Sadece Yılın Belirli Bir Zamanda Görülen 12 Doğal Olay


71
7 shares, 71 points

Doğal Olaylar ile kendi başlarına seyahat eden kayalar, çiçek açan bir çöl, yabancı bir göl ya da hiç batmayan güneş. Hepsi bir fantezi filmi ortamı gibi gelebilir, ancak aslında mevsime bağlı olarak gezegenimizde gerçekleşiyor. Gezinizi önceden planlıyorsanız, kendi gözlerinizle görebileceğiniz bu ve diğer doğal olaylar hakkında daha fazla bilgi edinmek için bizimle kalın.

İşte  Nestfun bir sonraki seyahatinizi planlarken işe yarayabilecek bu doğal olay takvimini sizin için yaptık.

Ocak: Abraham Gölü altında donmuş baloncuklar

12 Doğal Olay: Abraham Gölü

Nasıl: Yaz aylarında Abraham Gölü gezegenimizdeki diğer göllere benziyor. Bununla birlikte, kışın burada görebileceğiniz şey, saf sihirdir. Gölün altında yaşayan bakteriler olduğu, metan gazının büyük miktarda yayar donar gölün berrak yüzey altında oval direklerinden içine.

Nerede: Abraham Gölü, Alberta, Kanada

Ne zaman: Aralık – Şubat

Şubat: Yosemite At Kuyruğu Şelalesi

12 Doğal Olay: Yosemite at kuyruğu şelalesi

Nasıl: Hepimiz şelaleleri biliyoruz ve çoğumuz onları gördük. Ama ateşe ne dersiniz? Onlar da var. Eh, en az bir tanesi, Yosemite Ulusal Parkı’nda. Şubat ayının sonlarında, batan güneşin ışınları, At Kuyruğu Güzünü su değil, dağdan aşağıya düşen ateş gibi görünecek şekilde aydınlatmak için doğru açıdadır  .

Nerede: Yosemite Vadisi, Yosemite Ulusal Parkı, Kaliforniya, ABD

Ne zaman: Şubat ayının ikinci yarısı

Doğal Olay Mart: Sığırcık mahmuzları

12 Doğal Olay: Sığırcık mahmuzları
© Tom Beyaz / Getty Images   © Shutterstock  

Nasıl: Starlings, inanılmaz büyüklükteki sürülerde toplanır ve inanılmaz hava püf noktaları uygular. Bin ayrı kuş değil, sanki büyük bir organizma gibi ve birlik halinde yükseliyorlar. Uzmanlara göre, sığırcık kuşları bilgi alışverişinde bulunmak ve avcıları hipnotize edici hareketleriyle yanıltmak için bu şaşırtıcı oluşumlarda bir araya geliyor .

Nerede: İngiltere genelinde

Ne zaman: Ocak – Mart

Nisan: Wisteria çiçeklenme

12 Doğal Olay: Wisteria çiçekleri
© Yoshiro Hoşino / EyeEm / Getty Images   © Shutterstock  

Nasıl: Muhtemelen Japon Kiraz Çiçeği festivallerini duymuşsunuzdur, ancak çiçeklenme mevsimi Japonlar için bir anlam ifade eden tek çiçek bu değildir. İlkbaharda bir ay boyunca, renkleri kırmızı ve mordan sarı ve beyaza değişen yüzlerce bitkinin oluşturduğu büyülü Wisteria tünellerinden geçmenin tadını çıkarabilirsiniz . Kendi gözlerinizle bir peri masalı görmek istiyorsanız, tam da aradığınız şey bu.

Nerede: Japonya genelinde

Ne zaman: Nisan ortasında – Mayıs ortasında

Mayıs: Senkron ateşböcekleri

12 Doğal Olay:  Senkron ateş bcekleri

Nasıl: Senkronize ateş böcekleri gezegenimizde sadece birkaç yerde bulunabilir, bu da onları izlemeyi gerçek bir maceraya dönüştürür. Çiftleşme gösterileri sırasında binlerce ateş böceği ışıltılı bir göstergede toplanır ve birkaç saniyede bir aynı anda yanıp söner.

Nerede: Büyük Smoky Dağları Milli Parkı, ABD

Ne zaman: Mayıs – Haziran

Haziran: Keçi tırmanışı

12 Doğal Olay: Keçi tırmanışları

Nasıl: Ağaçlara tırmanan keçiler biraz gerçeküstü görünüyor, ancak bu tuhaf doğa olayının mantıklı bir açıklaması var. Bu keçilerin tırmandığı ağaçlar rastgele değil, meyveleri haziran ayında olgunlaşan argan ağaçları. Aç keçiler bu yiyeceklerden etkilenir ve bazen bir ağaçta asılı olan bir düzine görebilirsiniz.

Nerede: Fas

Ne zaman: Haziran

Doğa Olayları Temmuz: Gece yarısı güneşi

12 Doğal Olay:  Gece yarısı güneşi

Nasıl: Gece yarısı güneşi, Antarktika Çemberinin güneyinde ve Kuzey Kutup Çemberinin kuzeyindeki herhangi bir yerde yazları boyunca görebileceğiniz fantastik bir fenomendir ve Norveç de tadını çıkarabileceğiniz yerlerden biridir. Dünyanın dönüşünün ekseni eğimlidir ve bu durum Kuzey Kutbu’nun yaz aylarında güneşe doğru açılı olmasına neden olur . Sadece bu bölgede görebileceğiniz inanılmaz bir etki yaratır – yazın birkaç hafta boyunca güneş hiç batmaz.

Nerede: Norveç

Ne zaman: Haziran – Ağustos

Ağustos: Benekli Osoyoos Gölü

12 Doğal Olay: Benekli Osoyoos Gölü

Ne: Sıcak olan yaz aylarında, bu göl  renklerini ve hatta şekli değişir. Su buharlaştıkça, gölün dibinde çok renkli daire tuz ve diğer mineral oluşumlarını görebiliyoruz, bu da hepsini leopar derisinin desenine benziyor. Yaz mevsiminin sıcağında göl tamamen beyaz olabilir.

Nerede: Britanya Kolombiyası, Kanada

Ne zaman: Temmuz – Ağustos

Eylül: Yuncheng Tuz Gölü

12 Doğal Olay: Yuncheng Tuz Gölü
© Shutterstock   © Shutterstock 

Nasıl: Bu Çin gölünün suları yeşil ve sarıdan kızıl ve macentaya kadar geniş bir renk yelpazesini gösterebilir . Her şey gölde açan geniş bir alg yelpazesi sayesinde olur. Göl her zaman muhteşem görünüyor, ama onu görmenin en iyi dönemi sonbaharda, renkler en parlak olduğunda.

Nerede: Yuncheng, Çin

Ne zaman: Eylül – Ekim

Ekim: Cano Cristales’in sıvı gökkuşağı

12 Doğal Olay: Cano Cristales'in sıvı gökkuşağı

Nasıl: İşte yosunların çiçeklenmesinden kaynaklanan nefes kesici bir başka görüş. Cano Cristales, Kolombiya’da yeşil ve kırmızıdan mavi ve siyaha kadar geniş bir renk yelpazesi gösterebilen sıvı bir gökkuşağına benzeyen bir nehirdir . Bu görüşe Mayıs-Aralık ayları arasında hayran kalabilirsiniz, ancak en parlak renkler sonbaharda görülebilir.

Nerede: Kolombiya

Ne zaman: Ekim – Kasım

Kasım: Çiçekli Atacama Çölü

12 Doğal Olay: Çiçekli Atacama Çölü

Nasıl: Kum, her yerde kum. “Çöl” kelimesini duyduğumuzda çoğumuzun hayal ettiği şey budur. Ancak tüm çöllerde bu doğru değildir ve Atacama Çölü bunlardan biridir. Bu yer aşırı kuruma olsa da, yoğun bir yağmurdan sonra gece boyunca çiçek açan bir battaniyeye dönüşebilir . Bununla birlikte, çölün sadece her 4 veya 5 yılda bir ve son olarak 2017’de meydana geldiğinin çiçeklendiğini unutmayın  .

Nerede: Şili

Ne zaman: Eylül – Kasım

Aralık: Yelkenli taşları

12 Doğal Olay: Yelkenli taşları

Ne: Ölüm Vadisi’ndeki kayalar bazen ıssız alan boyunca kendi başlarına kayıyor, güç uygulanmadan ve halat takılmamış gibi görünüyor. Bu nasıl olur? 1900’lerden bu yana yelken kayaları incelenmiştir ve bilim adamları bu taşların garip hareketlerinin kış aylarında meydana gelen mükemmel su, buz ve rüzgar dengesinin bir sonucu olduğuna inanmaktadır . Taşların altında ince bir buz tabakası oluşur ve hafif bir rüzgar bile göründüğünde onları ileri doğru iter.

Nerede: Ölüm Vadisi, Kaliforniya, ABD

Ne zaman: Aralık – Şubat

Bu olaylardan herhangi birini hiç gördünüz mü? Bunlardan hangisini görmek istersiniz ve neden?Like it? Share with your friends!

71
7 shares, 71 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
12
Nefret
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
7
Şaşırtıcı
Başarısız Başarısız
2
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Aşk Aşk
10
Aşk
Çok komik Çok komik
10
Çok komik
Aman Tanrım Aman Tanrım
7
Aman Tanrım
Başarılı Başarılı
2
Başarılı

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir