İstediğinizi Unutmanıza Yardımcı Olabilecek 5 Psikolojik Teknik


80
8 shares, 80 points

Psikolojik teknik olarak bir şeyleri hatırlamakta her zaman çok iyi değiliz çünkü bir kapıdan geçmek bile  odaya girdiğimizi unutmamızı sağlıyor . Ama bir şekilde, unutmak istediğimiz bazı olaylar sonsuza dek aklımızda kalmış ve onlardan kurtulmak imkansız. Bu, kapı hafıza kaybımızı daha da haksız kılan şeydir.

21. yüzyılda bile, bilim insanlarının zihinlerimizin çalışmaları hakkında açıklayamadıkları birçok şey var. Bizi kötü bir anıdan ya da zamanın% 100’ünü çalıştıran “unutma” stratejisinden kurtarabilecek bir hap yok, ancak Nestfun size yardımcı olabilecek birkaç teknik araştırdı ve topladı.

1. İpucu: Tekrar tekrar düşünün ve durun.

İstediğinizi Unutmanıza Yardımcı Olabilecek 5 Psikolojik Teknik
© depositphotos.com   © depositphotos.com 

Annenizin telefon numarasını hatırlamak istiyorsanız, hafızanıza koymak için muhtemelen tekrar tekrar tekrar edersiniz. Şeyleri unutma tekniği tam tersi şekilde çalışır: bellek her zaman aklınıza geldiğinde, onu atın . Ayrıca , hatırlamak istemediğiniz hafızaya geri dönmemek için başka bir şey hakkında düşünmeye zorlayabilirsiniz . Bunu yeterince sık yaparsanız, bellek muhtemelen sadece bir gün kaybolur .

2. İpucu: Psikolojik Teknik: İçeriği değiştirin.

İstediğinizi Unutmanıza Yardımcı Olabilecek 5 Psikolojik Teknik
© depositphotos.com  

Kötü hafızanızı düşünürken, muhtemelen nerede olduğu, kaç yaşında olduğunuz, ne giydiğiniz veya kimlerle birlikte olduğunuz gibi – temelde durumun bağlamı gibi birçok ayrıntıyı hatırlayabilirsiniz. Araştırmacılar, herhangi bir hafızanın deneyim bağlamına bağlı olduğunu keşfettiler ve bağlam bunu hatırlamamıza yardımcı olur . Bu nedenle, unutmak istiyorsanız, bağlam  değiştirilmelidir .

Gerçekte olmayan bazı tartışmalı detaylar eklemeye çalışın ve farklı koşullarda durumu düşünmeye başlayın. Sonunda, zihninizi o kadar karıştırırsınız ki, hafızayı kafanızdan dışarı iter.

3. İpucu: Daha güçlü bir hafıza oluşturun.

İstediğinizi Unutmanıza Yardımcı Olabilecek 5 Psikolojik Teknik

Bu numara sadece unutmak istediğiniz bir şeyi deneyimledikten hemen sonra yaparsanız çalışacaktır. Hatırlamak istemeyeceğiniz bir şey olduktan sonra, o zaman hakkında hatırlayabileceğiniz bir şey yapmalı ve bu daha güçlü olmalıdır.

Örneğin, eski arkadaşınızla garip bir görüşmeniz varsa, gidip uzun süredir istediğiniz bir şeyi satın alabilir, bir eğlence parkına gidebilir ya da fiziksel bir temas olumlu olduğu için sevilen biriyle kucaklaşabilirsiniz. ruh sağlığı üzerindeki etkisi . Ve tabii ki, dikkatinizi dağıtırken, olanları düşünmeye devam etmemelisiniz , aksi takdirde ek bağlamı sağlayarak unutmayı zorlaştırırsınız.

4. İpucu: Zihninizi olumlu bir yönü ile dikkatinizi dağıtın.

İstediğinizi Unutmanıza Yardımcı Olabilecek 5 Psikolojik Teknik
© depositphotos.com  

Her ne zaman kötü şeyler aklınıza gelirse, kötü bir hafızayı iyi bir taneyle değiştirmek için olumlu olan benzer bir şeyi hatırlamaya çalışın . Örneğin, arkadaşlarınıza aptalca bir şey söylediyseniz ve bu anı unutmak istiyorsanız, gerçekten çok zeki veya esprili bir şey söylediğinizde bazı durumları hatırlayın. Unutmak istediğiniz hafızayı her hatırladığınızda yapın ve sonunda en son hatırlarsınız.

5. İpucu: Perspektifi değiştirin.

İstediğinizi Unutmanıza Yardımcı Olabilecek 5 Psikolojik Teknik

Bazen düşünmemeliyiz diye düşünür ve endişeleniriz. Bizim duygular böylece, bize hafızayı unutmak için izin vermeyin,  anahtar burada durum hakkında duygusal olma durdurmaktır . Hafızanızı analiz edin ve farklı bir bakış açısıyla düşünmeye çalışın. Belki de kötü bir şey olmadı ya da belki de iyi bir şeye yol açtı.

Kendinizi ikna edemiyorsanız ve bir başkasının görüşüne ihtiyacınız varsa, o zaman birisini hafızadan bahsedin. Belki de kişinin tepkisi, şeyleri fazla düşündüğünüzden ve güvencenizin ortadan kalkacağından, hafızanın da kaybolmasına izin vereceğinden emin olabilir.

Bir şey yapabilseydin, şimdiye kadarki en güçlü belleği yapmak için ne yapardın? Çılgın hayallerini bizimle paylaş!Like it? Share with your friends!

80
8 shares, 80 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
4
Nefret
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
12
Şaşırtıcı
Başarısız Başarısız
8
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
6
Eğlenceli
Aşk Aşk
1
Aşk
Çok komik Çok komik
2
Çok komik
Aman Tanrım Aman Tanrım
12
Aman Tanrım
Başarılı Başarılı
8
Başarılı

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir