Turistlerin Görmediği Antik Maya Şehirlerinde 10 Gizli Mekan


75
8 paylaş, 75 points

Maya, hala görkemli yapılarında saklanan ve yüzlerce hiyeroglifte şifrelenmiş bir sürü sırrı geride bıraktı. Bütün yapılar dikkatle incelenmemiştir. Her yıl, arkeologlar ve araştırmacılar kutsal cenotes ve mağaraların derinliklerine gömülmüş tapınak komplekslerinin duvarlarının arkasına gizlenmiş gizemleri ortaya çıkarmak için en gelişmiş teknolojileri kullanırlar.
1. Kukulkan Tapınağı, Chichen ItzaPiramidin, ilk olarak 1880’de çekilmiş olduğu, neredeyse ormanda tamamen gizlenmiş olduğu yer burası. Kukulkan’ın toplam 9 basamaklı ve 4 merdivenli, toplam 365 adımı, yılın gün sayısına eşittir.
Turistlerin Görmediği Antik Maya Şehirlerinde 10 Gizli Mekan 1
Sonbahar ekinoksu ve vernal ekinoks sırasında, saat 1:00’den  sonra, piramidin korkuluk üzerine bir yılanın sürünen bir gölgesi görülebilir. Mart ayında, aşağı doğru, Eylül ayında yukarı doğru hareket ediyor. Yanılsama neredeyse 3 saat devam ediyor ve bu kadar eşsiz bir olayı görmeye gelen binlerce turisti buraya çekiyor.
Turistlerin Görmediği Antik Maya Şehirlerinde 10 Gizli Mekan 2
Maya’nın bir başka gizemi de piramidin içinde gizlidir. Taşların üst katmanını kaldırırsanız, daha küçük boyutlu ve hatta ikinci piramidin içinde üçüncü bir küçük piramidin daha başka bir piramidi görürsünüz ; İçinde gizli bir oda var.Son zamanlarda araştırmacılar toprağın manyetosferik keşfini kullandılar ve Kukulkan’ın piramidinin 65 metre altında bir yeraltı gölü buldular. Bu Maya kutsal cenotes biri olabilir. Arkeologlar suyun yakın zamanda piramidin tahrip olmasına yol açarak zemini gevşetebileceğine inanıyorlar.
Turistlerin Görmediği Antik Maya Şehirlerinde 10 Gizli Mekan 3
Bütün piramit bir çeşit rezonatör olarak hizmet eder. Insanlar onun merdivenlerden yukarı gittiğinizde, içeride, edebilecek tek duymak kutsal kuş Quetzal çağrılarına benzer sesler. Kuş yerel ormanlarda yaşadı ve Maya arasında kutsaldı. 2006’da bir turist merdivenlerden düştü; Kazadan sonra, piramit halka açıktı. Bugün, sadece mesafeden bakabilirsin.
Turistlerin Görmediği Antik Maya Şehirlerinde 10 Gizli Mekan 4
2. Balancanché mağaralarıBurası genellikle Chichen Itza boyunca klasik turist güzergahı dahil değildir, ama gizemli atmosferi büyüleyici. Balancanché mağaralar Maya tapınak kompleksi 1,8 mil bulunmaktadır. Ad, Maya’nın 3.000 yıldan uzun bir süre önce dini törenleri gerçekleştirdiği “kutsal jaguar tahtının mağarası” na tercüme eder.
Turistlerin Görmediği Antik Maya Şehirlerinde 10 Gizli Mekan 5
1959’da yerel rehber José Humberto Gómez, mağara pasajlarından birinde mühürlü bir giriş buldu. İçinde birçok eski eserler ile birlikte “jaguar tahtına” sahip kutsal bir kutsal yer bulunuyordu.
Turistlerin Görmediği Antik Maya Şehirlerinde 10 Gizli Mekan 6
Mağara kompleksindeki en ünlü odalardan biri Maya Dünya Ağacı veya Maya Hayat Ağacı’nın odasıdır. 3D model, merkezdeki bir kireçtaşı kolonuna sahip tüm mağarayı göstermektedir. Mayan Dünya Ağacını sembolize ediyor – gökleri ve yeraltı dünyasını birbirine bağlayan bir eksen.
Turistlerin Görmediği Antik Maya Şehirlerinde 10 Gizli Mekan 7
3. Cenote Ik KilChichen Itza’dan dönüşte, turist otobüsleri genellikle kutsal Maya cenote Ik Kil tarafından durmaktadır . Maya bu cenote’yi kurban ritüelleri için bir yer olarak kullandı.
Turistlerin Görmediği Antik Maya Şehirlerinde 10 Gizli Mekan 8
Arkeologlar 130 m derinlikte insan iskeletlerini, kemiklerini ve antik Maya mücevherlerini buldular. Bugün burada yüzlerce turist ziyaret edebilirsiniz.
Turistlerin Görmediği Antik Maya Şehirlerinde 10 Gizli Mekan 9
4. Coba piramitleriAntik Maya piramitlerine yapacağınız gezileri yapılardan birine tırmanmadan ve etkileyici bir fotoğraf çekmeden hayal edemiyorsanız, antik kent Coba’yı ziyaret etmek istersiniz. 135 metre yüksekliğindeki piramit El Castillo burada; 120 gerçekten dik adımı kullanarak yukarı çıkabilirsiniz.

Zirveye tırmanmayı başarırsanız, antik kentin harika bir manzarasını görürsünüz ve hatta ritüel odasının içine bir göz atabilirsiniz; Maya orada fedakârlık yapardı.
Turistlerin Görmediği Antik Maya Şehirlerinde 10 Gizli Mekan 10
5. Antik kent TulumYucatan yarımadasının 40 mt  uçurumlarında Karayip Denizi kıyısında bulunan tek Maya kentidir. Tulum , “Şafak Şehri” anlamına gelen “Zama” olarak adlandırılıyordu. Diğer Maya şehirlerinden farklı olarak, şehir, şehri kuzeyden gelen göçebe kabilelerin saldırılarına karşı koruyan geçirimsiz duvarlarla çevriliydi.
Turistlerin Görmediği Antik Maya Şehirlerinde 10 Gizli Mekan 11
Antik yapıların yanı sıra, berrak okyanus suyu ile güzel beyaz kumlu plajlar çok sayıda turist çekmektedir; Hava özellikle yılın en keyifli.
Turistlerin Görmediği Antik Maya Şehirlerinde 10 Gizli Mekan 12
6. Sihirbaz Piramidi, UxmalUxmal sihirbazın 130 mt uzunluğunda piramidi ; diğer adı Cüce Piramidi’dir. Aslına bakılırsa, sadece bir piramit değil, 5 tanesi yüzyıllar boyunca birbirlerinin üzerine inşa edilmişlerdir. Eski Maya efsanesine göre, piramit bir gecede Itzamna adlı bir büyücü-tanrı tarafından yaptırılmıştır. Daha sonra yerel tanrı oldu.
Turistlerin Görmediği Antik Maya Şehirlerinde 10 Gizli Mekan 13
7. Yazıtlar Tapınağı, PalenqueMabet, mahalli yöneticinin kabiri üstüne inşa edilmiştir; iç duvarları 617 hiyeroglif ile yazılmış ; bir bölümü hala çözülmemiş. Piramidin tepesinde 3 odacıklı bir salon bulunmaktadır. 1949’da, odalardan biri, hükümdarın mezarına külüstür hazineler veyapıtlar ile dolu mukaddes bir geçit verdi.
Turistlerin Görmediği Antik Maya Şehirlerinde 10 Gizli Mekan 14
Turistlerin mezarın içinde yürümelerine izin verilmiyor, ancak Meksika’daki Ulusal Antropoloji Müzesi’nde sergilenen kopyayı görebilirsiniz.
Turistlerin Görmediği Antik Maya Şehirlerinde 10 Gizli Mekan 15
8. Maya şehri YaxchilanAntik şehir Yaxchilan’ın kalıntıları , Guatemala sınırındaki Palenque’ye arabayla 4 saat mesafededir. Yakın saate kadar, şehirden 90 mil yarıçap içerisinde hiçbir yol yoktu. Buraya ulaşmanın tek yolu ufak bir uçak kiralamaktı, fakat 1990’da Meksika hükümeti yolu inşa etti ve eşi benzeri olmayan kalıntılara erişim sağladı. Burada nerdeyse 50 antik yapıyı keşfedebilir, heykel koleksiyonlarını araştırabilir ve antik Maya hiyerogliflerini kendiniz deşifre etmeye çalışabilirsiniz.
Turistlerin Görmediği Antik Maya Şehirlerinde 10 Gizli Mekan 16
9. Bonampak’ın duvar resimleriYaxchilan çevrelerinde tespit edilen bir farklı antik kent, 1946’da Amerikan fotoğrafçısı Giles Healey doğrulusunda hasbelkader keşfedildi. Bonampak, sözcüklerin tam manasıyla ”boyalı duvar”  gelmektedir. Bugün bu yer, dünyanın muhtelif yerlerindeki mabet odalarındaki mükemmel duvar fotoğraflarıyla bilinir. Duvar fotoğrafları, Maya yöneticilerini, kişileri, müzisyenleri, savaşları ve kurban etme eylemlerini tasvir ediyor.
Turistlerin Görmediği Antik Maya Şehirlerinde 10 Gizli Mekan 17
10. Büyük Jaguar Tapınağı, TikalAntik Maya kenti sadece 1848 yılında keşfedilmiş, ancak hükümdarın mezarının gizlice kapatılmış girişi sadece 1962’de bulunmuştur. Arkeologlar tapınağın çatısından gizli bir tünel saklayarak mezara girmişlerdir. Orada cetvelin göğsünde jaguarlar, inciler, mücevherler ve hatta 8 lb’lik bir kolye bile bulmuşlardı.Maya takviminin son gününün kutlanmasının bir parçası olarak 21 Aralık 2012’de, modern Maya tapınağın önünde bir ateş töreni düzenledi; Törene 3.000’den fazla kişi katıldı.Maya şehirlerini ve tapınaklarını ziyaret etmek ister misiniz? Zaten orada bulundunuz mu? Düşüncelerinizi yorumlarda bizimle paylaşın.
Turistlerin Görmediği Antik Maya Şehirlerinde 10 Gizli Mekan 18Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

75
8 paylaş, 75 points

Tepkileriniz Nedir?

Nefret Nefret
9
Nefret
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
4
Şaşırtıcı
Başarısız Başarısız
13
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
12
Eğlenceli
Aşk Aşk
6
Aşk
Çok komik Çok komik
8
Çok komik
Aman Tanrım Aman Tanrım
4
Aman Tanrım
Başarılı Başarılı
13
Başarılı

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Format Seç
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmak isteyen bir dizi soru
Bilgi yarışması
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullanmak
Öykü
Gömülü ve Görseli Biçimli Metin
Oylama
En iyi liste maddesine karar vermek için oy kullan ya da oy kullan
Video
Youtube, Vimeo or Vine videoları
Müzik
Soundcloud veya Mixcloud Embed
Resim
Fotoğraf veya gif
Gif
Gif formatı