Yeni Başlayanlar İçin Temel Fotoğrafçılık İçin 47 İpuçları


82
11 paylaş, 82 points

Fotoğrafçılık eğlenceli ve büyüleyici bir süreçtir. Şimdi başlamak da her zamankinden daha kolay. Uzun süre önce, taşınabilir karanlık odalara ihtiyaç duyulan günler veya tek bir fotoğraf çekmek için saatlerce beklersiniz. İlginizi çekecek herhangi bir şeye bakmaya başlayabilirsiniz.

Fotoğrafçılığa olan teknik engel büyük ölçüde azaldığından, iyi fotoğraf çekmeye odaklanmak için daha çok zamanımız var. Yeni başlayanlar için fotoğrafçılık tekniklerini geliştirmek için çabuk yol gösteren şeyleri karmaşık hale getirmeden 47 fotoğraf ipucu oluşturduk.

Yeni bir fotoğrafçı olarak katılacak çok şey var, bu yüzden listeyi beş kategoriye ayırdık. Aşağıda en çok yardıma ihtiyacınız olan bölümlere atlayın. 

Hızlı Çekim Fotoğrafçılığı İpuçları

1- Tüm kuralları öğren, böylece onları daha sonra kırabilirsin

Fotoğrafçılık kuralları çok önemlidir çünkü daha sonra daha ileri düzey fotoğrafçılık ipuçları ve püf noktaları için bir temel oluşturur. Önce kuralları öğrenin, böylece onları daha sonra çiğnerken daha yaratıcı kontrol sahibi olacaksınız.

Giderken öğrenin – bir kamera almanızı önlemesine izin vermeyin.

2- Önce pozlayın ve odaklayın, ardından çekiminizi çerçeveleyin

Yanlış pozlanmış veya bulanık bir resim kullanılamaz durumdadır, ancak tam olarak çerçevelenmemiş resimler hala kaydedilebilir. Bu nedenle, çerçeveyi ayarlamadan önce konuya daima odaklanmalı ve uygun şekilde poz vermelisiniz.

Bu, aynı sahnede aşırı ışık ve karanlık olduğunda daha sık gerçekleşen bir şeydir.

3- Gözlere odaklan

Her zaman bir fotoğraftaki gözlere bakarız, çünkü gözler bağlantı kurduğumuz doğal bir odak noktasıdır.

Herhangi bir diyaframda portre fotoğrafları çekerken, odağı gözlerinize bastırdığınızdan emin olun. Gözler netlendiği sürece, hem siz hem de konunuz resmin düzgün çekildiğini düşünmek için daha muhtemeldir.

4- Çok fazla hata yap, onlardan öğren

Ne kadar çok hata yaparsanız, fotoğraf becerilerinizi o kadar hızlı öğrenir ve geliştirirsiniz. Tüm profesyonel fotoğrafçılar bir kez bir kamera üzerinde hiçbir şey bilmiyorken başladı.

Asıl değer, hatalarınızı becerilerinizi geliştiren derslere dönüştürmektir. Öyleyse daha önce yapmadığınız bir tekniği ya da stili deneyin ve yol boyunca birçok hata yapmayı bekleyin.

5- Pozlama trifecta mükemmel

Fotoğrafta doğru pozlamayı elde etmek üç şeyi dengelemekten oluşur: enstantane hızı, diyafram ve ISO ayarları. Otomatik veya öncelikli modda çekim yaparak başlayabilirsiniz, ancak tam kontrol elde etmek ve manuel kamera kontrolleri ile çekim yapmak için her biri görüntünüzün pozlamasını ve kalitesini doğrudan etkileyen bu üç şey arasındaki ilişkiyi anlamanız gerekir.

ISO – “göze çarpan” ifadesi, bu (garip bir şekilde) Uluslararası Standardizasyon Örgütü’nün bir kısaltmasıdır. ISO, sensör veya filmin ışığa karşı ne kadar hassas olduğunu belirtir. Daha karanlık senaryolar için, 800 veya 1600 ISO gibi ışık yakalamak için daha yüksek veya daha hassas ISO ayarlarını kullanmanız gerekir. Daha yüksek ayarlar genellikle görüntüye daha fazla tahıl veya gürültü katar.

Açıklık – Bu, lens diyaframındaki açıklığın boyutunu ifade eder. Küçük sayılar, görüntülerinizde daha büyük bir açıklık ve daha sığ alan derinliği anlamına gelir. Daha büyük sayılar daha az ışığa izin verir ancak görüntünüzün daha keskin görünmesini sağlar.

Deklanşör hızı – Bu, kameranızın deklanşörünün açık olduğu süredir ve sensörünüzün veya filminizin ışığa maruz kaldığı süredir. Daha yüksek hızlar hareketi “durdurabilir”, daha düşük hızlar ise daha fazla ışığa izin verir ve bulanıklığı ve hareketi yakalayabilir.

6- Her zaman hazır ol

Bir izci gibi hazırlıklı olun ve her zaman bir atış yapmaya hazır olun. Çoğu dijital SLR neredeyse anlık başlangıç süreleri var ve bu kameranızı bırakmak neredeyse hiçbir ekstra pil gücü almaz

Konunuz uçup gitmeden, hareket etmeden veya kaçmadan önce, beklenmedik fotoğraflar için kameranızı yarı otomatik veya tam otomatik modlardan birinde tutun. Sabit bir konuyu ayarlamak için zamanınız olduğunda istediğiniz zaman istediğiniz moda geri dönebilirsiniz. Bazen harika bir çekim yapmak için yalnızca birkaç saniyeniz olabilir.

7- Konunuzu canlandırmak için portreler için daha geniş bir diyafram açıklığı kullanın

Öznenizin arkasındaki arka planı daha bulanık hale getirmek için f / 2.8 ila f / 5.6 civarında bir diyafram boyutu belirleyin. Bu, rahatsız edici arka planların kaldırılmasına ve konunuzun öne çıkmasına yardımcı olacaktır. Daha geniş diyafram açıklıklarıyla bile deneyler yapabilirsiniz, ancak konunuzun gözlerini odakta tutmaya özen gösterin.

8- Obtüratör hızını objektif odak uzunluğuyla eşleştirerek bulanık resimleri önleyin

Örneğin, 50 mm’lik bir lens kullanıyorsanız , elde taşınabilir görüntüleri yakalamak ve keskin tutmak için 1/50 sn veya daha hızlı enstantane hızları kullanmalısınız. Daha uzun lensler daha ağırdır ve sabit kalmaları daha zordur – deklanşör hızını daha hızlı yapmak fotoğraf makinesinin sallanmasını önler.

9- Düzenlerken düzelt ve kırp

Fotoğraf çekmeden önce fotoğraf makinenizin vizöründen bakarak çekimleri düzeltmeye çalışmalısınız, ancak ilk denemede bunu mükemmel yapmak her zaman kolay değildir.

LCD’nizdeki vizör veya önizleme, tam ekran düzenlemeye kıyasla oldukça küçük olduğundan, daha büyük bir ekranda gördüğünüzde ayarlanması gerektiğini fark edebilirsiniz. Üretim sonrası yazılımında resimlerinizi döndürün ve boş alanları kırpın.

fotoğraf çekiminde yeni olanlara ipucu

10- Kamera titremesinden kaçının

Kamera sarsıntısı bir fotoğrafı kullanılamaz hale getirebilir. ISO’nuzu artırmak ve açıklığınızı açmak, daha hızlı enstantane hızlarına izin vererek bulanık görüntü şansını azaltır. Ancak, görüntünüzün diğer belirli özelliklerini korumaya çalışıyorsanız, bu her zaman bir seçenek değildir.

Kamera hareketini azaltmak için elinizden geleni yaparak, bir kameranın nasıl düzgün tutulacağını öğrenmekle başlayın.

Kamera gövdesini desteklemek için bir elinizi kullanın ve lensi desteklemek için diğerini kullanın. Dirseklerinizi vücudunuza doğru çekin, böylece dayanacakları sabit bir şeyleri olur. Sonra deklanşöre basmadan önce nefesinizi hemen tutun. Bir duvar, ağaç, diğer katı nesneler ve hatta dayanacak zemin varsa vücudunuzu daha da stabilize edebilirsiniz. Daha uzun pozlamaları olan bazı senaryolar tripod kullanımını gerektirir .

11- Telemetreden bakarken her iki gözü de açık tutun

Bunun birkaç avantajı var. Portreler çekerken nesnelerinizden biriyle bakarak ‘bağlantı kurabileceksiniz’. Bu olmadan, birçok konu kameranın arkasına gizlendiğiniz gibi biraz tedirgin olabilir.

İkincisi, iki gözün de açık tutulması, çerçevenin dışında kalanları izlemenizi sağlar, böylece konunuzun çerçeveye ne zaman gireceğini tahmin edebilirsiniz. Bu, sporları, hayvanları veya her türlü aksiyonu çekmek için önemlidir.

12- Pozlama telafisini kullanmayı öğrenin

Bazen, konunuzu doğru şekilde pozlamayan fotoğraflar çekersiniz; bunlar çok parlak veya çok karanlıktır. Bu, birkaç şeyin birleşimi olabilir: fotoğraf makinenizin hangi poz alanlarını pozlama için ölçtüğü ve aydınlık ve karanlık alanların sahnenizdeki parlaklığı ne kadar farklı olabilir.

Konunuzun tam olarak görünmesini sağlamak için fotoğraf makinesinde poz telafisini kullanarak bu görüntüleri hızla düzeltebilirsiniz.

13- Ne sevdiğini fotoğrafla

Sevdiğiniz şeye odaklanmak fotoğrafçılığı sizin için daha eğlenceli hale getirecektir. Doğaya, insanlara, evcil hayvanlara veya tamamen başka bir şeye tutkuluysanız, resimlerini çekerek öğrenmeye başlayın.

Bu sizi fotoğrafçılıkla ilgilenmeye devam edecek ve ter atmadan öğrenme engellerini aşmanızı sağlayacaktır.

14- Yansımaları kullan

Çoğu insanın ilgilenmediği noktalara dikkat ederseniz, çok sayıda benzersiz fırsat vardır. Dikkat edilmesi gereken şeylerden biri yansımalar.

Onları yağmurlu günlerde, su birikintilerinde, göllerde ve hatta yüzme havuzlarında bile bulabilirsiniz. Su tek kaynak değil, aynaları, büyük cam pencereleri ve armatürleri dışarıda bırakmayı deneyin.

Yaygın Fotoğraf Türleri için İpuçları

Fotoğraf çekmeye yeni başlayanlar için Gün batımı

15- “Altın saat” fotoğrafını kullanın

Işık, resimlerinizdeki şekli, dokuyu, kontrastı ve gölgeleri belirlediği için çok önemlidir. Altın saat, güneşin doğuşundan veya gün batımından kısa bir süre önce yaklaşık bir saatlik bir penceredir.

Daha uzun gölgeler ve özellikle bu dönemlerde daha fazla dağınık ışık, çok daha hoş ışık verir. Işık dağınık olduğundan, günün çoğunda mevcut güçlü ışık sırasında kaçınılması zor olan gölgelerde vurgulamaları ‘söndürme’ ya da ayrıntıları kaybetme olasılığınız çok daha düşüktür.

Bu altın saat aracı , bulunduğunuz yere göre sizin için altın saati hesaplar.

16- Seçeneklerinizi önemli ölçüde artırmak için düşük maliyetli bir yansıtıcı edinin

Bir reflektöre sahip olmak konunuzdaki ışığı daha iyi kontrol etmenizi sağlar. Köpük göbek levhasını bir tarafta siyah, diğer tarafta beyaz olan bir eşya dükkanında uygun bir fiyata kullanabilirsiniz.

Fotoğrafçılarda katlanabilir kumaşlar da mevcut. Siyah taraf, ışıkları engellemenizi veya azaltmanızı sağlarken, beyaz taraf gölgeleri doldurmak için kullanılabilir. Bu iki seçenek, ana ışık kaynağı tarafından sınırlandırılmak yerine, konumlandırma ve açılarla çok daha fazla kontrol sağlar. Sahneniz de çok fazla kontrast varsa, konunuzdaki gölgeleri doldurmak için bir reflektör kullanın. Dolgu ışığının yoğunluğunu kontrol etmek için reflektörün konunuza olan mesafesini ayarlayın.

Fotoğraf çekimine yeni başlayanlar için havai fişek fotoğraflama

17- Havai fişekler nasıl fotoğraflanır

Havai fişekler muhteşem bir manzara; kesinlikle fotoğraf makinesinde de iyi çekim yapanlardan biri. Mükemmel sonuçlar alma şansınızı artırmak için önceden hazırlıklı olun .

1. Havai fişeklerin nerede olacağına karar verin, böylece iyi bir noktada kurulum yapabilirsiniz. Çoğu havai fişek gösterisi çok uzun sürmez, bu yüzden gösteri sırasında hareket etmek zorunda kalırsanız kaçırırsınız!

2. Kamerayı mümkün olduğunca hareketsiz tutun. Kameraya dokunmadan deklanşörü tetikleyebilmeniz için bir tripod ve bir kablo serbest bırakma kullanın.

3. Temiz bir çekim için kameranızı ISO 100’e ayarlayın. Havai fişekler parlaktır, bu nedenle f / 8 veya daha küçük civarında nispeten küçük bir açıklık da kullanabilirsiniz.

4. Havai fişekler sönmeden hemen önce deklanşöre basın ve havai fişekler söndükten sonra deklanşörü serbest bırakın. Fotoğrafınızı inceleyin ve bir sonraki fotoğraf için gerekirse çerçevenizi ve açıklığınızı ayarlayın.

18- Portre fotoğrafçılığı ipuçları

Yeni başlıyorsanız, bir stüdyo ya da şık bir aydınlatma ekipmanına sahip olmadığınız ihtimali var .

En iyisi, pencerenin ışığını kullanmak. Odadaki tüm ışıkları kapatın ve bazı perdelerin bulunduğu bir pencerenin yakınında hareket edin, böylece ışığı dağıtarak oynayabilirsiniz.

Tüm ışıkları kapatmak, kameranızda açılır flaşı da içerir. Gözlere odaklandığından, konularını rahatlattığından emin ol ve bir şans ver!

19- Hayvan fotoğrafçılığı için ipuçları

Evcil hayvanlar kişiliğe sahiptir ve fotoğraf makinesinde bireysel evcil hayvanlara bağlı olarak farklı teknikler gerektirebileceğini tespit etmek. Köpekler özellikle duygularınızı yansıtır, bu nedenle istediğiniz fotoğrafa göre hareket edin.

Bazı evcil hayvanlar da çok aktif olabilir, bu nedenle kısa bir telefoto lens duvara yaslanmışsanız yardımcı olabilir. Deklanşör önceliği modun da çekim yapın ve evcil hayvana bağlı olarak 1/125 saniye ile 1/500 saniye arasında gezinin. Son olarak, insan öznelere benzer şekilde keskin gözlere odaklanmaya devam et.

20- Manzara fotoğrafçılığı ipuçları

Manzara fotoğrafları genellikle geniş alanlar yakalar. Göreceğiniz en yaygın doğa fotoğrafları manzara, ancak bu şehir manzaraları için de geçerli.

Bu görüntüler anlattıkları öyküler veya tasvir ettikleri sahnelerle güçlü tepkiler tetikleyebilir. Ama önce uygun ekipman ve teknikle hazır olduğunuzdan emin olmanız gerekiyor.

1. Gerçekleştirmeye çalıştığınız görüntüyü görselleştirin. Bu, bu sonuçlar için nerede ve ne zaman olmanız gerektiğini belirler.

2. Uygun bir lens seçin. Kırpılan sensörlü kameralar için, 10-200 mm civarında bir telefoto lens, manzara için ihtiyacınız olan şeylerin çoğunu kapsayacaktır. Bir görüntü sabitleme ile de yardımcı olur.

3. Açıklığınızı ayarlayın. Çoğu insan bu tür fotoğrafçılık için daha çekici olduğu için sahnedeki her şeyin keskin olmasını sever. Bunu başarmak için f / 16 veya f / 22 civarında bir açıklık kullanın. Sahnedeki mesafenize bağlı olarak ayarlamanız gerekebilir.

fotoğrafçılıkta yeni olanalr için ipuçları

21- Parti fotoğrafçılığı ipuçları

Partilerde eğlenebilir ve tüm gece fotoğraf makinenizi karıştırarak mükemmel görüntüler elde edebilirsiniz. Çoğu taraf iç mekanda ya da daha karanlık ortamlarda olacaktır. Sınırlı alana sahip odalardaki ve grup resimlerindeki fotoğraflar için en geniş aralık yaklaşık 24 mm olan geniş bir zoom lensi seçin .

Kesintisiz görüntüler oluşturduğu için dahili flaşı kullanmaktan kaçının. Bir için Opt harici flaş tavan veya duvarlara kapalı çıkma yönlendirebilir bir monte edilebilir.

22- Işık ile boya nasıl

Fotoğrafta ışıkla çizim yapmak veya resim yapmak gerçekten eğlenceli ve etkileşimlidir, bu nedenle başkalarının da buna katılmasını sağlamak kolaydır.

İnsanlar genellikle buna alıştırır, çünkü çizim yapmak çok makbule geçer. Kaç kişiyi çizdiğine ve ışık kaynağına bağlı olarak, bununla oldukça yaratıcı olabilirsin.

1. Karanlık bir oda bulun veya güneş batana kadar bekleyin ve yakındaki ışıkları kapatın. Siz de çizmek için el feneri gibi bir ışık kaynağına ihtiyacınız olacak.

2. Kameranızı en düşük ISO değerine, genellikle 100 veya 200’e ayarlayın. Ardından diyaframınızı 2.8 veya 3.5 civarında ayarlayın. Deklanşöre 5-15 saniye arasında bir zamanlayıcı koyabilir veya “ampul” işlevini kullanabilir ve başka bir kişinin deklanşör düğmesini çizmek istediğiniz sürece basılı tutmasını sağlayabilirsiniz.

3. Deklanşöre basın, ardından el fenerinizi açın ve çizmeye başlayın! Kağıt üzerinde yaptığınız gibi hızlı bir şekilde hareket ettirebilir veya yavaş ve ayrıntılı şekilde çizebilirsiniz. Resminizi gözden geçirin ve açıklık veya deklanşör hızını gerektiği gibi ayarlayabilirsiniz. Birkaç ayardan sonra aşağı indirmelisiniz ve el feneriyle bir şeyler çizmeye hazır olmalısınız!

Fotoğraf Ekipmanları İpuçları

23- “Kırpılmış” sensörlü bir dijital SLR satın alarak başlayın

Giriş seviyesi ve müşteri seviyesi dijital SLR’leri genellikle “tam kare” kameralardan daha küçük bir sensöre sahiptir. Bunlar kameraların daha küçük, daha hafif ve daha uygun fiyatlı olmasını sağlar.

Tradeoff genellikle kalite ve düşük ışık performansıdır ve belirli fotoğraflar için seçtiğiniz lenslerin odak uzaklığını etkiler. Kalite farkını söylemek nispeten zordur, bu yüzden fiyat tasarrufu söz konusu olduğunda, daha küçük bir sensör yeni başlayanlar için mükemmel bir seçimdir.

24- Daha iyi yaratıcılık için ana lens kullanın

Bir asal veya sabit lens fotoğraflarınıza yardımcı olmak için birkaç şey yapar. Yakınlaştırmamak, sizi yeni ve yaratıcı bir bakış açısı bulma olasılığınızı artıracak şekilde yükselmeye ve hareket etmeye zorlar.

Birinci sınıf bir mercek kullanmak ayrıca, eklemek veya çerçeveden çıkarmak istediğiniz açık şeylerin olacağı durumlara zorlanacağınız için çerçevenizi daha fazla düşünmenizi sağlar. Son olarak, sabit lensler genellikle daha hızlıdır ve çeşitli odak uzunluklarında diyafram sınırlamaları ile sınırlı değildir.

25- Kameranızın içini temizlemeye çalışmayın

Bu, kameranın içinde de üfleme yapmamayı içerir. Ne yaptığınızı kesinlikle bilmiyorsanız, hem sensörün hem de aynanın temizlenmesi çok zor olabilir ve yanlış olanı düzeltmekten daha kötü hale getirme ihtimaliniz daha yüksektir.

Bu işi yapan uzmanlara bırakın.

26- Daha fazla satın almadan önce donanımınızı sınırlarına getirin

Yeni bir fotoğrafçı olarak, çok fazla teçhizata ihtiyacınız olmayacak, çünkü becerileriniz kit lensinin özelliklerini geçmeden önce yapacak çok fazla öğrenim olacak.

Yeni donanımlar satın almakta zorlanmak kolaydır, ancak mevcut donanımınızı sınıra zorlamak için zaman ayırın, böylece daha sonra ihtiyaçlarınız hakkında daha iyi bilgi sahibi olacak ve aynı anda anlamsız harcamaları önleyebilirsiniz. Dişli kısıtlamalarına sahip olmanın, çeşitli alanlarda yaratıcılığı da artırabileceğini keşfedeceksiniz.

27- Hafıza kartları: büyüklük önemlidir

Ödeyebileceğiniz en büyük hafıza kartlarından birini seçmek cazip gelebilir, ancak bunun yerine birden fazla küçük hafıza kartı almayı düşünebilirsiniz .

Her ne kadar dijital depolama nispeten kararlı olsa da, verilerinizin bozulma olasılığı vardır. Çok büyük bir hafıza kartınız varsa ve boşalıncaya kadar kullanmaya devam etmeyi planlıyorsanız, tüm fotoğraflarınızı kaybetme şansınız, oturumlar arasında daha küçük kartlarla değiştirdiğinizden çok daha yüksektir.

28- Megapiksel tuzağına düşme

Dijital bir kamerada listelenen daha fazla megapiksel daha iyi bir kalitenin işareti değildir ve üreticiler odağı kaliteye geri getirmek için bu megapiksel yarışından çekilmeye başlamaktadır.

Megapiksel olsa da önemli mi? Büyük baskılar, afişler veya posterler oluşturmak istiyorsanız, piksel sayısına çok fazla güvenmek yerine, satın almadan önce resim kalitesini araştırın.

Aşırı bir örnek olarak, 8 megapiksellik bir kameralı cep telefonunun aynı yıl içinde üretilen 8 megapiksellik bir dijital SLR kadar iyi sonuçlar üretebilmesi, çünkü telefonun kamerasının boyutundan dolayı kalitesi sınırlı olacağını unutmayın.

29- Her lensi çiziklerden korumak için bir filtre alın

Lens kapağınızı saklama sırasında açık tutsanız bile, çekimler sırasında kapağı çıkarmaya ve değiştirmeye devam etmek pratik değildir. Sahip olduğunuz her lensin üzerine şeffaf veya UV kamera lens filtresi koymak lensin zarar görmesini önlemenin harika bir yoludur ve çizik lenslerin onarımı veya değiştirilmesi ile karşılaştırıldığında yatırıma değer.

Bazen bu filtreler resimlerinizde alevlenmelere neden olabilir, bu yüzden dikkat edin. Bazı fotoğraflar için filtreyi çıkarmanız gerekebilir.

Fotoğraf Kompozisyon İpuçları

30- Dengeli fotoğraflar için “Üçler Kuralı” nı kullanın

Çekim yaparken, görsel olarak dokuz eşit dikdörtgenden oluşan bir ızgaraya bölün ve konunuzu doğal bir görünüm için dört kavşaktan birine yerleştirin.

Fotoğrafta üçte bir kuralı zor ve hızlı bir kural değil, yalnızca konunuzu ölü merkeze varsayılan olarak yerleştirmek yerine izlenmesi gereken iyi bir kılavuzdur.

31- Daha iyi sonuçlar için bakış açınızı değiştirin

Çoğumuz yerden yaklaşık beş buçuk metre uzaklıktaki her şeyi görüyoruz ve fotoğrafçılığınız yalnızca göz seviyesinde yapılırsa, işler sıkıcı görünebilir. Yeni bakış açıları keşfetmek için farklı açılarla deneyler yapın.

Bir sandalyeye çıkın veya çömelin – ilginç bir bakış açısı bulmak için konunuzun üstüne veya altına çıkacak herhangi bir şey. Bunu sık sık uygularsanız, dünyayı ve konuları yeni bir şekilde görmeye ve daha ilginç görüntüler yakalamaya daha hazırlıklı olursunuz.

Daha fazla etki için seçici çerçeve oluşturma

Konunuzun ne olduğunu belirleyin ve çerçevede başka ne olduğu konusunda seçici olun.

Bir arkadaşınızın, gün batımının, bir aksiyon sahnesinin, bir olayın veya belirli bir ruh halinin resmini çekmeye çalışıp çalışmadığınızı vurgulayın ve buna vurgu yaparak çerçeveye dahil olanı nasıl ekleyebileceğinizi veya kaldırabileceğinizi düşünün .

Nesneleri fiziksel olarak çerçeveden çıkaramazsanız, başka pek çok seçeneğiniz vardır: konumunuzu veya açınızı özneye göre değiştirin. İçeri veya dışarı doğru hareket ettirin veya yakınlaştırın veya uzaklaştırın. Dikkat dağıtıcı unsurları odağın dışında tutmak için daha geniş bir açıklık kullanın. Her şey bulanıklaşırken, nesneyi odakta hareket halinde tutan bir çekim görüntüsü deneyin.

33- Dikey çekimler için kameranızı çevirin

Kameranızı yatay yönde tutmak daha doğaldır (görüntü daha uzun olduğundan daha geniş dir ), bu nedenle portre çekerken veya dikey konumda çekimi unutmak kolay olabilir.

Farklı bir görünüm için kameranızı dikey olarak döndürmeyi hatırlayarak aktif olarak karıştırmayı deneyin. Bu, sizi diğer olasılıklara açık olmak konusunda zihniyette tutar. Bu genellikle fotoğrafların da iyileşmesine neden olabilir!

34- Öncü satırlardan yararlanın

Zayıf kompozisyona sahip bir fotoğraf, izleyicilerin neye odaklanmaları gerektiği konusunda kafasını karıştıracaktır. Fotoğrafta önde gelen çizgileri kullanmak, özellikle güçlü ve belirgin çizgilerle izleyicinin gözlerinin nereye hareket ettiğini kontrol etmeye yardımcı olabilir.

Yakınlaşan çizgiler derinlik oluşturur ve izleyiciyi çizerken eğri çizgiler sizi çerçevenin etrafına götürebilir ve sonunda ana konuya inebilir.

35- Alan derinliğine dikkat edin

Kompozisyonunuza başka bir boyut eklemek için, alan derinliğinin farkında olun. Fotoğraftaki alan derinliği, odak düzleminin o düzlemden uzaktaki her şeyle ne kadar keskin olduğunun ilişkisidir.

Alan derinliği, büyük ölçüde ayarladığınız açıklık boyutu ve nesneye olan mesafeniz ile belirlenir. Daha geniş diyafram açıklıkları alan derinliğini vurgular ve konunuza daha da yakınlaşır.

36- Ustalardan kompozisyonu öğrenin

Bir sanat galerisini ziyaret edin, çevrimiçi bakın veya bazı sanat kitapları bulun ve sanat dünyasının ustalarından kompozisyon çalışın. Fotoğrafın ustalarını da unutma.

Bu sanatçılar genellikle bir çerçeve içinde çalışırlar ve yılların uzmanlığı sayesinde kompozisyon hakkında kararlar verirler. Ne yaptıklarını inceleyin ve sevdiğiniz (veya sevmediğiniz) bazı göstergeleri almaya çalışın.

37- Konunuza biraz boşluk verin

Oluştururken nesnenin içinde hareket ettiği yönü düşünün ve orada fazladan boşluk bırakın. Çerçevelerseniz, konunuzun çerçevenin dışında hareket etmesi için hiçbir yer kalmayacaksa, izleyici için doğal olmayan bir his yaratabilir.

Yeni Başlayanlar İçin fotoğrafçılık

38- Çerçeveyi doldur

Çok fazla boş alan bıraktığınızda veya çok fazla yakınlaştırdığınızda, konunuzu tüm resme göre çok daha küçük yapar. Bu, konunuzun önemini vurgulamaktadır ve izleyicilerin konunuzun gerçekte ne olduğunu belirlemesini zorlaştırabilir.

Yaklaşarak veya yakınlaştırarak bunu düzeltin.

39- Fotoğrafçılık: Ayrıntıları ayır

Bazen, ne kadar geriye gittiğinizden veya hangi kamera lensini kullandığınızdan bağımsız olarak, çerçeveye sığmayacak kadar büyük sahnelerle karşılaşırsınız. İstediğiniz fotoğrafın kırpılmış bir versiyonunu çekmek için yetinmeyin.

Odaklanabileceğiniz benzersiz ayrıntılara veya özelliklere bakın ve her şeyi çerçeveden çıkarın. Bu, başlamak için de iyi bir sahneniz olmadığı durumlarda gizli mücevherleri ortaya çıkarabilir.

40- Tüm bu kompozisyon kurallarının tam tersini deneyin

Bu kuralların her biri için, onları göz ardı eden ve yine de güzel çıkan fotoğraflar var.

Belki de konunuzu kenarlara yaslayarak gerginlik yaratmak istersiniz. Belki bir dizi ölü merkezi vurmak ve üçte birinin kurallarını göz ardı etmek istersin. Kuralları bir rehber olarak kullanın, ancak bunları kırdığınızdan ve yeni bir şey keşfetmeye çalıştığınızdan emin olun.

Kamera ayarları ve özellikleri

41- Fotoğrafçılık: kullanmayı öğrenin

Çoğu insan bunu atlar, ancak kameranızın histogramını anlamak için sadece 10 dakika harcamak fotoğraflarınızda büyük bir fark yaratabilir.

Kullanılmaz fotoğrafların parlak beyazlara aşırı maruz kalmasından ve düşük ışık koşullarında karanlık detayların az pozlanmasından kaçınmanıza yardımcı olur.

42- Fotoğrafçılık: + JPEG ile çekim yapın

Dijital SLR fotoğraf makinelerinin çoğu, bazılarını ikinizi çekmenize izin veren RAW veya JPEG formatında çekim yapma imkanı sunar. RAW dosyalar JPEG’lerden çok daha büyüktür, ancak JPEG’i düzenlemeye göre daha az kalite kaybıyla pozlama, beyaz dengesi ve renkler gibi şeyleri (bir noktaya kadar) düzeltmenize izin veren sıkıştırılmamış resimlerdir. yerine.

Hem RAW hem de JPEG formatta çekim yapın ve çektiğiniz çekim iyi ise, sadece RAW sürümünü silebilirsiniz.

43- Fotoğrafçılık: Tahmin edilemeyen konular için seri çekim modunu kullanın

Çocuklar, evcil hayvanlar, vahşi yaşam ve diğer birçok konu öngörülemez olabilir. Gittiğiniz anı yakalama şansınızı artırmak için fotoğraf makinenizdeki seri çekim modunu kullanın. Seri çekim modu, deklanşör düğmesini basılı tutarken kameranızın sürekli olarak görüntü çekmesini sağlar.

Bu aynı zamanda grup fotoğrafları gibi şeyler için de yararlı olabilir – kimsenin gözünü kırpmayan birini bulmak için bir dizi çekim arasından seçim yapabileceksiniz!

Seri çekim moduna ek olarak, pozlamadan ödün vermeden resmin doğru görünmesini sağlamak için doğru enstantane hızına sahip olduğunuzdan emin olmak istersiniz.

En çok çektiğiniz fotoğraflar için deklanşör hızlarını unutmayın: 
Uçan bir kuş, 1/2000 sn 
Spor yapan çocuklar, 1/500 sn 
Yürüyen insanlar, 1/250 sn 
Evcil hayvan portreleri, 1/125 ila 1/500 sn 
Hareket bulanıklığını göstermek için atlıkarınca, ⅛ ila 1/60 saniye

44- En iyi efekt için doğru çekim modunu kullanın

Açıklık önceliği – Genellikle A veya Av olarak etiketlenir. Alan derinliği üzerinde kontrol yapmak istediğinizde veya fotoğraflarınızın netleme düzleminden farklı mesafelerde ne kadar keskin göründüğünü görmek için bu modu kullanın.

Deklanşör önceliği – Genellikle S veya Tv etiketli. Vahşi yaşam, çocuk sporları, insanlar veya araçlar gibi hareketli bir şeyi yakalamaya öncelik vermek istediğinizde deklanşör önceliğini kullanın.

Program modu – Açıklık ve deklanşör ayar kombinasyonunu istediğiniz efekt için ayarlayabilmeniz ve uygun pozlamayı elde edebilmeniz dışında, tamamen otomatik moda benzer. Gerektiğinde esnek bir şekilde düzgün şekilde pozlanmış bir çekim yaptığınızdan emin olmak istediğinizde bu iyidir.

45- Dahili flaşı birincil ışık kaynağı olarak kullanmayın

Dahili flaşı birincil ışık kaynağı olarak kullanmak, çok sert gölgeler ve kusursuz bir görünüm yaratabilir.

Genellikle sert güneş ışığının tüm nesneniz boyunca koyu gölgeler çıkarması gibi dolgu flaşı olarak kullanışlıdır. Ayrıca, etrafta neredeyse hiç ışık olmadığında acil durumlarda yardımcı olur ve yalnızca bir şeyin görüntüsünü yakalamak istersiniz – o zaman bile, konunuz üzerinde kesintisiz gölgeler ve vurgulamalar yaratır.

fotoğrafçılık

46- Olabildiğince çok otomatik mod kullan

Beyaz dengesini ve ISO ayarlarını otomatik olarak bırakın. Yeni bir fotoğrafçıysanız, yalnızca tek bir pozlama için endişelenecek çok fazla ayara sahip olmak, birçok fotoğraf fırsatından mahrum kalmanıza neden olabilir. Yapabileceklerinizi otomatikleştirin ve diğer becerileriniz üzerinde çalışın.

47- Doğru Beyaz Dengesi ayarını kullanın

Işık koşulları değiştiğinde gözlerimiz otomatik olarak adapte olur. Dijital kamera sensörleri aynı şeyi yapamadığından görüntülerin çok mavi veya sarı görünmesini engellemek için beyaz dengesi ayarlarını yapmak zorundayız.

Renk sıcaklığı Kelvin ölçeğinde ölçülür. Çoğu kamera için bu kamera ayarını otomatik olarak bırakabilirsiniz, ancak bazen kameranız karmaşık aydınlatma durumlarını bulamadığında beyaz dengesini manuel olarak ayarlamanız gerekir.Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

82
11 paylaş, 82 points

Tepkileriniz Nedir?

Nefret Nefret
2
Nefret
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
10
Şaşırtıcı
Başarısız Başarısız
6
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
5
Eğlenceli
Aşk Aşk
13
Aşk
Çok komik Çok komik
1
Çok komik
Aman Tanrım Aman Tanrım
10
Aman Tanrım
Başarılı Başarılı
6
Başarılı

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Format Seç
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmak isteyen bir dizi soru
Bilgi yarışması
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullanmak
Öykü
Gömülü ve Görseli Biçimli Metin
Oylama
En iyi liste maddesine karar vermek için oy kullan ya da oy kullan
Video
Youtube, Vimeo or Vine videoları
Müzik
Soundcloud veya Mixcloud Embed
Resim
Fotoğraf veya gif
Gif
Gif formatı