Şaşıracağınız 15 Psikoloji Bilgi


50
8 shares, 50 points

Psikoloji olarak, İnsan beyni günde 50.000 12.000 olarak düşünce üretir. Bu kendi başına inanılmaz! Ancak yine de aklımızın başka neler yapabileceğini bilemeyebiliriz. Daha ilginç psikolojik gerçekleri inceleyelim – bunlardan bazılarında kendinizi tanıyabilirsiniz.

Biz  Nestfun olarak aklımızda saklandığını bazı sıradışı bilgiler bulduk.

1. Unutkanlık, yüksek zekanın bir işaretidir.

Şaşıracağınız 15 psikolojik bilgi
© Sherlock / BBC Cymru Galler  

İyi bir hafıza, en güçlü ve en olumlu özelliklerimizden biri gibi görünmektedir. Ancak bilim adamları, unutmanın sadece hatırlamak kadar önemli olduğunu iddia ediyorlar  . Kötü bir hafıza aslında ilgili bilgiler için yer açmak için kullanılan bir mekanizmadır ve beynin yer ve enerjiyi boşa harcamasını önler.

2. Reddedilme fiziksel bir acı gibi geliyor.

Şaşıracağınız 15 psikolojik bilgi
© Gurur & Önyargı / StudioCanal   © Vow / Spyglass   © Fibonacci / Wikimedia Commons  

Neuroscience , red edilmenin tam anlamıyla fiziksel acı gibi acı çektiğini keşfetti. Duygusal acı ve fiziksel acı için tepki çok benzer ve her iki olayda da doğal bir kimyasal (ağrı kesici mu-opioid) salınır.

3. Kırmızı-yeşil ve mavi-sarı: var olan renkler ancak bunları göremiyoruz.

Şaşıracağınız 15 psikolojik bilgi

Kırmızı-yeşil bir renk var ve pigmentleri bir araya getirdiğinizde kahverengi değil veya ne gördüğünüz değil. Aynı şekilde, sarımsı-mavi de yeşil değildir. Bu renkleri hayal etmeye çalışırsanız, aklınızda bir referans noktası olmadığından muhtemelen yapamazsınız. Ama onlar var ve “ yasak renkler ” olarak adlandırılıyorlar . Onları göremiyoruz ve bu, insan renk algısının özellikleri nedeniyle normal.

4. Kararlılık, beyninizin öğrenme merkezlerini kapatır.

Şaşıracağınız 15 psikolojik bilgi
© Yasal olarak Sarışın / Metro-Goldwyn-Mayer  

Hayatınızın dengesiz olduğundan şikayet ederseniz, bu koşulların sizi bir kişi olarak iyileştirdiğini bilmelisiniz. Ve bu harika! Bilim adamları rahatınız iyi değilse, öğrenemeyeceğinizi doğruladılar.

5. Bir seferde sadece 3-4 şeyi hatırlayabilirsiniz.

Şaşıracağınız 15 psikolojik bilgi
© webandi / pixabay   © Ev, MD / Evrensel Televizyon  

Büyük bir iş listeniz olduğunda yapmanız gereken önemli şeyleri bile unutmanız hiç şaşırtıcı değil. Bir seferde sadece  4 şeyi hatırlayabiliyoruz . Ve bu bilimsel olarak kanıtlanmış !

6. Psikoloji Bilgi: Endişelendiklerimizin% 85’i aslında hiç olmuyor.

Şaşıracağınız 15 psikolojik bilgi
© Supernatural / Warner Bros. 

Bu çalışma , hayal ettiğimiz olumsuz şeylerin çoğunun asla gerçekleşmeyeceğini göstermiştir. İnsanlardan endişelerini uzun bir süre boyunca yazmaları istendi. Ve  konuların endişe ettiği şeylerin% 85’i asla olmadı. Yani sadece% 15 gerçekten yaşandı.

7. Ne kadar mutlu olursanız, o kadar az uyumaktasınız.

Şaşıracağınız 15 psikolojik bilgi
© Groundhog Day / Columbia 

Ne kadar mutlu olursanız, her gün daha az az uyku gerekir. Ve mutluluk tam tersi şekilde çalışır.

8. Güçlü duygular yanlış anılar yaratabilir.

Şaşıracağınız 15 psikolojik bilgi
© Filth / Lionsgate  

Bizim bellek daha kırılgan olduğunu düşünüyoruz. Hatalara karşı çok duyarlıyız ve bazı öneriler yanlış anıları bile tetikleyebilir. Bir deneyde Elizabeth Loftus , katılımcılarının% 25’ini çocukken bir alışveriş merkezinde kaybolduklarına dair yanlış bir anıya inanmalarını sağladı.

9. Psikoloji Bilgi: Fobileriniz atalarınızdaki genlerle bize geçmiş olabilir.

Looking down on the glass balcony floor

Anılar ve fobiler bir nesilden diğerine genetik anahtarlar aracılığıyla aktarılabilir . Yüzmekten korkmak için bir nedeniniz yoksa veya bilmiyorsanız, bu olabilir.

10. İnsanlar yorgun olduklarında daha dürüst olurlar.

Şaşıracağınız 15 psikolojik bilgi
© La La Land / Zirve Eğlence  

Fiziksel olarak yorgun olduğunuzda, kelimelerinizi şekerlemiyorsunuz. Bu normaldir ve insanların gece geç saatlerde yaptığı konuşmalarda itiraf etmelerinin nedeni de budur. İnsanların öğleden sonra yalan söylemeleri de daha kolay  , çünkü daha fazla öz kontrolleri var. Sır saklamak istiyorsanız, gece geç saatlerde arkadaşlarınızla uzun sohbet etmemek daha iyidir.

11. Başkalarına para harcamak sizi daha mutlu eder.

Şaşıracağınız 15 psikolojik bilgi
© Pretty Woman / Touchstone Resimleri  

Para harcamak , özellikle de diğer insanlara para harcamak kadar kazanmak kadar önemli olabilir . Mutluluğunuz üzerinde kendinize para harcamaktan daha olumlu bir etkisi olabilir. Ama elbette kendimizi tamamen unutmamalıyız.

12. En stresli insanlar 18 ila 33 yaş arasındadır.

Şaşıracağınız 15 psikolojik bilgi

En stresli yaşı, araştırmacılar stres düzeyi düşmeye başlar 33 sonra 18 ile 33. vardır. Kadınlar ayrıca erkeklerden daha fazla stres hissettiğini bildirdi.

13. İyi yalancılar diğer yalancıların tespitinde daha iyidir.

Şaşıracağınız 15 psikolojik bilgi
© Lie to Me / Eğlence

Psikolojik ve sinirbilim teorileri, mükemmel yalan söyleyen birinin yalanları tespit etmede çok iyi olduğunu söyler . Sırrı, başkalarının ne düşündüğünü düşünme yeteneklerinde.

14.Psikoloji Bilgi: Birinden hoşlanıp hoşlanmadığımızı anlamak ve aşık olmak sadece 4 dakika sürer.

Şaşıracağınız 15 psikolojik bilgi

Birine sevip sevmemeye karar vermek 90 saniye ile 4 dakika arasında sürebilir . Ancak bunun konuşma ile ilgisi yok. Beden dili ve ses aracılığıyla anlıyoruz. Sadece% 7, söylediklerimizden kaynaklanıyor.

15. Psikoloji Bilgi: İnsanların% 90 kadarı hayalet titreşim semptomundan muzdariptir.

Şaşıracağınız 15 psikolojik bilgi

Her 10 kişiden 9’unda “ hayalet titreşim sendromu ” var . Yanlışlıkla cep telefonlarının cebinde titreştiğini düşünüyorlar  .

Bonus:  Çikolata size aşık olmaktan daha fazla mutluluk getirebilir

Şaşıracağınız 15 psikolojik bilgi

Bilim adamları , bir çikolatanın bir barına sahip olmanın, en sevdiğiniz müzikleri dinlemekten, piyangoyu kazanmaktan ve hatta aşık olmaktan daha zevkli olabilecek duygular uyandırdığını iddia ediyorlar  . Bunu kanıtlayan kanıt, beynin yüzeyindeki aktivitedeki değişiklikleri izleyen taramalardan oluşuyordu.

Bazı ilginç gerçekleri öğrendin mi? Lütfen fikirlerinizi yazınız ve görüşlerinizi bizimle paylaşınız!Like it? Share with your friends!

50
8 shares, 50 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
9
Nefret
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
4
Şaşırtıcı
Başarısız Başarısız
13
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
12
Eğlenceli
Aşk Aşk
6
Aşk
Çok komik Çok komik
8
Çok komik
Aman Tanrım Aman Tanrım
4
Aman Tanrım
Başarılı Başarılı
13
Başarılı

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir