Tarih Derslerinde Öğretilmesi Gereken Eski Mısırlıların Yaşamına Dair Gerçekler


101
10 shares, 101 points

Eski Mısırlıları bizden tamamen farklı insanlar olarak hayal ederseniz, o zaman kısmen yanlışsınız. Eskiden modayı takip eder, parfüm kullanırlar, evcil hayvanları olurlar, büyük partilere sahipler, bira içiyorlar ve bizim gibi dans ediyorlar, sadece biraz farklı.

Nestfun olarak , eski Mısırlıların hayatından muhtemelen tarih derslerinde hiç duymadığınız 10 gerçeği buldu. Makalenin sonunda, ortak şeyleri hayal etme biçimimizin gerçeklikten farklı olabileceğini gösteren bir bonus var.
10. Aile üyeleri ayrı kahvaltı ederdi.Sabahları, özellikle de soylu ailelerde birlikte bir yemek yemeye alışkın değildi. Ailenin başı tek başına kahvaltı yapar – hizmetçiler sabah banyosunu bitirdikten sonra ona yiyecek getirdiler. Kadınlar, sırayla, sabahları ya da hemen sonrasında kendilerini hazırlarken kahvaltı yaparlar. Aile üyeleri öğleden sonra ya da akşamları bir masada toplanır. Bu arada, eski Mısırlıların yemeklerinde bira önemli bir rol oynamaktaydı . Yakında size daha fazlasını anlatacağız.

9. Şölenler sırasında misafirlere ahşap bir mumya gösterilirdi.Edwin Longsden Long tarafından boyanmış olan ve yukarıda görebileceğiniz bir ‘Mısır Bayramı’ adlı resim, hizmetçilerin büyük bir şölenin misafirlerinin önünde bir mumya sürüklediği garip bir manzarayı benimsetiyor. Mumya gerçek gibi görünüyor. Peki orada neler oluyor?Herodot’a göre , ölü bir kişiyi simgeleyen ahşap bir figür, misafirlere yaşamın geçişi hakkında hatırlatmaları için gösterilirdi. Aşağıdaki kelimelerle yapıldı: “Ona bak, iç, ve hayatının tadını çıkar çünkü ölümünden sonra aynı olacaksın!”

8. Ayakkabılara karşı özel bir tutumMısırlılar çoğunlukla yalınayak yürürlerdi, hatta Firavunlar bile bunu yapardı; Görevleri cetvel için sandalet taşıyan özel bir hizmetkar vardı. Bazen soylu insanların sandaletlerinin tabanları, düşmanlarının yüzleri veya isimleri ile dekore edilmişti, böylece onları ezebiliyorlar.Ayrıca, sandaletler, bir kişinin öbür yaşamlarında ihtiyaç duyacağı ayakkabılar olarak kabul edildi, bu yüzden , ölenlerin cesetlerinin yakınındaki mezarlarda her zaman onlara yer vardı . Firavunların sandaletleri genellikle altından yapılmıştı; Ancak, gerçek hayatta, bu altın sandaletlerde birkaç adım bile atmak zor olurdu.

7. Evcil hayvan sevgisiEski Mısırlılar hayvanları evcil hayvan olarak tutmaya başlayanlardan biriydi. Kedileri ne kadar sevdiklerini hepimiz biliyoruz ama köpekler, ibisler, şahinler ve maymunlar da favorileri arasındaydı (bir adamın ağzından bir köpeğe su verdiği sol resme bakın). kase kullanışlı). Bazı kanıtlara göre, askerler, topraklarına devriye gezmelerine yardım etmek için maymunlar ve köpekler kullanıyordu.Evcil hayvanlar bugün bizim için olduğu gibi eski Mısırlılar için de önemliydi. Ev sahipleri evcil hayvanlarını ölümden sonra görmek istediler. Bu yüzden, öldükten sonra, evcil hayvanlar embalmed ve daha sonra da onların sahibinin türbesine yerleştirilmek üzere mumya haline getirildi .

6. Mısırlı kadınlar açık göğüslü elbiseler giymekten çekinmedi.Mısırlı kadınlar tarafından giyilen giysiye kalasiris denir – bir ya da 2 askılı dar bir elbise. Elbise göğüslerin altından başladı, böylece onları açıkta bıraktı. Sadece hizmetçi tarafından değil, basit sınıfların kadınları, rahipler (sağdaki resimdeki gibi) ve aynı zamanda soylu kadınlar tarafından giyildi. Ayrıca soldaki resmini görebileceğiniz Nefertari gibi tanrıçalar kalasiriste tasvir edilmiştir. Bu utanç verici sayılmıyordu ve kıyafetlerin diğer daha mütevazı sürümleri de vardı.

5. Dansçılar Antik Mısır’daki kadın dansçılar, şeffaf kıyafetlerle ya da hiç kıyafetsiz seyircilerin önünde ortaya çıktı; Sadece bir etek veya kemer giyiyor olabilirlerdi. Erkek dansçılar ek olarak bir önlük giyerdi. Eski Mısır danslarında koreografinin kıyafetlerden çok daha önemli olduğu görülüyor . Bununla birlikte, her iki cinsiyetten de dansçılar, kendi kostümleriyle, pek çok mücevherle ve tütsü kokusuyla kostüm eksikliğini telafi ettiler.

4. Kokulu kafa kozalaklarıMısırlılar aromalara çok önem verdiler ve güzel bir koku ile etraflarını sarmanın yollarından biri, başlarına tütsü konileri takmaktı. Kozalaklar mürdümen, tarçın yağı ve diğer aromatik maddelerle karıştırılmış balmumu veya donyağıdan yapılmıştır. Bu koniler, başlarına kurdelelerle peruklarına bağlanmışlardı. Sıcak Mısır ikliminde, balmumu veya donyağı erimeye başladı, bu da aromayı bir insanın etrafına yayacaktı. Ek olarak, bunlar sayesinde kan emici böcekleride püskürtüldü.

3. Çocuklar için özel bir saç modeliEski Mısırlılar, özellikle de soylu sınıfların, saçlarını tıraş etmek ve yerine peruk takmakla biliniyorlardı. Çocuklara gelince, hem erkeklerin hem de kızların başları kısmen bir tarafa saç tokası bırakarak traş edilmişti. Bu kayış ‘gençliğin sidelock’ olarak adlandırıldı ve yetişkinliğe ulaştığında traş edildi.Bu sidelokayı, tarlalardan toplanan hasadı saymak için kullanılan Nebamun adlı bir memurun mezarı üzerinden bir freskle görebilirsiniz . Fresko, Nebamun’un kendisini, karısının (kafasında bir koni ile gördüğünüzü) ve “kızların gençliğiyle” 3 kızından birini gösteriyor. Bazıları bu saç telinin bitlerin ortaya çıkmasını engellediğine inanmaktadır, ancak amacının çoğunlukla sakral olması da mümkündür.

2. Bira maaş ödemek için çok önemliydi.Mısırlılar, onlara bira içmeyi başladıklarını öğreten Osiris’in bir sonraki yaşam tanrısı olduğuna inanıyorlardı. Ancak, demleme burada doğru sözcük değildir çünkü soğuk bir yöntemle bira yapmak için kullanılırlardı. Eski bira muhtemelen modern insanları şaşırtacaktır çünkü süt, ekşi ve biraz acı gibi yoğun ve susuzluklarını mükemmel bir şekilde söndürmüştür. Resimde gördüğünüz gibi, Mısırlılar, bira yapmak için kullanılan mısır parçalarını, samanları yutmamak için bir saman kullanmalıydı.Bira, ekmekle birlikte servis edildi ve askere, memura ve piramit kurucularına ödendi. Hatta firavunlar evlendiklerinde her gün eşlerine 10 parça ekmek ve 2 kavanoz bira verecekleri yazılı bir taahhütte bulundular.

1. Cenaze portreleriMısır, Roma İmparatorluğunun eyaletlerinden biri haline geldikten sonra, birçok eski gelenek değişti. Örneğin, cenaze maskeleri Fayum mumya portreleriyle değiştirildi – yukarıdaki resimlerde görebileceğiniz gibi. Kuru iklim sayesinde cenaze portreleri iyi korunmuştur. Bu çağdaki insanların, Roma geleneklerini benimseyen Mısırlılar ve Ptolemilerin soyundan gelen Hellenler gibi, ayrıntılara baktıklarını görmemize izin verdiler.Temel olarak, portreler genç insanları ölümlerinden çok önce boyandıklarından beri gösterdi. Süslemeler aşırı doğrulukla boyanmıştır, çünkü ölen bir insanın onlara sonraki yaşamda ihtiyaç duyacağına inanılmaktadır. Şu anki zamana kadar hayatta kalan 900 kadar portre var ve bugün bile onların renklerinin parlaklığı ile bizi şaşırtıyorlar.

Bonus: Giza piramitleri Kahire’den böyle görünüyor.Anlaşılan Piramitler bugün hayal ettiğimiz şeylerden biraz farklı görünüyor.Bu gerçeklerden hangisi sizi şaşırttı? Lütfen yorumlarda bize bildirin!Like it? Share with your friends!

101
10 shares, 101 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
13
Nefret
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
8
Şaşırtıcı
Başarısız Başarısız
4
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Aşk Aşk
10
Aşk
Çok komik Çok komik
12
Çok komik
Aman Tanrım Aman Tanrım
8
Aman Tanrım
Başarılı Başarılı
4
Başarılı

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir