Sevdiğiniz Birisi Panik Atak İse Yapabileceğiniz 8 Şey


70
7 shares, 70 points

Panik atak geçiren kişi için çok korkutucu olabilir. Ancak bu olayın sevdiklerine tanıklık edenler için o kadar kolay değil. Panik atak geçiren insanlar için ne yapılması gerektiğine dair birçok kural olsa da,  kocaları, karıları, ebeveynleri ya da arkadaşları hala ne zaman ne yapacaklarını bilemeyebilir. Bu yüzden çoğu durumda yardım etmek için kendilerini güçsüz hissediyorlar ve nasıl davranacaklarını bilmiyorlar. Ancak, ihtiyacı olanları desteklemek için yapabileceğiniz bazı temel şeyler var.

Bizler  Nestfun olarak arkadaşlarınız veya aile üyeleri panik atak varsa, onları rahatlatmaya neler yapabileceğini bilmek önemlidir inanıyoruz. Ve bu bilgiyi sizinle paylaşmak istiyoruz.

1. Panik atak: Sakin ol.

Sevdiğiniz Birisi Panik Atak İse Yapabileceğiniz 8 Şey
© InteInterstellar / Efsanevi Resimler  

Sevdikleriniz birbirinden ayrılacak gibi gözükürken soğukkanlı kalmak zor olabilir. Ancak ateşe odun atmamak yararlıdır . Streslenmeye başlarsanız, sadece panik atak süresinin uzaması ve daha da kötüleşmesi gerekir. Sakince konuşmaya çalışın ve herhangi bir kargaşaya neden olmayın.

2. Duygularını küçümseme.

Sevdiğiniz Birisi Panik Atak İse Yapabileceğiniz 8 Şey
© Depositphotos.com  

Panik atak tehlikeli olmasa da semptomlarını daha az gerçek yapmaz. İnsanlar karın ağrısı, baş dönmesi, nefes darlığı veya çarpma kalbi gibi hoş olmayan şeyler hissedebilirler . Panik atak gerçekten korkunç bir deneyim ve “Sahte!” Veya “Bu kadar büyük bir şey değil!” Gibi ifadeler muhtemelen yardımcı olmaz. Bunun yerine, onları  yaşamaya teşvik edecek sözcükler seçin (örneğin, “Çok korktuğunuzu biliyorum, ama tam buradasınız.” Veya “Bunu birlikte atlatacağız”).

3. Panik atak: Onlara neye ihtiyaçları olduğunu sorun.

Sevdiğiniz Birisi Panik Atak İse Yapabileceğiniz 8 Şey
© Mean Girls / Paramount Resimleri  

Varsayımlardan kaçınmaya ve yalnızca sizin uygun bulduğunuz şeyleri yapmaya çalışın  . Her insan farklı bir desteğe ihtiyaç duyabilir, o yüzden  nazikçe şu anda ne yapmanızı istediklerini sorun . Acele etmeyin ve soru yağmurunu tutmayın ve sizin için önemsiz görünseler bile, isteklerine saygı duyun. Birisi keskin bir şey yapmamanızı ister ve sessiz kalmanızı isterse hazır olun.

4. Yakında sona ereceklerini hatırlatın.

Sevdiğiniz Birisi Panik Atak İse Yapabileceğiniz 8 Şey
© 13 Sebep Neden / Paramount Television  

Panik ataklar nadiren yarım saatten fazla sürer, ancak çoğu ilk 2-10 dakika içinde doruklarına ulaşır . Ancak bu zaman sonsuzluk gibi görünmeye meyilli ve çok fazla korku ile dolu olduğu için, bu rahatsızlıktan muzdarip hemen hemen herkes bunu unutuyor. Bu yüzden, insanların her şeyi daha hızlı bir şekilde ilerlemelerine yardımcı olmak için insanların dikkatini bu gerçeğe yönlendirmek çok yararlı olabilir .

5. Panik Atak: Onlara tehlikeli olmadığını hatırlatın.

Sevdiğiniz Birisi Panik Atak İse Yapabileceğiniz 8 Şey
© Shutterstock.com  

Bazı insanlar panik ataklarının kalp krizi veya başka herhangi bir nedenden dolayı ani ölüm belirtisi gibi göründüğünden bahseder. Ancak gerçekte, bu belirtiler zararlı bir şey olduğu anlamına gelmez . Bu kişinin tüm tıbbi muayenelerden geçtiğini ve hayatı tehdit eden hiçbir şey bulunmadığını biliyorsanız, o zaman onlara bu konuyu hatırlatma şansı vardır. Bu fikri gündeme getirin ve onlara panik ataklarının tehlikeli olmadığını ve kötü bir şey olmayacağını söyleyin .

6. Birlikte nefes alın.

Sevdiğiniz Birisi Panik Atak İse Yapabileceğiniz 8 Şey
© kharina97 / Instagram 

Yapabileceğiniz başka bir şey de nefeslerini düzenlemelerine yardımcı olmak. Panik atak geçiren biri düzensiz ve çok hızlı nefes alıyor olabilir (ne hakkında konuştuğumuzu görmek için bu videoyu izleyin). Bir kişinin düzgün nefes almasına yardım etmek zor olabilir, çünkü hemen yardım etmez, ancak bu korkunç korkutucu semptomların tümünü ortadan kaldırmaya çalışmanıza yardımcı olmanızın hayati bir yoludur. Kendiniz kendiniz yapmaya başlayabilir ve eşinizden nefesini kendikiyle senkronize etmesini isteyebilirsiniz .

İşte kullanabileceğiniz kısa bir nefes alma tekniği . Solunumuna odaklan. Yardımcı olursa gözlerini kapatabilirsin. Burnunuzdan yavaşça ve derin nefes alın ve 1-5 arasında sayın. Ağzınızdan yavaş ve derin nefes alın ve 1-5 arasında sayın. Eşiniz daha iyi hissedene kadar bu işlemi birkaç dakika tekrarlayın.

7. Savaşmamalarını önerin, ancak geçmelerine izin verin.

Sevdiğiniz Birisi Panik Atak İse Yapabileceğiniz 8 Şey
© Bu Biziz / 20. Yüzyıl Fox Televizyonu  

Panik atak geçiren insanlar kalabalık yerlerden ayrılmak veya dikkat dağıtıcı şeyler aramak isteyebilse de, bu uzun vadeli bir bakış açısıyla çok yararlı bir yöntem olmayabilir. Yalnızca panik atak sırasında yardımcı olabilir, ancak insanlar alışveriş merkezleri veya toplu taşıma gibi kalabalık yerlerden kaçınmaya başladığında genellikle işleri daha da kötüleştirir. Bath Üniversitesi’nde Klinik Psikoloji ve Uygulamalı Bilimler Profesörü Paul Salkovskis, panik atak geçirme korkumuzun bizi kontrol etmesine izin vermememizin çok önemli olduğunu söylüyor . Bu yüzden, bir kişinin oturmasını ve paniğin içinden geçmesine izin vermesini önerin .

8. Dikkatini dağıtmaya çalışın.

Sevdiğiniz Birisi Panik Atak İse Yapabileceğiniz 8 Şey
© Hatırlanması Gereken Bir Yürüyüş / Warner Bros.  

Bir kişinin bu deneyime hazır olmadığını ve onunla savaşmaya çalıştığını görürseniz, iyi bilinen ve etkili bir topraklama tekniği kullanabilirsiniz . Görebildikleri 5 şeyi, dokunabilecekleri 4 şeyi, duyabilecekleri 3 şeyi, koklayabilecekleri 2 şeyi ve tadabilecekleri bir şeyi listelemelerini isteyin. Bütün bunlar o anda bulunduğunuz yerde bulunmalıdır.

Bu noktalara bir şey ekler misiniz? Bu listeyi ihtiyaç duyan arkadaşlarınızla paylaşın.Like it? Share with your friends!

70
7 shares, 70 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
9
Nefret
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
5
Şaşırtıcı
Başarısız Başarısız
13
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
12
Eğlenceli
Aşk Aşk
6
Aşk
Çok komik Çok komik
8
Çok komik
Aman Tanrım Aman Tanrım
5
Aman Tanrım
Başarılı Başarılı
14
Başarılı

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir