Trans Yağlar Hakkında Bilmeniz Gereken Şeyler


60
6 paylaş, 60 points

Doğal trans yağlar her dönemde sağlıklı bir diyetin bir parçası olmuştur. Bu bileşenler ruminant hayvanlardan alınır ve süt ürünlerindeki bütün yağların% 2 ila% 5’ini ve sığır ve kuzudaki tüm yağların% 3 ila% 9’unu temsil eder. Genellikle endüstriyel olarak adlandırılan yapay trans yağlar, yiyeceklerin raflarda daha uzun süre dayanmasına yardımcı olmak için özel olarak işlendikten sonra ortaya çıkan yağlardır ve sağlığınıza ciddi şekilde zarar verirler.
Doğal trans yağlarTüm trans yağların çok tehlikeli olduğunu ve kaçınmaya değer olduklarını düşünüyoruz. Ama bu doğru değil! Doğal trans yağlar yapay olanlardan daha az sağlıksızdır ve aslında bazı yararları vardır! Bazı araştırmalar yapıldıktan sonra , bilim adamları sığır ve süt ürünlerinde bulunan hayvansal yağların obezite, kalp hastalığı ve diyabetle ilişkili risk faktörlerini bile azaltabildiğini söyleyebilirler!Bu yüzden trans yağları tamamen rasyonunuzdan dışlamanıza gerek yok, ancak doğal olanları yemeye devam etmek önemlidir. Doğru tarifleri kullanırsanız, kurabiyeler ve kek de sağlıklı olabilir. Örneğin, margarin yerine tereyağı kullanın. Ancak makul tüketimi unutmayın!
Trans Yağlar Hakkında Bilmeniz Gereken Şeyler 1
Yapay trans yağlarBunlar vücudunuz için çok zararlı ve tehlikelidir. Öyleyse, düzenli olarak yerseniz ne yapabileceklerini konuşalım.

1. kalp hastalığı riskiAraştırmalar , yüksek trans yağ alımının koroner kalp hastalığı ve felç riskini arttırdığını kanıtlıyor. Aslında hesaplanan koroner ölümlerin% 23 oranında, 1985 ile 1995 yılları arasında trans yağ tüketimindeki azalma düşüşe yol açtı olabileceğini gösteriyor! Bu, yılda 20.000 koroner ölümün yaklaşık 4.600’üne eşittir. Çılgınca görünüyor, ama doğru beslenme kadar basit bir şey her yıl binlerce insanın hayatını kurtarabilir.
Trans Yağlar Hakkında Bilmeniz Gereken Şeyler 2
2. Vasküler hastalık ve kanser riskiİyi yağlar sadece 4 hafta boyunca trans yağlarla değiştirildiğinde, iyi kolesterol % 21 oranında azaltılmıştır . Arterlerin genişleme kabiliyeti de% 29 oranında azaltıldı. Kanser riski de mümkündür, ancak şimdilik bu konu hala araştırılmaktadır.
Trans Yağlar Hakkında Bilmeniz Gereken Şeyler 3
3. Diyabet riskiBu konudaki çalışmalar henüz tamamlanmamıştır ve doğrudan bir ilişki kanıtlanmamıştır, ancak en fazla trans yağ tüketenlerin% 40 oranında daha yüksek bir diyabet riski bulunduğunu ortaya çıkaran 80.000’den fazla kadının analizleri yapılmıştır . Böyle sonuçlar gördüğünüzde sonuç çıkarmamak zor.
Trans Yağlar Hakkında Bilmeniz Gereken Şeyler 4
4. inflamasyon riskiVe nihayet tüm testler ve araştırmalardan sonra, trans yağların iltihaplanmaya yol açtığı kanıtlanmıştır . Herkes bir ya da başka bir inflamasyon yaşadı ve yaşam kalitemizin böyle bir şeyden nasıl olumsuz etkilenebileceğini anlayabilmelidir.
Trans Yağlar Hakkında Bilmeniz Gereken Şeyler 5
5. Kilo alma riskiKötü trans yağlar her zaman kilo alımına neden olur ! Yediğin bile aynı kalori miktarını sağlıklı gıdalar ile yaptığınız gibi, yine kilo kazanacaktır. Günlük kalori alımınızı kontrol etmek çok önemli olsa da, trans yağları diyetinizden dışlamak daha da önemlidir. Vücudunuzu formda tutmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda kötü kolesterol seviyesini düşürmenize de yardımcı olur.
Trans Yağlar Hakkında Bilmeniz Gereken Şeyler 6
6. Asit reflü riskiKötü trans yağlar asit reflü tetikleyebilir ve durumunuzu daha kötü hale getirebilir.Ayrıca avokado, ceviz ve zeytinyağı gibi sağlıklı yağları tüketmek daha iyi. Karnına iyi bak, sana teşekkür edecek. Asit reflü  her zaman kötü yağları dışlar.
Trans Yağlar Hakkında Bilmeniz Gereken Şeyler 7
Kötü trans yağları nasıl önleyebilirim?Trans yağlardan kaçınmak çok önemlidir, ancak modern dünyada bunlardan birçoğu vardır ve bazen şüphelenmeyeceğiniz ürünlerde saklanabilirler. İşte vücudunuzu sağlıklı tutmak için bazı çözümler.

1. Bazı yiyecek türlerinden kaçının.Dondurulmuş gıdalar, kızarmış gıdalar, fıstık ezmesi, margarin, çörek, hamburger, mayonez ve kraker gibi ürünlerden kaçının . Konserve yiyecekler, hazır yiyecekler veya kutulu yiyecekler almaktan kaçınmak daha iyidir. Eğer tereyağı ve margarin arasında bir seçim yapacaksanız, tereyağı satın almak daha iyidir  . Modern margarin türleri yüksek miktarda trans yağ içerir. Tereyağı, çalkalama kreması ile yapılan bir süt ürünüdür ve margarin, tereyağını taklit etmek için icat edilmiş bir üründür.

2. Ürün etiketlerini okuyun!Gıda şirketleri için, trans yağlar faydalıdır çünkü onlarla yapılan ürünler daha uzun raf ömrüne sahiptir. Çok sık olarak, bu yağlar ucuz hurma yağı kullanımından kaynaklanmaktadır.Satın aldığınız ürünlerin etiketlerinde beslenme gerçeklerini kontrol etmek her zaman iyi bir fikirdir. Bunu bir alışkanlık haline getirin, vücudunuz size teşekkür edecek. İşletme gıda doğal katı içerebilir, ancak sayı trans yağ 100 g ya da <% 0.1 başına 0.1g daha az olmalıdır.
Trans Yağlar Hakkında Bilmeniz Gereken Şeyler 8
3. Taze ürünlerle pişirin ve kendi öğle yemeğinizi hazırlayın.Sağlıklı beslenmenin başarılması o kadar zor değil. Sadece malzemelere ve pişirme yöntemlerine güvendiğiniz yerlerde yiyin. Ve en iyi çözüm kendi yemeğinizi pişirmektir. Özellikle yoğun bir programınız varsa ofise bir öğle yemeği kutusu alın.Trans yağları ve sağlığınızı nasıl etkileyebileceklerini biliyor muydunuz? Aşağıya bir yorum yaz ve bu makaleyi arkadaşlarınla ​​paylaş!
Trans Yağlar Hakkında Bilmeniz Gereken Şeyler 9Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

60
6 paylaş, 60 points

Tepkileriniz Nedir?

Nefret Nefret
13
Nefret
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
8
Şaşırtıcı
Başarısız Başarısız
4
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Aşk Aşk
10
Aşk
Çok komik Çok komik
12
Çok komik
Aman Tanrım Aman Tanrım
8
Aman Tanrım
Başarılı Başarılı
4
Başarılı

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Format Seç
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmak isteyen bir dizi soru
Bilgi yarışması
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullanmak
Öykü
Gömülü ve Görseli Biçimli Metin
Oylama
En iyi liste maddesine karar vermek için oy kullan ya da oy kullan
Video
Youtube, Vimeo or Vine videoları
Müzik
Soundcloud veya Mixcloud Embed
Resim
Fotoğraf veya gif
Gif
Gif formatı