Sağlığımıza Zarar Veren 5 Kumaş


49
6 shares, 49 points

Sağlıksız kumaşlar,Sıcak kazaklar veya hafif elbiseler, favori atletik tozluklarımız veya şekillendirici iç çamaşırlarımız – çevremizdeki pek çok şey sentetik malzemelerden yapılmıştır. İyi ve rahat görünmelerine rağmen, cildiniz ve genel sağlığınız için tehlikeli olabilir. Kötü kokulardan cilde, döküntülere, mide bulantısına veya daha da kötü bir şeye. Sentetik kumaşlardaki kimyasallar cildimiz için en iyi yoldaş değildir.

Nestfun bu konuyu daha derine indirdi ve polyester, rayon veya spandex gibi kumaşların sağlığımıza neler yapabileceğini buldu. İşte liste!

1. Polyester

© pexels.com   © shutterstock.com 

Polyester , en popüler ve en çok kullanılan sentetik kumaşlardan biridir. Kırışıklıkları ve gözyaşlarını önlemek için pamuk gibi doğal bileşenlerin bir karışımı ile üretilebilse de sağlığımız üzerindeki etkisi hala zararlı olabilir. Polyester giyerken cildinizin nefes alması zorlaşır. Ayrıca, artan vücut sıcaklıkları daha sonra cildiniz tarafından emilen bu kumaştan kimyasalların salınmasına yardımcı olur.

Bu, döküntü, kaşıntı, kızarıklık, egzama ve dermatit gibi çeşitli sorunlara ve tahrişe neden olabilir. Bu nedenle, polyesterden giysilerinizde ve ayrıca nevresimlerinizde kullanılmaması daha iyidir.

2. Reyon (Viskon)

© pixabay.com   © depositphotos.com  

Rayon, kimyasal olarak odun hamurundan dönüştürülen selülozdan yapılmış bir elyaftır . Bu materyalin üretimi sadece tehlikeli değil, aynı zamanda giymek de sağlıksız olabilir. Rayon kumaş bulantı, baş ağrısı, kusma, göğüs ve kas ağrısı ve uykusuzluğa neden olabilecek toksik maddeler yayabilir . Tüm bunlara ek olarak, üretimi çevreyi ağır biçimde kirletiyor .

3. Naylon

Çoraplar, iç çamaşırlar, külotlu çoraplar ve çok sayıda günlük kıyafetler naylondan üretilir . Dayanıklı ve üretilmesi çok pahalı değil, bu yüzden popüler. Aynı zamanda, naylon çıplak cildinize giymek için en iyi seçenek değildir. Naylondan yapılmış giysiler deriden ter emmez, bu da kötü kokulara ve cilt enfeksiyonlarına neden olabilir. Üretiminde kumaş farklı kimyasallarla ağartılır veya boyanır. Cildinize sürmek de çeşitli tahrişlere neden olabilir.

4. Akrilik

© pexels.com   © shutterstock.com 

Akrilik kumaşlar , bir kanserojen ve bir mutajen olan akrilonitrilden yapılır  . Bu maddeye maruz kalmak sağlığınızla ilgili farklı sorunlara neden olabilir. Bunların arasında baş ağrısı, mide bulantısı, baş dönmesi, nefes almada zorluk, uzuv güçsüzlüğü ve daha pek çok şey vardır. Akrilik kumaşlar giyerek , akrilonitrilin bir kısmını cildinize absorbe etme riski vardır.

Ayrıca, akrilik üretimi çevre kirliliğinin büyük bir nedenidir.

5. Tayt / Likra / Elastan

© pixabay.com   © depositphotos.com  

Bu tip kumaşlar oldukça esnektir ve spor sütyenleri, tozluklar, Tişörtler, iç çamaşırları, taytlar, bikiniler vb. Gibi onlarla çok sıkı giysiler yapılır . Diğer sentetik kumaşlar gibi bunlar da poliüretan gibi zararlı kimyasal maddelerden yapılır. Bu aynı zamanda kanserojen olarak kabul edilir. Bu kumaşlarla uzun süreli temas, dermatit gibi cilt tahrişlerine neden olabilir.

Hangi kumaşların giyilmesi güvenlidir

  • Pamuk: Nefes alır, ciltteki sıvıyı emer, yaz aylarında sıcağa karşı korur ve kışın soğuktur ve hipoalerjenik ve dayanıklıdır. Cildinizi en rahat şekilde tedavi etmek için giyebileceğiniz en iyi kumaşlardan biri .
  • Merinos yünü: Zaman kaybetmeden şekil kaybetmeyen veya sarkmayan doğal, sıcaklık ve nem düzenleyici bir malzemedir. Bunun yerine, yumuşak, hafif, ve ayrıca sunan doğal UV korumasını! Alpaka yünü de iyi bir alternatif olabilir.
  • Kaşmir: Bu çok değerli ve değerli bir malzemedir . Yumuşak ipeksi kaşmir hissi yaratmak için hiçbir ağır kimyasal kullanılmaz ve ciltte tek başına hissetmek şaşırtıcı ve güzeldir.
  • Kenevir: Bu tekstil binlerce yıldır insanlara hizmet ediyor. Gücü ve dayanıklılığı ile bilinir. Tutma şekline gelince, gerilmediğinde en iyi doğal malzemedir. Ayrıca, ne kadar çok giyersen o kadar yumuşak olur.
  • İpek: sadece bu yumuşak kumaş lüks bir dokuya sahiptir, ancak aynı zamanda sahip  demet sağlık yararları! Yaşlanmayı yavaşlatabilir, egzama ve astıma yardımcı olabilir, mantar önleyici etkiye sahip olabilir, alerjileri önler ve uykuyu geliştirir!
  • Bambu: Geleneksel doğal kumaşlara ilginç bir alternatif. Yapılmış tekstil kumaşları  bambu yumuşak ve diğer doğal kumaşlar gibi ipek, ancak yüksek ölçüde geçirgen ve aynı zamanda hipoalerjenik ve termo-düzenleyici sadece gibidir. Ciltteki nemi pamuktan daha iyi emebilir ve sizi merinos yünü gibi UV ışınlarından koruyabilir. Ayrıca, biyolojik olarak parçalanabilir.
  • Keten: Çok rahat ve dayanıklı bir malzemedir . Ayrıca bakımı kolaydır ve her mevsim için uygundur. Diğer bazı doğal tekstiller gibi, hipoalerjenik özelliklere sahip, ekstra rahat hissedecek ve cildinizin nefes almasını sağlayacak.
© depositphotos.com  

Hangi giysileri ve kumaşları giymeyi tercih edersiniz? Çok fazla sentetik giysiniz var mı? Yorumlarda paylaşalım!Like it? Share with your friends!

49
6 shares, 49 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
13
Nefret
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
8
Şaşırtıcı
Başarısız Başarısız
4
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Aşk Aşk
10
Aşk
Çok komik Çok komik
12
Çok komik
Aman Tanrım Aman Tanrım
8
Aman Tanrım
Başarılı Başarılı
4
Başarılı

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir