Regl Döneminde Yiyebileceğiniz 6 Gıda ve Kaçınmanız Gereken 4 Gıda


85
9 shares, 85 points

Kadınların beslenme ihtiyaçları regl  adet döngüsü boyunca değişmektedir ve bunun için hormon dalgalanması tek neden değildir. Ayrıca kanama yoluyla gerekli mineralleri ve vitaminleri kaybederler. Bu kayıpları gidermek için uzmanlar sürelerine göre dengeli bir diyet önermektedir . Bazı ürünler , sağlıklı bir öğe düzeyi korumanıza yardımcı olabilir ve kramp, şişme, baş ağrısı, bulantı ve halsizlik gibi durumlarla mücadele edebilir.

Nestfun olarak, biz yemek ve sağlık yardımı için lütfen döneminde kaçınmalısınız hangi ürünleri araştırmaya karar verdi.

Regl Adet Döneminizde yemeniz gereken yiyecekler

1. Brokoli

Relg adet Döneminde Brokoli iyi gelir
Depositphotos.com ©   © Depositphotos.com

Demir, adet kanaması sırasında en çok kaybettiğiniz mineraldir . Brokoli zararı telafi etmenize yardımcı olacaktır. Demirin yanı sıra brokoli şişkinliği azaltmaya , sindirimi düzeltmeye ve kramplardan muzdarip olursanız kasları gevşetmeye yardımcı olacak lif, magnezyum ve potasyum  bakımından zengindir .

2. Muzlar

Regl adet Döneminde muz iyi gelir.
© Depositphotos.com  

Muz, adet dönemi boyunca atıştırma için en iyi seçim olabilir. Bu meyveler potasyum, magnezyum ve lif doludur . Ekstra atıştırmalıklar için düzensiz barsak hareketlerini, ishali ve özlemleri yönetmenize yardımcı olurlar .

3. Bitter çikolata

Regl  adet Döneminde çikolata yiyebilirsiniz.
Depositphotos.com ©   © Depositphotos.com

Daha fazla çikolata yemek için bir bahaneye ihtiyacınız varsa, işte harika. Bitter çikolata , demir, magnezyum, antioksidanlar ve flavanoller gibi birçok sağlıklı mineral içerir . Sonuncusu kan akışına fayda sağlayabilir ve kan damarlarını rahatlatabilir. Çikolata’nın ruh halinizi artırma konusundaki büyülü kalitesinden bahsetmiyorum bile!

4. (Regl) Adet döneminde Somon balığı

Regl  adet Döneminde somon balığı çok iyi gelir..
© Depositphotos.com   © Depositphotos.com

Sağlıklı omega-3 yağ asitleri içerdiğinden ve zengin bir protein kaynağı olduğundan , sağlıklı kabul edilen herhangi bir diyete somon dahil edilmelidir  . Enflamasyonu azaltmak , krampları hafifletmek ve adet döngüsünü düzenlemek için periyodunuzda somon yiyin  .

5. Zencefil

Regl adet Döneminde zencefil size iyi gelir
Depositphotos.com ©   © Depositphotos.com

Zencefil iltihabı kontrol altına almakta iyidir ancak aynı zamanda adet ağrısını azaltmanıza yardımcı olacaktır . Karın rahatsızlığınız varsa, çayınıza taze zencefil ekleyin.

6. Portakal ve limon

Regl  adet Döneminde portakal ve limon yiyebilirsiniz.
© Alina Karpenko / unsplash   © Julia Zolotova / adlı sanatçının  

Vitamin alımınızı artırmak ve döneminizdeki şeker isteklerinizi azaltmak için daha fazla meyve yiyin. Turunçgiller özellikle iyidir. Vitaminlerin yanı sıra, vücudunuzu nemlendiren ve sindiriminizi devam ettirecek çok miktarda lif ve su içerir. Dahası, narenciye mide bulantısını ve adetle ilgili diğer rahatsız edici durumları hafifletmek için iyidir .

Çok kanamada periyot akışını azaltabilirler.

Adet Regl Döneminde alınmaması gereken yiyecekler

1. Süt

Regl  adet Döneminde kesinlikle süt içmeyin

Sürekli kramp ve karın ağrısı yaşarsanız, süt ürünlerinden uzak durmalısınız. Süt , bazılarının sindirimi zorlaştırdığı spesifik bir şeker türü olan laktoz içermektedir . Ek olarak, laktoz şişkinliğe, mide ağrısına ve mide bulantısına neden olabilir – sizin döneminizden dolayı sahip olabileceğiniz her şey.

2. Şeker ve atıştırmalıklar

Regl  adet Döneminde şekerli yiyecekler yemeyin
© Depositphotos.com   © Depositphotos.com

En sevdiğiniz çerezler ruh halinizi iyileştirebilir, ancak içerdikleri rafine şeker miktarı nedeniyle şişkinlik, gaz ve iltihaplanmalara da katkıda bulunur. Vücudunuz zaten kan ve hayati mineralleri kaybetmek için yeterince sorun yaşıyor. Bu durumda, suni şekeri meyveden alacağınız doğal türden lehine çekmelisiniz.

3. Kafein

Regl  adet Döneminde kafeinden uzak durun
© Depositphotos.com   © Depositphotos.com I

Çalışmalar gösteriyor ki adet dönemimde kafein tüketimi aslında onun süresini uzatması ve bazı durumlarda, hatta, amenore üzerinde adetin yokluğunu getiriyor. Buna ek olarak, kafein  adet öncesi sendrom yaşamanıza sebeb olabilir. Bundan acı çekiyorsanız, döneminizden önce ve sonra kahve içmekten kaçınmalısınız.

4. Baharatlı yiyecekler

Regl  adet Döneminde baharatlı yiyeceklerden uzak durun
© Depositphotos.com  

Baharatlı yiyecekler yemeniz midenizde ek bir sıkıntıya neden olabilir. Ancak, akıllıca seçerseniz, bazı baharatlar vücudunuz için bu karmaşık zaman zarfında faydalı olabilir. Örneğin, taze biber , anti-enflamatuar etkileri ile ünlüdür ve safran , rahatsız edici bir sindirim sistemini iyileştirir .

Başka hangi yiyecekler, döneminizle ilgili hoş olmayan yan etkilerle mücadele etmenize yardımcı olur? Hangi ürünler işe yaramaz oldu? İpuçlarınızı bizimle yorumlarda paylaşın.Like it? Share with your friends!

85
9 shares, 85 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
5
Nefret
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
13
Şaşırtıcı
Başarısız Başarısız
10
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
8
Eğlenceli
Aşk Aşk
2
Aşk
Çok komik Çok komik
4
Çok komik
Aman Tanrım Aman Tanrım
13
Aman Tanrım
Başarılı Başarılı
9
Başarılı

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir