Muhtemelen Yanlış Anladığınız 15 Film Sonunu Açıklıyoruz


77
8 shares, 77 points

Film sonları genellikle izleyicilerine karşı gizemli kalır ve aralarında çok fazla tartışmaya neden olur. Yönetmenin son sahneden ne kastettiği hakkında hiçbir fikrimiz olmayabilir veya özellikle metafor ve alegoriler kullanıyorlarsa, yaratıcının düşüncesini yanlış anlayabiliriz. Ve film hakkındaki son izlenimimiz, son sahneleri nasıl anladığımızla doğrudan bağlantılı.

Nestfun , anlaşılması en zor olan film sonlarına ışık tutmaya karar verdi. Belki bu hikayelerin bazılarını tamamen yeni bir açıdan görmenize yardımcı olabilir.

Arrival, 2016

© Arrival / Paramount Pictures

Denis Villeneuve’nin filminin öyküsü ilerlerken, izleyicilere birçok ipucu veriyor, ancak asıl fikir sonuna kadar açıklanmadı. Bu bilim-kurgu draması tamamen kapalı döngülerden oluşuyor, başka bir deyişle hikaye başladığı yerde biter ve bittiği yerde başlar. İzleyiciler, filmin ana karakterin geçmişi olan dil bilimci Louise Banks ile başladığını düşünebilirler, ancak sonunda bu bölümlerin geleceğinden geldiğinin farkındayız. Amy Adams’ın karakteri heptapodların doğrusal olmayan dilini anlamayı öğrendikten sonra, zaman onun için bir çember haline geldi.

Ölü kızı hakkındaki geri dönüşleri ve filmin başında gördüğümüz kocasıyla boşanması henüz başına gelmedi. Louise geleceğini gördü ve çocuğunu ve sevgisini kaybedeceğini bilmesine rağmen hiçbir şeyi değiştirmemeye karar verdi . Bu filmin ana fikri: zaman sadece düz bir çizgi değil. Heptapodların yaptığı zamanı görürseniz, tamamen farklı görünür. Ve her insan kendi kaderini tanımlar.

anne! , 2017

Muhtemelen Yanlış Anladığınız 15 Film Sonu: Anne-2017
© anne! / Paramount Resimleri  

“Memnunlar. Her şeyi farklı şekillerde anladılar. ”Javier Bardem’in karakteri, okuyucuların kitabına verdiği tepkileri anlatıyor. Aynısı bu filmi izleyen insanlar için de söylenebilir. Darren Aronofsky’nin psikolojik gerilim filminin yayınlanmasından sonra, internet olayın farklı algıları ve bu filmin sonunun yorumlanmasıyla doluydu. Neredeyse bu yönetmenin filmleri sembolizm ve anne ile doludur Istisna değil. Hikayenin özünde insanlığın doğaya karşı ne kadar şiddet kullandığı ve filmin kendisinin de bir incil masal olduğu fikridir .

Variety’ye verdiği röportajda Darren Aronofsky, Javier Bardem’in filmdeki Tanrı’yı ​​canlandırdığını ve Jennifer Lawrence’ın doğa olduğunu ve evin Dünya olduğunu açıkladı. Doğaya işkence edilir, kullanılır. Ve filmin sonundaki kıyamet, (ev yakıldığı zaman) gezegenimize yönelik şiddetimizin bir sonucudur.

Us, 2019

Muhtemelen Yanlış Anladığınız 15 Film Sonu: Us-2019
© Us / Universal Pictures  

Filmin ana karakterleri, Wilson ailesi, çılgın doppelgangerleri tarafından saldırıya uğradı. Yakında, izleyiciler saldırganların yeraltında yaşayan gölgeler denilen bütün bir klon ordusunun bir parçası olduğunu öğrendiler. Filmin son sahnelerinde, Lupita Nyonogo’nun karakteri, korkutucu doppelganger’ını, film boyunca gözüken bir zindana götüren bir ayna labirentine kadar takip eder. Karakterler arasındaki kavgadan sonra Adelaide’nin çocukluğundan bir geri dönüş görüyoruz ve aslında onun bir doppelganger olduğunun farkındayız. Çocukken yüzeye çıkmayı başardı ve gerçek kız yeraltında kaldı.

Bu hikaye bükümünde ana karakterin ve korkularının neden bu kadar değiştiğini açıklıyor. Şimdi, yetişkin Adelaide’nin neden sahile gitmekten korktuğu açıktır: zindanın girişinin hala orada olduğunu ve oraya geri dönmek istemediğini biliyordu. Ayrıca, gerçek Adelaide’nin neden doppelgangers lideri haline geldiğini anlıyoruz: o konuşabilen tek ordu üyesiydi.

Birdman , 2014

Muhtemelen Yanlış Anladığınız 15 Film Sonu: Birdman-2014
© Birdman / Fox Searchlight Resimleri  

Alejandro Iñárritu’nun aklını yitiren bir oyuncu hakkındaki filminin sona ermesi, anlaşılması oldukça güç. Son sahnede, Riggan’ın kızının boş bir hastane koğuşuna girdiğini ve dışardan gelen sesler ve sirenler ile açık bir pencere gördüğünü görüyoruz. Emma Stone’un karakteri aşağıya bakıyor, yavaşça başını kaldırıp gülümsüyor. Bazı izleyiciler bunun mutlu bir son olduğunu ve Riggan’ın gerçekten uçabileceğini düşündüklerini düşünmüş olmalı. Ama büyük olasılıkla, ana karakter aslında intihar etti ve kızı sadece halüsinasyon görüyor .

Sam, gerçek dünyayla olan bağlantısını kaybediyor ve babasının hala hayatta olduğu bir hayal dünyasına dalıyor. Riggan’ın kızıyla olan ilişkisi bu filmi anlamanın anahtarıdır.

Vanilla Sky, 2001

Muhtemelen Yanlış Anladığınız 15 Film Sonu: Vanilla Sky-2001
© Vanilla Sky / Paramount Pictures  

Her geçen dakikada, Cameron Crowe’un psikolojik filmi gittikçe bükülüyor ve filmin sonunda izleyicilerin ne olduğu hakkında hiçbir fikri yok. Yönetmen kendisi son 20 dakikada cevapları aramamız gerektiği konusunda bize ipucu verdi. Tom Cruise’un karakteri, araba kazasında ölen Julianna’yı gördüğü ve sakat bıraktığı yüzünü gördüğü kabuslardan etkilenir ve bir psikolog şüphelinin öyküsünün hangi bölümünün gerçek olduğunu ve hangi bölümün olmadığını anlamaya çalışır.

David, umutsuz hastaların hayatlarını donarak kurtaran Yaşam Uzatma şirketine gittiğini hatırlıyor. Şirket çalışanları ayrıca hastaları berrak rüyalar görmelerini sağlar. David daha sonra hayallerinin dünyasından memnun olmadığını anladı. Ve filmin sonu ana karakterin tercihi: uyanmak ve gerçek dünyada yaşamak mı istiyor yoksa hayaller dünyasında yaşamak mı istiyor? David, gerçek dünyayı hiç şüphesiz seçer.

Yaşam Kürü – 2017

Muhtemelen Yanlış Anladığınız 15 Film Sonu: Yaşam Kürü-2017
© A Cure for Wellness / 20th Century Fox  

Gore Verbinski’nin geriliminin sonunda Lockhart, uğursuz sağlık merkezinin başkanının, film olaylarından 200 yıl önce doğan ve orada kanlı deneyler yapan İsviçre’li bir baron ve çılgın bir bilim adamı olan Heinrich Vollmer olduğunu tespit etti. Vollmer, yılan balıklarının ürettiği özel bir sıvı kullanarak sonsuz yaşamın iksirini yaratabildi.

Lockhart çılgın adamı yenmeyi başarır ve Hannah ve Vollmer’in kızıyla birlikte sanatoryumu terk eder ve sonunda özgürdür, ancak doğal olmayan gülümsemesi bize psikolojik sağlığının tamamen harap olduğunu söyler. Lockhart sistemle savaşmanın ve modern dünyada buna karşı çıkmanın imkansız olduğunu anlamış görünüyor.

Film Sonu Kafa karıştırıcı: Siyah Kuğu , 2010

Muhtemelen Yanlış Anladığınız 15 Film Sonu: Siyah Kuğu-2010
© Siyah Kuğu / Tilki Projektörü Resimleri  

Filmin epilogunda, Nina (Natalie Portman), gösterinin ilk sahnesinde düşüyor ve ağlarken ikinci sahnede kıyafet değiştirmek için ayrılıyor. Soyunma odasında, sahnede yerini almaya tamamen hazır olan Lily’yi (Mila Kunis) görüyor. Kızlar savaşmaya başlar ve Nina rakibini bir cam parçasıyla delip öldürür. Daha sonra vücudunu banyoda gizler ve ikinci perdesi oynar.

Bundan sonra, soyunma odasında, tamamen yaşayan ve iyi yaşayan Nina, Nina’yı ziyaret eder ve ona iyi bir iş yaptığını söyler. Natalie Portman’ın karakteri, bu süre boyunca kendisiyle savaştığını ve karnında kanaması olduğunu fark ediyor . 3. bölümün sonunda, Nina yönetmenin eline düşer, kan kaybeder ve dansçının kusursuz olmaya çalışarak kendini yaraladığını fark ederiz.

Bird Box, 2018

Muhtemelen Yanlış Anladığınız 15 Film Sonu: Bird Box-2018
© Bird Box / Netflix  

İki çocuklu ana karakter nihayet tapınağa ulaştığında, kör insanlar için bir okul olduğu ortaya çıkıyor. Ve bu çok semboliktir. Mallory nin nehir yollarında seyahatini tamamen gözü kapalı yapan bu körü körüne inancıydı . Film, zayıflığın ne olduğu ve ne kadar güçlü olduğu hakkında düşünmenizi sağlar. Gerçek dünyada, körlük bir sınırlamadır, ancak filmde canavarlara karşı bir korumaydı.

Mallory çocuklarını ancak sevmek için kendini açtığında kurtarabilirdi. Son sahnede, ana karakter oğluna ve kızına isim verir ve kuşları dışarı çıkarır, daha önce kendi etrafında inşa ettiği duvarları takip eder . Bu epilog, hepsinin iyi olacağına dair umut ve inancın metaforu ve kuş kutusu Mallory’nin duygularını içinde tuttuğu kafes.

Gece Hayvanları , 2016

Muhtemelen Yanlış Anladığınız 15 Film Sonu: Gece Hayvanları-2016
© Gece Hayvanlar / Odaklama Özellikleri  

Bir sanat galerisi sahibi olan Susan, eski kocası Edward’dan bir makale alıyor. Bundan önce yazma yeteneğine asla inanmamıştı. Gece Hayvanları adlı romanında, ona kafasının içindeki dünyayı gösterir. Edward, Susan’ı kaybetmenin acısını, kitaptaki ana karakterin eşi ve kızı suçlular tarafından öldürülen Tony Hastings’in acısıyla karşılaştırır. Roman Susan’ın dikkatini çekti ve şunu fark etti: Edward gerçekten yetenekli bir yazar. Büyüsünün altında, eski kocasıyla tanışmayı ister ve anında kabul eder.

Onunla buluşmak için pahalı bir restoran seçti, çünkü şu an onun durumuna uygun. Ama Edward asla ortaya çıkmaz ve Susan asla ortaya çıkmayacağını anlar. Parlak roman ve asla yaşanmayacak olan toplantı Edward’ın karısından intikamını almak . İç dünyasının içinde yaşadığı gerçek dünyadan çok daha zengin olduğunu kanıtladı. İntikam bu filmin ana konusu. Tony cinayetlerin intikamını alır ve Edward Susan’ın intikamını alır.

Donnie Darko , 2001

Muhtemelen Yanlış Anladığınız 15 Film Sonu: Donnie Darko-2001
© Donnie Darko / Newmarket Filmleri  

Bu film 18 yıl önce yayınlanmış olsa da, insanlar hala sonu konusunda tartışıyorlar. Yönetmen Richard Kelly fikrine göre, ana karakter görevi dünyayı kurtarmak olan bir rehber. Donnie’nin Middlesex’teki gökten düşen bir jet motoru olan eseri iade etmesi gerekiyor ya da kıyamete yol açacak bir kara delik ortaya çıkacak. Sonunda, Jake Gyllenhaal’ın karakteri, jet motorunun öleceğini bilmesine rağmen evine düşmesine izin veriyor. Uçakta annesi ve kız kardeşi vardı.

Donnie kasten hayatını feda eder . Son sahnelerden birindeki histerik gülüşü bunun açık bir göstergesidir. Dünyadaki sorumluluğundan kurtulması gerçeği onu daha sakin yapıyor. Donnie Darko , yalnızca bir kez izledikten sonra anlaşılması zor, ancak bir sonraki izleyişinizde daha fazla soruya cevap verilecek karmaşık bir film.

Kara Şövalyenin Yüselişi , 2012

Muhtemelen Yanlış Anladığınız 15 Film Sonu: Kara Şovalyenin Yükselişi-2012
© The Dark Knight Yükseliyor / Warner Bros. 

Filmin sonunda, Bruce Wayne Gotham’ı nükleer bir patlamadan kurtarmaya çalışıyor. Bombayı uçağına yükler ve hızla patladığı okyanusa uçar. Şehir kurtarılır ve minnettar sakinleri kahramanlarının yasını tutar ve bir Batman anıtı dikilir. Alfred, mükemmel bir sağlıklı olan Bruce’la tanıştığı ve Selina (Catwoman) ile bir masada otururken Venedik’e gidiyor.

Birçok izleyici bu bölümün Alfred’in rüyası olduğunu düşünüyor. Fakat hatırlayabileceğiniz gibi, Batman’in laboratuarında karakter, uçağın otomatik pilotta olduğunu söyledi. Büyük olasılıkla Bruce, bombayı şehirden olabildiğince uzağa götürmek için uçağı programladı ve kendi ölümünü yaptı. Ayrıca Venedik sahnesinde Selina’da Wayne’in annesine ait bir kolye görebilirsiniz. Filmin en başında onu çalmaya çalıştı. Alfred bunu bilmiyordu, bu yüzden onun rüyasında olamazdı.

Zindan Adası , 2010

Muhtemelen Yanlış Anladığınız 15 Film Sonu: Zindan Adası-2010
© Shutter Island / Paramount

Filmin son sahnelerinden birinde, Mareşal Edward Daniels deniz fenerinde belirdi, sandığı gibi, Dr. Cawley insanlar üzerinde korkunç deneyler yaptı. Ana karakter olan Andrew Laeddis’in aslında psikiyatri hastanesinin bir hastası olduğunu ve tüm olayların doktorlar tarafından ne olduğunu anlamalarına ve bir lobotomiden kaçınmaya yardımcı olmaları için sahnelendiğini bulduk. Leonardo DiCaprio’nun karakteri karısını öldürdüğünü hatırlıyor gibi görünüyor, ancak daha sonra tüm komplo işine tekrar başladı. Deneyin başarısız olduğunu ve Andrew’un lobotomi yapacağını biliyoruz.

Fakat Laeddis’in son ifadesi ve sözleri bize ameliyat olacağından haber veriyor çünkü istiyor. Ne yaptığını anlıyor ve terapinin gerçekten işe yaradığını fark ediyor , ancak karısını ve çocuklarını kurtaramayacağı düşüncesiyle yaşamaya devam etmek istemiyor. Bu yüzden karakter Edward Daniels gibi davranıyormuş gibi davranıyor ve doktor ameliyatı yapmaya karar veriyor.

Velvet Buzzsaw, 2019

Muhtemelen Yanlış Anladığınız 15 Film Sonu: Velvet Buzzsaw-2019
© Velvet Buzzsaw / Netflix  

Filmin epilogunda, adı Vetril Deas olan sanatçı, aynı anda 3 ana karakteri öldürür. Morf, Miami galerisinde ilk gördüğü robot Hoboman tarafından saldırıya uğradı. Josephina, resimler onun etrafında eridiğinde ve cildini kapladığında gizemli bir şekilde yapı sanatının bir parçası haline gelir. Deas, Rhodora’yı bir sanat eseri ile öldürmeyi başaramadı: evinin arkasındaki düşmekte olan heykele engel oldu .

Bütün resimlerden kurtulmuş olmasına rağmen, ölen sanatçı, çalışmalarını kullanarak para kazanmak isteyenlerin intikamını almak istiyor. Rhodora’nın boynundaki vızıltı dövmesi canlanıyor ve onu öldürüyor. Filmden Velvet Buzzsaw’ın, karakterinin gençliğinde bir parçası olduğu punk grubunun adı olduğunu biliyoruz. O zamandan beri sıkıcı ve açgözlü bir sanat galerisi sahibidir. Böylece, Rhodora yaratıcısı olduğu zamanın bir sembolü ile öldürüldü.

Mükemmel Yabancılar , 2016

Muhtemelen Yanlış Anladığınız 15 Film Sonu: Mükemmel Yabancılar-2016
© Mükemmel Yabancılar / Medusa Filmi  

Paolo Genovese’nin dramasında akşam yemeği yemek, dolunayda güneş tutulması ve iyi vakit geçirmeleri için bir grup arkadaş bir araya geliyor. Cep telefonları hakkında konuşmaya başladıklarında, karakterlerden biri oyun oynamasını önerir: tüm telefonlarını masaya koy, tüm konuşmaları konuşmacıya kabul et ve tüm metinlerini sesli oku. Bu görünüşte basit ve eğlenceli bir oyun sırasında, arkadaşlar birbirleri hakkında hiçbir şey bilmediklerini fark ederler. Bu, filmin ana noktası: hepimiz, tıpkı ay gibi, 2 tarafımız var: parlak aydınlatılmış olan ve kimsenin görmediği taraf.

Ancak filmin sonu birçok insanın kafasını karıştırdı. Karakterler, hiçbir şey olmamış gibi gülüp el ele tutuşarak evi terk ediyor. Oyun oynamamış olsalardı akşamın sonu böyle olurdu . Hayal kırıklığı yok, kızgınlık yok, utanç yok. Bütün problemler orada, Ay’ın karanlık tarafında. Hangisinin daha iyi olduğuna karar verme hakkınız vardır – acı gerçek veya cahil mutluluk.

Yıldızlara Doğru-2019

Muhtemelen Yanlış Anladığınız 15 Film Sonu: Yıldızlara Doğru-2019
© Ad Astra / Walt Disney Studios Motion Pictures  

Roy kaybolan bir uzay gemisi bulmak için bir göreve gittiğinde, aynı zamanda Project Lima’ya son verecek ve babasını kurtaracaktı. Sonunda tekrar bir araya geldiklerinde, genç McBride, babasının, düşündüğü kahraman olmadığını fark eder. Clifford uzay boşluğuna kaçtı çünkü onun için Dünya’da bir şey kalmadığını biliyordu. En sembolik sahne, baba ile oğlunu birbirine bağlayan kordon kırıldığı zaman olur.

Roy eve döndüğünde, sonunda evrendeki yerini anladı ve kabul etti . Duygusal ve fiziksel yalnızlıktan kurtulur, artık babasını bulma yükü yoktur ve eski karısıyla bir araya gelmeye hazırdır. Yıldızlara Doğru , kendini tanıma ve insan ruhunun önemli değişiklikleri hakkında bir film.

Bu filmlerin sonlarını anlayabildiniz mi? Kriptik final sahneleri olan başka hangi filmleri tanıyorsunuz?Like it? Share with your friends!

77
8 shares, 77 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
10
Nefret
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
5
Şaşırtıcı
Başarısız Başarısız
1
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
13
Eğlenceli
Aşk Aşk
8
Aşk
Çok komik Çok komik
9
Çok komik
Aman Tanrım Aman Tanrım
5
Aman Tanrım
Başarılı Başarılı
2
Başarılı

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir