Bir Araştırmaya Göre Yalnız Kalmayı Tercih Eden Kişiler Diğerlerinden Daha Akıllı


102
12 shares, 102 points

Sosyal bağlantıların bizi daha mutlu etmesine, arkadaşlarla etkileşime girmeye hayatımıza neşe ve anlam kattığı gerçeğine alışkınız ve insanlarla ne kadar çok iletişim kurarsak, kendimiz hakkında o kadar iyi hissederiz.

Gerçekten akıllı değilsen, tartışmak zor. Bu şok edici keşif, İngiliz Psikoloji Dergisi’nde yayınlanan bir makalede kanıtladıkları bilim adamları tarafından yapılmıştır  .

Nestfun olarak, çalışmanın sonuçlarından etkilendik.

© Wallflower Olmanın Püf Noktaları 

Araştırmacılar Norman Li ve Satoshi Kanazawa , yaşam doyumu, zeka ve sağlığı ölçen bir anket düzenledi  . 15.000 insanın tepkilerini analiz ettikten sonra “savana mutluluk teorisi” ile karşılaştılar. Yaşamdan zevk almamızın atalarımızın deneyimlerine dayandığını gösteriyor .

Araştırmaları modern hayata tipik olan 2 faktöre dayanıyordu:

  • nüfus yoğunluğu
  • arkadaşlarla iletişim sıklığı

Bugünlerde atalarımızdan daha fazla insanla çevriliyiz, ama arkadaşlarımızla daha az etkileşim kuruyoruz . Yazarlara göre, daha az zeki insanlar, savan teorisinden oldukça zeki insanlardan daha fazla etkilenmektedir.

© Sherlock / Hartswood Filmleri  

Ayrıca, akıllı insanların kentsel alanları tercih ettiklerini, daha az akıllı olanların ise kırsal bir ortamda kalmayı tercih ettiğini belirtiyorlar . Bu, nüfus yoğunluğunun yüksek olmasına rağmen, insanların kırsal alanlardan daha az birbirleriyle etkileşime girdiği düşüncesiyle ilgilidir.

Kanazawa, “Genel olarak, kentliler, kırsal alanlarınkinden daha yüksek ortalama zekaya sahiptir, çünkü muhtemelen daha zeki bireyler, yüksek nüfus yoğunluğuyla ‘doğal olmayan’ ortamlarda daha iyi yaşayabilirler” diyor .

© Ev / Fox Yayın Şirketi  

Atalarımız sık sık arkadaşlarla iletişim kurardı, çünkü hayatta kalmak için gerekliydi. Fakat daha zeki insanlar için, problem çözme için bireysel yaklaşım daha önemliydi . Böylece, arkadaşlıklardan yararlanamadılar ve sonuç olarak onları aramıyorlardı.

Kanazawa , “Genel olarak, daha zeki bireylerin atalarımızın sahip olmadıkları“ doğal olmayan ”tercihlere ve değerlere sahip olma olasılıkları daha yüksektir” diyor .

© Harry Potter / Warner Bros.  

Arkadaşlarınızla zaman geçirmekten hoşlanıyorsanız, bu kesinlikle çok zeki olmadığınız anlamına gelmez. Anlaması daha önemli olan şey, eğer kendi başınıza vakit geçirme eğilimindeyseniz (ya da bilen birini tanıyorsanız), sizi yalnız bırakmaz. Sadece bu şekilde doğdun ve tamamen normal.

Araştırmacılar , daha zeki insanların arkadaşlarıyla sık sık sosyalleşirken daha az mutlu oldukları sonucuna varmıştır .

© Büyük Patlama Kuramı / Warner Bros.

Tek başına zaman geçirmeyi seviyor musun? Bunun daha yüksek zekanın bir işareti olabileceğini hiç düşündünüz mü? Like it? Share with your friends!

102
12 shares, 102 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
2
Nefret
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
10
Şaşırtıcı
Başarısız Başarısız
6
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
5
Eğlenceli
Aşk Aşk
13
Aşk
Çok komik Çok komik
1
Çok komik
Aman Tanrım Aman Tanrım
10
Aman Tanrım
Başarılı Başarılı
6
Başarılı

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir