Stresinin Vücudumuza Verdiği Zarar ve Nasıl Giderileceği


72
7 paylaş, 72 points

Hepimizin stresin sağlık ve esenliğimiz üzerinde büyük etkisi olduğunu defalarca duyduk . Araştırmacılar , uzun süreli sürekli stresin aslında vücudumuzun belirli bölgelerinde toplanabileceğine inanıyor ve sorunun gerçek sebebi psikolojik olmakla birlikte, bazı sağlık tedavilerini aradık.
1. Boyun ve omuzlarStres, boyun ve omuz kaslarında  gerginliğe yol açar . Stres altında olduğumuzda, bilinçaltında omuzlarımızı kaldırırız ve bu pozisyon boyun ve omuz kaslarını sıkılaştırır ve bu alanlarda acı çekeriz.
Stresinin Vücudumuza Verdiği Zarar ve Nasıl Giderileceği 1
2. KafaStrese girdiğimizde, genellikle migren ve baş ağrısıyla gideriz . Bu, vücudumuzun stres sırasında kimyasalların salınmasının sonucudur. Bu kimyasallar, beyindeki sinirleri ve kan damarlarını etkiler ve bu da baş ağrısına neden olur.
Stresinin Vücudumuza Verdiği Zarar ve Nasıl Giderileceği 2
3. MideMide, zihinsel sağlığımıza çok çabuk cevap verir. Stres bir olabilir  etkisini ne kadar iyi bizim bağırsak fonksiyonları üzerine kalmaz, bilim adamları midede mikrobik kompozisyonunu değiştirebilir inanıyoruz. Stres, vücudunuzun mide ekşimesine neden olan daha fazla sindirim asidi üretmeye başlamasını da sağlayabilir.
Stresinin Vücudumuza Verdiği Zarar ve Nasıl Giderileceği 3
4. Alt sırtBilim adamları sırt ağrısının genellikle kafanızda olduğuna inanırlar . Stres altında olduğumuzda, rutinimizi, davranışlarımızı, nasıl yürüdüğümüzü, nasıl uyuduğumuzu, nasıl oturduğumuzu ve bu değişikliklerin omurganızdaki kasları etkileyebileceğini düşünüyoruz. Bu kaslar ne zaman gerilirse, alt arka bölgede ağrı hissedebiliriz.
Stresinin Vücudumuza Verdiği Zarar ve Nasıl Giderileceği 4
5. ÇeneHiç dişlerini gıcırt dattığını hatırlarmısın? Bunun için stresin neredeyse tamamen sorumlu olması büyük neden. Masseter kas denilen ana çene kası, stres altında gerginlik ile biter ve çeneyi dişlerin taşlama sebebi tam olarak yan yana hareket ettirmeye zorlar.
Stresinin Vücudumuza Verdiği Zarar ve Nasıl Giderileceği 5
6. ciltStres yaşadığımız zaman vücudumuz cildimizi çok hassas hale getiren “stres hormonları” salgılar . Bu hormonlar ayrıca deri bezlerini de aktive eder ve gözenekleri tıkayan ve akne, sivilce, çatlaklar ve diğer cilt sorunlarıyla sonuçlanan daha fazla yağ üretmeye başlarlar.
Stresinin Vücudumuza Verdiği Zarar ve Nasıl Giderileceği 6
7. PankreasKronik stresli koşullar altında, vücudumuz pankreasa gerçekten ihtiyaç duyulandan daha fazla insülin üretmek için bir sinyal verebilir . Bu sık sık insülin üretimi arterlere zarar verebilir, kilo alımına yol açabilir ve hatta diyabet riskini arttırabilir.
Stresinin Vücudumuza Verdiği Zarar ve Nasıl Giderileceği 7
8. Eklemler, kemikler ve kaslarVücudun her yerinde kemikler, eklemler ve kaslardaki ağrılar da stresle ilişkili olabilir. Çalışmalar tüm vücuttaki depresif belirtiler arasındaki bağlantıyı göstermiştir. Doktorlar bugünlerde depresyonu ciddiye alıyorlar, eğer bunun böyle olduğunu düşünüyorsanız, profesyonel yardım alınız. Her zaman ilaç olmak zorunda değil, bazen sadece dinlemek için birine ihtiyacın var.
Stresinin Vücudumuza Verdiği Zarar ve Nasıl Giderileceği 8
9. kalpDuygusal olarak incinmeden gelen stres, aynı zamanda kalbi etkileyen kan basıncını arttırır . Ve birçok kalp hastalığının stresle ilişkili olduğu düşünülmektedir. Uzun süreli stres de kalbin ritmlerini kalp krizi ya da felce yol açabileceği noktaya kadar değiştirebilir.
Stresinin Vücudumuza Verdiği Zarar ve Nasıl Giderileceği 9
10. Bağışıklık sistemiBağışıklık sistemi vücudumuzun herhangi bir virüs, bakteri ya da diğer küçük “kötü adamlar” a karşı durmasına yardımcı olur. Vücudumuz stresli olduğumuzda, bağışıklık sistemimizi ve kan damlalarındaki lenfositlerin seviyesini baskılayan kimyasalları serbest bırakır ve bizi daha hassas hale getirir . Başka bir deyişle, stres sırasında hastaları daha kolay hale getiririz.

Vücuduna yardım et.Stres genel olarak görünüşümüzü, davranışlarımızı ve genel olarak sağlığımızı etkileyebilir ve bunun olmasına ya da stresi salıvermenin bir yolunu bulmak için bize bağlıdır. Tabii ki, strese neden olan şeyi her zaman değiştiremeyiz, ama vücudumuzun onunla başa çıkmasına yardımcı olabiliriz.Meditasyon. Düzenli meditasyon vücudunuzun ve zihninizin biraz rahatlamasına yardımcı olabilir. Sakin bir yere gidin, çok mutlu olduğunuz anı belleğinize getirin, birkaç dakikalığına odaklanın. Başlangıçta kolay olmayabilir, ancak günde iki kez egzersiz yapmaya devam ederseniz, stresin neden olduğu fiziksel ve zihinsel gerginliği serbest bırakmanıza yardımcı olacağını göreceksiniz.Masaj. Profesyonel bir masaj mucizeler yapabilir, ancak basit bir kendi kendine masaj bile fiziksel gerginliği serbest bırakmanıza yardımcı olur.Egzersiz. Vücudumuz, fiziksel aktivite sırasında endorfinleri, mutluluk hormonunu serbest bırakır ve stresli bir zamanda ihtiyaç duyduğumuz şeydir.Sonuç olarak, stresle ilgili olabilecek, fiziksel olmayan birçok sağlık sorunu vardır. Bu nedenle doktorunuza danışmak ve ağrınız ve ağrılarınızın gerçek nedenlerini bulmaya çalışmak akıllıca olacaktır. Sadece biraz dinlenmen gerekebilir!Stresin vücudun bazı kısımlarında saklanabileceğini biliyor muydunuz? Aşırı stresle nasıl baş edersin? Bize aşağıdaki yorumlardan bahsedin!
Stresinin Vücudumuza Verdiği Zarar ve Nasıl Giderileceği 10Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

72
7 paylaş, 72 points

Tepkileriniz Nedir?

Nefret Nefret
9
Nefret
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
4
Şaşırtıcı
Başarısız Başarısız
13
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
12
Eğlenceli
Aşk Aşk
6
Aşk
Çok komik Çok komik
8
Çok komik
Aman Tanrım Aman Tanrım
4
Aman Tanrım
Başarılı Başarılı
13
Başarılı

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Format Seç
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmak isteyen bir dizi soru
Bilgi yarışması
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullanmak
Öykü
Gömülü ve Görseli Biçimli Metin
Oylama
En iyi liste maddesine karar vermek için oy kullan ya da oy kullan
Video
Youtube, Vimeo or Vine videoları
Müzik
Soundcloud veya Mixcloud Embed
Resim
Fotoğraf veya gif
Gif
Gif formatı