Şaşıracağınız 13 Doğal Olay


46
5 paylaş, 46 points

Fizikte iyi olsanız ve farklı fenomenlerin doğasını bilseniz bile, ne kadar etkileyici olduklarına şaşmamakta yardımcı olamazsınız. Sadece sizin için bulduğumuz resimlere göz atalım. Fotoğrafçılar top yıldırımını, bir su altı buz heykelini ve hatta bir duman girdabını yakalamayı başardılar.
ölüm sarkıtıBir  brinikül neredeyse bir sualtı kristali gibi görünüyor. Deniz suyundan tuzlu su sızdığında oluşur, sonra denize gömülür ve bu inanılmaz sualtı buz heykelini yaratır. Bu briniküller için gerekli olan düşük sıcaklık nedeniyle, sadece Güney ve Kuzey kutuplarının çevresindeki okyanus sularında meydana gelirler.
Şaşıracağınız 13 Doğal Olay 1
Kar silindirleriKar silindirleri rüzgarların oluşturduğu doğal olaylardır. Yol boyunca malzeme toplayarak kar parçaları toprağa üflenir. Kar silindirlerinin, çap olarak 2 ft kadar büyüdüğü bilinmektedir. Bu “toplar” çoğu zaman içi boştur, çünkü ilk katmanlar olan iç tabakalar zayıf ve incedir.
Şaşıracağınız 13 Doğal Olay 2
Mammatus bulutuBu bulutlar, mammatus olarak bilinir (“meme bulutu” anlamına gelir). Sıcak hava ile yükselen bulutların nefeslerine aykırı olan cepler oluşturan soğuk hava tarafından oluşturulurlar. Bu ilginç bulut sadece ortalama 10 dakika sürmektedir, ancak tam bir mammatus kümesi 15 dakikadan birkaç saate kadar sürebilir.
Şaşıracağınız 13 Doğal Olay 3
Aziz Elmo’nun ateşiElmo’nun ateşi , atmosferdeki güçlü bir elektrik alanındaki keskin bir nesneden gelen bir koronal akıntı biçimidir. Genellikle bir fırtına öncesi veya kışın kar fırtınası sırasında oluşur. Ek olarak, bu ışık bir kül bulutu içine giren bir uçağın ön kenarları boyunca görünebilir.Geçmişin pek çok denizci, koronal deşarjların elverişli olmadıklarına inandılar ve patronları, Elmo veya Erasmo’dan sonra onları adlandırdılar.
Şaşıracağınız 13 Doğal Olay 4
şanBir  ihtişam , konsantrik halkalardan oluşan ve bir gökkuşağına benzeyen su damlacıklarının neden olduğu optik bir olgudur. Bu halkalar ışık kırınımı nedeniyle oluşur.Bu yanılsamanın tadını çıkarmak için, hemen arkasındaki ışık kaynağı (Güneş veya Ay) ile bir dağ ya da uzun bir köprü üzerinde durmanız gerekir.
Şaşıracağınız 13 Doğal Olay 5
Top YıldırımDiğer doğal fenomenlerin aksine, top yıldırımının gerçek doğası  hala bilinmemektedir. En yaygın teoriye göre, bir fırtına sırasında meydana gelen ve garip yörüngelerde hareket eden, atmosferik bir elektrik fenomeni, bir topa benzeyen bir tür yıldırım.Bazı bilim adamları, top yıldırımının fosfitler (ışığa ışık girmeden ışık görme deneyimi ile karakterize edilen bir fenomen) veya sadece halüsinasyonlar nedeniyle ortaya çıktığını düşünmektedir. Yine de, bu nadir fenomenle karşılaşan, fotoğraf çeken veya video kaydeden tanıkları görmezden gelemeyiz – bunu gördükten sonra, bunun sadece bir halüsinasyon olamayacağını biliyoruz.
Şaşıracağınız 13 Doğal Olay 6
haleHalo Güneş, Ay ve hatta sokak ışıklarının yanında parlayan bir halkadır. Bu fenomen, atmosferde asılı buz kristalleriyle (3-6 mil rakımda) etkileşen güneş ışığı tarafından üretilir. Işık, buz kristalleri tarafından yansıtılır ve kırılır ve dispersiyon nedeniyle renklere ayrılabilir. Çevreye ve yaylara benzeyen birçok çeşme vardır – muhtemelen parlak ve soğuk kış günlerinde bir tane görmüşsünüzdür.
Şaşıracağınız 13 Doğal Olay 7
Hafif sütunlarHafif bir sütun, ışığın atmosferde asılı olan çok sayıda buz kristalinden yansıması nedeniyle ortaya çıkan nadir bir halo türüdür. Kural olarak, bu fenomeni ancak dışarısı gerçekten soğuk olduğunda görme şansına sahipsiniz.
Şaşıracağınız 13 Doğal Olay 8
Bulut yanardönerliğiGüneş, kalın bulutların ardında saklanırsa ve aynı zamanda yakınlarda daha ince bir bulut varsa, bu güzel fenomenin tadını çıkarabileceksiniz . Güneşin konumuna bağlı olarak, farklı dalga boylarındaki ışık ışınları özel bir şekilde saptırıldıkça bir bulut renkli görünebilir ve sonuç olarak bu dalgaların ışığı farklı yönlerde gözümüze gelir. Renkler genellikle pastel, ancak bazen çok canlı olabilir.
Şaşıracağınız 13 Doğal Olay 9
serapIşık ışınları farklı sıcaklıktaki hava katmanları arasında büküldüğünde bir  serap oluşur. Bu durumda, ışık ışınları uzak nesnelerin veya gökyüzünün yer değiştirmiş görüntüsünü üretir.Birkaç çeşit miraj var. Mesela, daha düşük bir serap (resimde olduğu gibi): Bir çölde, aslında aşırı ısınmış kumlu zeminin üzerindeki gökyüzünün yansıması olduğunda, köpüklü bir su yüzeyine benziyor.Büyük ve düz buz kütleleri bulunduğundan, kuzey bölgeler için daha yüksek miraşlar yaygındır. Belki de bu etki sayesinde, İzlandalılar Grönland’ı keşfettiler.

Fata MorganaBu nadir optik fenomen çeşitli mucizelerden oluşur. Bu mirajlar, üzerinde bulundukları nesneleri büyük ölçüde çarpıtmakta ve bu etkiyi Avustralya’da çekilen bu resimde görebiliyorsunuz. Bu fenomenin adı, denizin dibinde yaşadığına inanılan peri Morgana’nın adıdır.Bir  Fata Morgana oluşur çünkü bir ışık yansıması oluşturabilen farklı sıcaklıklarda hava katmanlarından geçtiğinde ışık ışınları bükülür.
Şaşıracağınız 13 Doğal Olay 10
Novaya Zemlya etkisiİşte bir çeşit serap. Hem Kutup hem de Antarktik’te meydana gelen bir kutup seraptır. Güneşin aslında olması gerekenden daha yüksek olduğu ve meteorolojik duruma bağlı olarak Güneş’in bir çizgi veya bir kare gibi göründüğü izlenimini verir.Işık ışınları farklı atmosfer katmanlarında bükülür ve kırılır ve Güneş’in gerçekte olduğundan daha yüksek olduğu görülmektedir. Muhtemelen isminden aldığınız gibi, insanlar bu olayı Novaya Zemlya takım adalarında fark ettiler  . 24 Ocak 1597’de, bir keşif ekibi Güneş’i, kutup gecesinin bitiminden 2 hafta önce gördü.
Şaşıracağınız 13 Doğal Olay 11
Duman girdabıTemmuz 2017’de, insanlar Batı Yorkshire, İngiltere’de M62 üzerinde büyük bir siyah halka tarafından korkutuldu. Bazı insanlar, bunların başka bir dünyaya UFO’lar veya hatta portallar olduğunu düşünüyor. Ancak bilim adamlarının bir açıklaması var: Bu ürpertici siyah halkalar sadece duman girdabıdır. Örneğin, Yorkshire’da, bir savaşın yeniden yürürlüğe girmesinde sadece top ateşinin yan ürünü oldu.Bunlar gibi RIngs, Kaliforniya, Kazakistan ve diğer bazı yerlerde de fark edilmiştir.Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

46
5 paylaş, 46 points

Tepkileriniz Nedir?

Nefret Nefret
2
Nefret
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
10
Şaşırtıcı
Başarısız Başarısız
6
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
5
Eğlenceli
Aşk Aşk
13
Aşk
Çok komik Çok komik
1
Çok komik
Aman Tanrım Aman Tanrım
10
Aman Tanrım
Başarılı Başarılı
6
Başarılı

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Format Seç
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmak isteyen bir dizi soru
Bilgi yarışması
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullanmak
Öykü
Gömülü ve Görseli Biçimli Metin
Oylama
En iyi liste maddesine karar vermek için oy kullan ya da oy kullan
Video
Youtube, Vimeo or Vine videoları
Müzik
Soundcloud veya Mixcloud Embed
Resim
Fotoğraf veya gif
Gif
Gif formatı