ve kitle kaybı protein eksikliğinin bir göstergesidir. Bir  çalışma, bunun genellikle yaşlı insanlarda bulunduğunu söylüyor. Protein kas büyümesi ve bakımı için gereklidir.

6. Deri ve tırnak problemleriBir protein eksikliği tırnaklarınızı zayıf, kırılgan hale getirir ve birkaç durumda tırnaklarda beyaz bantlarıve kahverengimsi lekeleri gözlemleyebilirsiniz .Bir protein eksikliği cildi de etkileyebilir , çünkü protein hücre yenilenmesini sağlar, yeni hücreler üretir ve ölü olanların yerine geçer. Eğer bu olursa, cildinizin kuru, çatlak ve çatlamış hissedeceksiniz.

5. Saç dökülmesiBizim saç keratin olarak bilinen% 90 protein oluşur. Yeterli besin almazsanız, saçlarınız incelebilir ve solmaya devam edebilir. Bu, vücudun onu korumak için saç büyümesi gibi temel olmayan şeyler için protein kullanmayı bırakması nedeniyle olur.

4. Yağlı karaciğerYağlı karaciğer , bir protein eksikliğinin en sık görülen semptomlarından biridir ve tedavi edilmezse, yağlı karaciğer hastalığına neden olabilir, bu da enflamasyona, karaciğerde skarlaşmaya ve potansiyel karaciğer yetmezliğine neden olabilir.

3. Kemik kırıkları riskinin artmasıTıpkı kaslar gibi, düşük protein alımı da kemikleri etkileyebilir . Yeterli proteine ​​sahip olmamak, kemiklerin zayıflamasına yol açarak kemik kırılma riskini artırır. Bu, daha çok “Protein kalsiyum emilimi ve kemik metabolizmasına yardımcı olmak için gereklidir” diyor Dr. Ax .

2. Uyku yoksunluğuUyumakta zorluk çekiyorsanız veya uyku yoksunluğunuz varsa, muhtemelen bir protein eksikliğine bağlı olabilir. Yediğimiz besinlerdeki proteinler, triptofanın , uyuşukluğa neden olan bir amino asit için yapı taşları olarak davranır . Daha iyi uyku için yatmadan önce protein açısından zengin yiyecekler yememiz gerektiğini gösterir.

1. Beyin sisiSağlıklı beyin fonksiyonunu desteklemek için uygun bir protein alımı çok önemlidir . Eğer motivasyon eksikliği, zayıf bellek ya da yeni bir şey öğrenmenin zorluğu ile karşılaşırsanız, bu sizin protein eksikliğinizin bir göstergesidir. Bir çalışma, dopamin, epinefrin ve serotoninin vücudunuzun odaklanmak için ihtiyaç duyduğu nörotransmitter olduğunu söylüyor .USDA’ya göre, yetişkinler için önerilen günlük protein alım miktarı günlük olarak günde 56 gr, kadınlar için günde 46 gr – ve çocuklar için, yaşlarına göre 19 ila 34 g arasında değişmektedir. Hamileyseniz veya hastaysanız bu durum değişebilir.Bugün önerilen protein miktarını almayı unutmayın çünkü Nestfun her zaman mutlu ve sağlıklı kalmanızı istiyor! Lütfen görüşlerinizi aşağıdaki yorumlarda paylaşın.Like it? Share with your friends!

70
325 shares, 70 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
15
Nefret
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
10
Şaşırtıcı
Başarısız Başarısız
16
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
6
Eğlenceli
Aşk Aşk
11
Aşk
Çok komik Çok komik
12
Çok komik
Aman Tanrım Aman Tanrım
11
Aman Tanrım
Başarılı Başarılı
29
Başarılı

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir